Arhīva kalendārs

« September 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

2. septembrī no Lisabonas stacijas izbraucis īpašs vilciens — “Eiropas savienošanas ekspresis”, kas ir daļa no Eiropas Dzelzceļa gada (2021) pasākumu programmas. Piecu nedēļu brauciena laikā tas pieturēs vairāk nekā 100 pilsētās, līdz 7. oktobrī ieradīsies Parīzē. Sākot ceļojumu Lisabonā un beidzot to Parīzē, vilciens pieturēs Ļubļanā, kas būs ievērojama pietura, jo tādējādi tiks savienotas ES Padomes prezidentvalstis Portugāle, Slovēnija un Francija.

Transporta komisāre Adina Veleana:

Dzelzceļš ir veidojis mūsu bagāto, kopīgo vēsturi. Taču dzelzceļš ir arī Eiropas nākotne, mūsu ceļš uz klimata pārmaiņu mazināšanu un ekonomikas atveseļošanu pēc pandēmijas, veidojot oglekļneitrālu transporta nozari. Tuvākajās nedēļās Eiropas savienošanas ekspresis kļūs par braucošu konferenci, laboratoriju un sabiedrisko debašu forumu par to, kā padarīt dzelzceļu par pasažieru un uzņēmumu iecienītu transporta veidu. Lūdzu, silti sagaidiet mūs, kad piestāsim jums tuvu esošā dzelzceļa stacijā.

Šajā maršrutā ir plānoti dažādi pasākumi, ar ko sagaidīt vilcienu dzelzceļa stacijās visā Eiropā. Dzelzceļa entuziasti var sekot līdzi debatēm, kas notiek vilcienā, kā arī konferencēm par ES infrastruktūras politiku un Eiropas transporta tīkla lomu, kuras, izmantojot pasākumu tīmekļa vietni, tiks straumētas tiešraidē no Lisabonas, Bukarestes, Berlīnes un Betemburgas. Eiropas savienošanas ekspresis ir rezultāts unikālai sadarbībai starp Eiropas Komisiju un Eiropas Dzelzceļa un infrastruktūras uzņēmumu kopienu (CER), Eiropas dzelzceļa operatoriem, infrastruktūras pārvaldītājiem un daudziem citiem partneriem ES un vietējā līmenī.

CER priekšsēdētājs un Austrijas Federālā dzelzceļa izpilddirektors Andreas Matte uzsvēra kopīgā projekta nozīmi:

Eiropas savienošanas ekspresis ir iespaidīgs pierādījums Eiropas Dzelzceļa gada panākumiem un vienlaikus norāda uz kopīgajiem izaicinājumiem, kas mūs gaida nākotnē. CER dalībnieki ir apņēmušies panākt, lai zaļais kurss būtu sekmīgs. Spēcīga Eiropas dzelzceļa nozare ir ļoti svarīga, lai sasniegtu ES mērķus klimata jomā. Pašlaik pārrobežu dzelzceļa transportā ir pārāk daudz tehnisku šķēršļu, un ir ļoti sarežģīti vadīt vilcienu pāri Eiropas valstu robežām. Mums jāturpina kravu novirzīšana no autoceļiem uz dzelzceļu, jānodrošina efektīvi pakalpojumi ikdienas braucējiem un jāpaplašina starptautiskie tālsatiksmes dzelzceļa pasažieru pārvadājumi ar dienas un nakts reisiem. Esmu pārliecināts, ka Eiropas savienošanas ekspresis palielinās informētību par šīm problēmām. Vēlos pateikties visiem kolēģiem un partneriem, kas padarīja iespējamu šo projektu, un Eiropas savienošanas ekspresim novēlu laimīgu ceļu.

Vispārīga informācija

Eiropas savienošanas ekspresi padarīja iespējamu Eiropas dzelzceļa nozares partneri un ES, valstu un vietējā līmeņa iestādes kopīgiem spēkiem. Ņemot vērā atšķirīgo sliežu ceļa platumu Eiropā, Eiropas savienošanas ekspresis patiesībā būs trīs vilcieni — Ibērijas vilciens, standarta vilciens un Baltijas vilciens —, kuri tiksies šajā maršrutā. Projekts ir atgādinājums par savstarpējas izmantojamības trūkumu starp dažām Eiropas dzelzceļa tīkla daļām, bet tas arī apliecinās ļoti labo sadarbību starp dzelzceļa pārvadājumu uzņēmumiem un infrastruktūras pārvaldītājiem.

Vagonus ir nodrošinājuši dažādi Eiropas dzelzceļa uzņēmumi. Vienā no tiem, ko nodrošinās MAV (Ungārija), būs mobila izstāde, ko rīkos Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra (CINEA) un kopuzņēmums “Shift2Rail”. Tajā tiks parādītas daudzās pašreizējās tehnoloģijas un inovācijas, kas uzlabo dzelzceļa lietotāju pieredzi, un parādīts, kā ES atbalsta infrastruktūras projektus. Standarta vilcienā būs konferenču vagons (ko nodrošina SNCF, Francija), divi standarta sēdvietu vagoni (DB, Vācija, un SBB, Šveice), restorānvagons (FS, Itālija) un guļamvagons (ÖBB, Austrija). Ibērijas vilcienu starp Portugāli un Spāniju nodrošina Spānijas operators Renfe, savukārt Lietuvas LTG ekspluatē Baltijas vilcienu.

Pašreizējās pandēmijas kontekstā drošība ir noteikta par prioritāti visu Eiropas savienošanas ekspreša pasākumu organizēšanā. Daži pasākumi tiks straumēti tiešraidē, un vilcienu entuziasti tiek mudināti sagaidīt vilcienu konkrētās stacijās.

Sīkākai informācijai:

Eiropas savienošanas ekspreša maršruts un kustības grafiks

Svētdien, 19. septembrī, Siguldā un Cēsīs piestās īpašais Eiropas savienošanas ekspreša Baltijas vilciens. Siguldas un Cēsu dzelzceļa stacijās īpašais vilciens stāvēs katrā trīs stundas, kuru laikā ikvienam interesentam būs iespēja to apskatīt, izstaigājot vilciena klāju, kas brauciena laikā kalpo kā debašu un konferenču norises vieta. 

Vienā no vagoniem būs apskatāma arī mobila izstāde, ko rīko Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra (CINEA) un kopuzņēmums “Shift2Rail”. Izstāde-ekspozīcija iepazīstinās ar inovācijām, pētniecības rezultātiem un dzelzceļa infrastruktūras projektiem, kas atrodas Eiropas savienošanas ekspreša maršrutā un kurus finansē Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments (EISI), lai izveidotu jaunas transporta infrastruktūras Eiropā vai atjaunotu un uzlabotu jau esošās infrastruktūras. Izstādes vagonā apmeklētāji varēs iepazīties ar minētajiem dzelzceļa projektiem,  kā arī iegūt papildu informāciju par projekta aprakstu, izmaksām un Eiropas Savienības atbalstu.

Siguldas dzelzceļa stacijā Eiropas savienošanas ekspreša Baltijas vilciens ieradīsies plkst. 10.16 un stāvēs trīs stundas, savukārt Cēsīs – plkst. 13.52, un arī būs pieejams plašākai publikai trīs stundas.

Eiropas savienošanas ekspreša maršrutā plānoti dažādi pasākumi, lai sveiktu šo vilcienu dzelzceļa stacijās visā Eiropā. Dzelzceļa entuziastiem ir arī iespēja sekot līdzi debatēm, kas norisinās uz vilciena klāja, kā arī konferencēm par Eiropas Savienības infrastruktūras politiku un Eiropas Transporta tīkla (TEN-T) lomu, kas tiks straumētas tiešajā pārraidē pasākuma mājaslapā no Lisabonas, Bukarestes, Berlīnes un Betemburgas.

Eiropas savienošanas ekspresis izveidots, pateicoties sadarbībai starp Eiropas Komisiju un Eiropas Dzelzceļa un infrastruktūras uzņēmumu kopienu (CER), Eiropas dzelzceļa operatoriem, infrastruktūras pārvaldniekiem un vairākiem citiem partneriem Eiropas Savienības un nacionālajā līmenī. Ņemot vērā atšķirīgo sliežu ceļa platumu Eiropā, Eiropas savienošanas ekspresi veido trīs vilcieni — Ibērijas vilciens, standarta vilciens un Baltijas vilciens —, kas tiksies šajā maršrutā. Projekts cita starpā ir arī atgādinājums par savstarpējas izmantojamības palielināšanas iespējām starp dažām Eiropas dzelzceļa tīkla daļām, turklāt tas arī apliecina ļoti labo sadarbību starp dzelzceļa pārvadājumu uzņēmumiem un infrastruktūras pārvaldītājiem.

Informāciju sagatavoja: Ieva Bethere, VAS “Latvijas dzelzceļš” Ārējās komunikācijas daļa; tālr.: 6723 4567, 2955 0199; e-pasts: Ieva.Bethere PIE ldz PUNKTS lv