Profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrāde energoefektīvu ēku būvniecības prasmju pilnveidei Latvijā (BUILD UP Skills FORCE)

Izstrādājot jaunas profesionālās pilnveides programmas, tiks rasta iespēja celt strādnieku kvalifikāciju būvniecības nozarē

Eiropas Savienība izaugsmes stratēģijā „Eiropa 2020” izvirzījusi vairākus stratēģiskos mērķus, viens no tiem ietver klimata pārmaiņu un enerģētikas jautājumus, nosakot, ka Eiropā līdz 2020. gadam par 20% jāuzlabo energoefektivitātes rādītāji, salīdzinot ar 1990. gadu. Jaunu ēku būvniecības un esošo ēku renovācijas jomas ilgtermiņa mērķi ietver maksimālu tuvošanos nulles enerģijas patēriņa ēku rādītājiem. Latvijā izstrādātas prasības, kuras izpildot ēka klasificējama kā gandrīz nulles enerģijas ēka (Ministru Kabineta noteikumi nr.383). Prasību izpildīšanai nepietiek vien ar kvalitatīviem būvmateriāliem, būtiskas ir arī būvniecībā strādājošo prasmes un zināšanas, jo no darba kvalitātes, vistiešākajā mērā, ir atkarīga būvmateriālu funkcionalitāte un vēlāk arī ēkas veiksmīga ekspluatācija. Nav noslēpums, ka Latvijā šobrīd joprojām pastāv problēma ar strādnieku kvalifikāciju būvlaukumos, darbu pasūtītājiem bieži jācīnās ar nekvalitatīvi veikta pakalpojuma sekām, kas rada neplānotas papildu izmaksas realizējot projektus un pēc tam arī ēkas ekspluatējot.

Projekta „BUILD UP Skills FORCE” izvirzītais mērķis – sekmēt būvniecībā strādājošo kvalifikācijas celšanu zema enerģijas patēriņa ēku būvniecībai un renovācijai - uzskatāms par izaicinājumu būvniecības kvalitātes celšanā Latvijā kopumā.

Projekta komanda strādā, lai paaugstinātu būvdarbu veicēju zināšanas un prasmes, izstrādājot un ieviešot profesionālās pilnveides izglītības programmas inženierkomunikāciju un norobežojošo konstrukciju energoefektīvai būvniecībai un rekonstrukcijai, ietverot mācību materiālu un metožu izstrādi kā arī stimulējot pieprasījumu pēc prasmīgiem strādniekiem energoefektīvu ēku būvniecībā un rekonstrukcijā.

2014.gada 29.oktobrī notika projekta  „BUILD UP Skills FORCE” darba grupas sanāksme, kurā pulcējās projekta īstenošanā iesaistītie partneri.

Sanāksmes laikā lielākoties diskusijas noritēja par profesionālās pilnveides programmu mācību materiālu izstrādi. Plānots, ka mācību materiāli tiks izstrādāti tādām profesionālās pilnveides programmām, kā „Ēku siltināšanas darbi un renovācija ar specializācijām” (Norobežojošo konstrukciju renovācija; Iekšējo konstrukciju renovācija (sanācija, vēsturiskās ēkas); Jumta konstrukciju renovācija) un „Inženierkomunikāciju izolēšanas darbu veicējs” (Ventilācijas un gaisa vadu izolācija; Apkures, karstā ūdens un ūdens vadu izolācija). Šobrīd apstiprināts ekspertu panelis, turklāt mācību materiālu izstrāde notiks ciešā sadarbībā ar profesionālajām izglītības mācību iestādēm, kā arī saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas programmas dokumentu izstrādes prasībām.

Plānots, ka mācībās tiks apgūtas gan teorētiskas, gan praktiskas nozīmes zināšanas, strādājot ar šobrīd apritē esošajiem būvmateriāliem un izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas.


Projekta „BUILD UP Skills FORCE” vadošais partneris ir Rīgas plānošanas reģions. Projekta partneri: Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Zemgales plānošanas reģions, Latvijas Būvinženieru savienība, Izglītības kvalitātes valsts dienests, Latvijas Vides investīciju fonds.

Projektu atbalsta: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Nodarbinātības valsts aģentūra, Latgales plānošanas reģions, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženieru savienība, Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Būvmateriālu ražotāju asociācija, SIA “Knauf”, Ogres Valsts tehnikums, Rīgas Celtniecības koledža, Profesionālās izglītības kompetenču centrs “Liepājas Valsts tehnikums”, Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs, Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikums, Daugavpils celtniecības profesionālā vidusskola.

Projektu finansē Eiropas Savienības “Intelligent Energy Europe” programma. Projekta kopējais budžets ir 0,48 MEUR un to īsteno no 2013.gada novembra līdz 2016.gada aprīlim.

Vairāk par projektu: http://www.rpr.gov.lv/bus-force/

 

Papildu informācija: Agris Kamenders, projekta vadītājs, Rīgas plānošanas reģions, e-pasts: agris.kamenders@rtu.lv; tālr. 29145442

Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību speciāliste, Vidzemes plānošanas reģions, e-pasts: anita.abolina@vidzeme.lv; tālr.29454752

20.11.2014

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930