ES fondu jaunumi

Europa Nostra aicina dalīties ar panākumiem un labās prakses piemēriem kultūras mantojuma nozarē, līdz 1. oktobrim piesakoties Eiropas Savienības kultūras mantojuma balvai Europa Nostra. Eiropas Savienības Europa Nostra kultūras mantojuma balva ir kultūras mantojuma nozares prestižākā balva, kas Eiropas mērogā godina ievērojamākos sasniegumus. Tā novērtē arhitektu, amatnieku, kultūras mantojuma speciālistu, brīvprātīgo, skolu, vietējo kopienu, kultūras pieminekļu īpašnieku un mediju izcilu un pašaizliedzīgu darbu. Balva ar lielisku piemēru palīdzību iedvesmo radošumam, inovācijām un jauniem sasniegumiem.

Eiropas Savienības kultūras mantojuma balva Europa Nostra tiek piešķirta šādās jomās: arhitektūras mantojums, industriālais mantojums, kultūrainavas, vēsturiskie parki un dārzi, arheoloģiskais mantojums, mākslas darbi un to kolekcijas, nemateriālā kultūras mantojuma prakses un izpausmes un kultūras mantojuma digitalizācija. Balvu piešķir četrās kategorijās:

  • · Saglabāšana – izciliem sasniegumiem kultūras mantojuma saglabāšanā, vērtību izcelšanā, un pielāgošanā jaunām funkcijām.
  • · Izpēte – ievērojami izpētes projekti, kas veicinājuši kultūras mantojuma saglabāšanu un vērtību izcelšanu.
  • · Pašaizliedzīgs darbs – indivīdu vai organizāciju ieguldījums ilgākā laika periodā, kas atspoguļo izcilību kultūras mantojuma aizsardzībā, saglabāšanā un vērtību izcelšanā.
  • · Izglītība, apmācība un izpratnes veidošana – iniciatīvas, kas saistītas ar izglītību, apmācību un izpratnes veidošanu, lai popularizētu un veicinātu apkārtējās vides ilgtspējīgu attīstību.

No saņemtajiem pieteikumiem speciāli izveidota neatkarīgu ekspertu žūrija izvēlēsies līdz 30 laureātiem, no kuriem 6 apbalvošanas ceremonijā saņems Lielo balvu 10 000 eiro apmērā un atzinības rakstu. Viens no laureātiem tiešsaistes balsojumā saņems Publikas simpātiju balvu. Pirms balvas pasniegšanas ceremonijas tiek paziņotas arī žūrijas atzinības – izcili sasniegumi, kas nav iekļuvuši laureātu sarakstā

2016. gadā žūrijas atzinību saņēma Jāņa Krastiņa Liepājas jūgendstila arhitektūras izpēte. Žūrija novērtēja to, ka projekts izceļ ļoti nozīmīgu arhitektūras mantojumu. Četru gadu laikā veiktā pētījuma rezultāti 2015. gadā izdoti grāmatā “Liepāja. Jūgendstila arhitektūra”. 2013. gadā nominācijā “Izglītība, apmācība un izpratnes veidošana” laureātu vidū bija Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas centrs, 2004. gadā nominācijā “Saglabāšana” diplomu saņēma Bauskas pils un 2002. gadā nominācijā “Pašaizliedzīgs darbs” Rundāles pils muzejs.

Eiropas Savienības kultūras mantojuma un “Europa Nostra” balvas piešķiršanu kopš 2002. gada rīko organizācija “Europa Nostra” un Eiropas Komisija. “Europa Nostra” ir nevalstiskā organizācija, kura darbojas kultūras mantojuma labā. Tajā pārstāvētas 250 nevalstiskās un bezpeļņas organizācijas no vairāk nekā 50 Eiropas valstīm, kopumā iesaistot vismaz 5 miljoni pilsoņu. To atbalsta arī vairāk nekā 150 asociēto valsts iestāžu un korporāciju un vairāk nekā 1500 individuālu dalībnieku. Tās plašais speciālistu un brīvprātīgo tīkls cenšas saglabāt Eiropas kultūras mantojumu šai un nākamajām paaudzēm.

Informācija par pieteikšanos balvai: http://www.europanostra.org/apply-for-an-award-2017/

2016. gada laureāti: http://www.europanostra.org/laureates-2016/

 

Informāciju sagatavoja:

Alma Kaurāte-Java

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas

Pārvaldības un komunikāciju daļas speciāliste

alma.kaurate-java PIE mantojums PUNKTS lv, 66164783

29.06.2016

Notikumi

«Aprīlis 2020»
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930