Adaptīva mikroklimata pārvaldība lauksaimniecībā (StarGate)

Kopš 20.gadsimta vidus klimats ir strauji mainījies, tostarp mainījusies diennakts temperatūra, nokrišņu daudzums (gan sausums, gan spēcīgas lietusgāzes), kā arī arvien biežāk parādījušies ārkārtēji laikspstākļi – spēcīgs vējš, vētras, sals un ilgstoši karstuma viļņi. Iespējams, ka lauksaimniecība ir viena no nozarēm, kas visvairāk ir atkarīga no laikapstākļiem, un izmaiņas klimatā spēcīgi ietekmē ne tikai nozares produktivitāti, bet izmaiņas vērojamas arī attiecībā uz risku apzināšanu un vadību, kā arī vides saudzēšanu.

 

No otras puses, tieši lauksaimniecība šobrīd ik gadu rada ceturto daļu no visām pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijām, veicinot klimata pārmaiņas un tās pastiprinot,  tādējādi ietekmējot arī pārtikas ražošanas ciklu.

 

Vienīgais veids, kā šo procesu pārtraukt, ir mainīt šī brīža saimniekošanas praksi un ainavu pārvaldības metodes.  Pilnvērtīgam uzlabojumam būtu nepieciešams mainīt arī nozares politiku, attīstot, popularizējot un piemērojot inovatīvu klimata gudras lauksaimniecības praksi un metodes. Šādi meklējot risinājumus, tas palīdzētu pārtikas ražošanas sistēmai pielāgoties klimata pārmaiņām, kļūstot daudz ilgtspējīgākai un noturīgākai, vienlaikus attīstot spēju daudz efektīvāk mazināt klimata radītos satricinājumus.

 

Projekta StarGate partnerība apvienos spēkus, lai attīstītu klimata gudras lauksaimniecības metodoloģiju, izmantojot inovācijas, tādējādi iejaucoties ierastajā lauksaimniecības pārvaldības modelī. Galvenokārt darbības tiks balstīts uz Zemes novērojumiem, laikapstākļu/klimata izziņas un IT tehnoloģijām, atbalstot efektīvāku saimniekošanu, piemērojoties klimata pārmaiņām. Iecerēts arī sniegt rekomendācijas vietējās un reģionālās politikas formulēšanai.

 

 

 

 

Vidzeme noteikta kā projekta pilotteritorija Latvijā, lai meklētu risinājumus, kas palīdzētu reģiona lauksaimniekiem mazināt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi nozarē. Izmantojot Eiropas Savienības finansējumu, plānots radīt uzticamu laikapstākļu prognozēšanas programmu, kas apvienota ar ražas zaudējumu kalkulatoru, piedāvājot atsevišķu plānotājrīku seku novēršanai. Projekta rezultāti šoreiz īpaši būtiski, jo tie tiks ņemti vērā reģiona teritorijas plānošanā, tā kā spēja pielāgoties mainīgiem vides un ekonomiskajiem apstākļiem ir definēta kā svarīgs Vidzemes plānošanas reģiona attīstības priekšnoteikums.

 

Arī citās valstīs projekta ietvaros plānoti nozīmīgi pilotprojekti, kas ietver ainavu pārvaldības un lauku saimniecību darbības pielāgošanu klimata pārmaiņām, lauku apūdeņošanas sistēmu pilnveidi u.c. Vairāki no pilotiem skars arī lauksaimniecības dzīvnieku menedžmentu, gan risinot problēmas, kas saistītas ar šo dzīvnieku ietekmi uz siltumnīcas efektu radošo gāzu emisiju palielināšanos, gan arī vienlaikus risinot lauksaimniecības dzīvnieku labturības un produkcijas ieguves jautājumus, izmantojot augsto tehnoloģiju risinājumus.

lasīt vairāk...

Klimata pārmaiņas ir viens no mūsdienu lielākajiem izaicinājumiem; tās arvien nopietnāk apdraud spēju nodrošināt visus ar pārtiku. Sagaidāms pārtikas cenu pieaugums, un tas atstās tālejošas sekas cilvēku uzturā, kā arī ietekmēs bioloģisko daudzveidību. Šie ir iemesli, kāpēc inovācijas ir īpaši svarīgas lauksaimniecībā – ar to starpniecību iespējams gan pārveidot pārtikas sistēmu darbību, gan stiprināt sinerģiju nozarē. Lauksaimniecība arvien biežāk tiek uzskatīta par galveno nozari, lai īstenotu klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās pasākumus, kas var veicināt klimata mērķu sasniegšanu. Lauksaimnieki, piesaistot oglekli biomasā virs un zem zemes, kā arī augsnē, var nodrošināt unikālu veidu, kā reaģēt uz klimata pārmaiņām.

19.06.2023

2022. gada 12. decembrī no plkst. 15.00-17.00 (pēc Latvijas laika) STARGATE konsorcijs un Vidzemes plānošanas reģions aicina interesentus uz tiešsaistes semināru par jaukto lauksaimniecību un agromežsaimniecības sistēmām. Semināra laikā tiks detalizēti aplūkots jēdzienu “jaukts”  un “pāreja uz jauktu” ietvars, kā arī tiks diskutēts par galvenajiem izaicinājumiem jauktajās sistēmās lauksaimniecībā. Seminārā tiks izklāstīta trīs projektu pieredze un apkopotās zināšanas. Galvenās tēzes skars lauksaimniecības datu tīklu (projekts AGROMIX), sistēmu efektivitāti un noturību (projekts MIXED), kā arī tiks aplūkota STARGATE projektā izstrādātā mācību pieeja zemes lietojuma pārvaldībai jauktajā lauksaimniecībā, kuras darbības pamatā ir dažādi savstarpēji neatkarīgi spēlētāji, kam ir kopīga vide un kuru tie uztver ar dažādiem sensoriem. 30.11.2022


Stargate projekta jaunumi būs īpaši interesanti tiem, kas interesējas par klimata gudru lauksaimniecību un pasākumiem, kad, izmantojot inovācijas, saimniekošana tiek padarīta efektīvāka un pielāgošanās klimata pārmaiņām kļūst realitāte.

Šoreiz informatīvā izdevuma centrālā tēma – ūdens produktivitāte, izmantojot attālināti ievāktus datus atvērto datu portālā. Tas ir tehnoloģisks risinājums, ko administrē Apvienoto Nāciju Organizācijas Pārtikas un lauksaimniecības organizācija.

“Panākt nākotnē nodrošinātību ar pārtiku, ilgtspējīgi izmantojot ūdens resursus, ir liels izaicinājums gan mums visiem šodien, gan arī nākamajām paaudzēm. Nepieciešama rūpīga ūdens produktivitātes uzraudzība lauksaimniecībā, jo šī nozare ir galvenais ūdens lietotājs, un ir jāizpēta iespējas, kā produktivitāti varētu palielināt (..).

30.09.2022

Projekta “Stargate” komanda aicina iepazīties ar projekta jaunāko aktualitāšu apkopojumu. Izdevuma fokusā satelītdati un to nozīme lauksaimniecības nozares attīstībā. Zemes novērojumi un dažādas satelītu misijas lauksaimniecības nozarē vieš jaunas izmaiņas, kas balstītas datos. Tādējādi lauksaimniekiem tā ir unikāla iespēja pielāgoties klimata pārmaiņām, lai adaptētos, izprastu laikapstākļu dabu efektīvai saimniekošanai. 30.03.2022


Jūlija sākumā Vidzemes plānošanas reģiona un Vidzemes Augstskolas pārstāvji  viesojās z/s “Vaitalas” (Valmieras novads) un iztaujāja saimnieku par būtiskākajiem izaicinājumiem kartupeļu audzēšanā Vidzemē, kā arī uz vietas veica demonstrējumus ar bezpilota gaisa kuģi (dronu), parādot un pastāstot par iespējām, ko sniedz šādas tehnoloģijas. Vizītes laikā tika veikti lidojumi virs lauka ar multispektrālo kameru, kas parāda veselīgo ceru īpatsvaru laukā, kā arī identificē vietas, kur paredzami augu ceru bojājumi.

12.07.2021

26. martā tiešsaistes seminārā-diskusijā par izaicinājumiem un risinājumiem viedās lauksaimniecības ieviešanā pulcējās 40 Vidzemes un citu reģionu kartupeļu audzētāji, zinātnisko un atbalsta organizāciju pārstāvji no visas Latvijas.

Kartupeļu audzētāji bija vienisprātis, ka lielākais izaicinājums kultūrauga sekmīgai izaudzēšanai ir mainīgie un neprognozējamie laikapstākļi, kā arī kultūrauga attīstības gaitas specifika – maz kas līdzams, ja kartupeļiem laika gaitā, piemēram, tiek konstatēta lakstu puve. Kā atzina vietējie kartupeļu audzētāji – starptautiskajā tirgū pastāv dažādas laikapstākļu prognozēšanas programmas, tomēr līdzšinējā pieredze rāda, ka tās ir ļoti neprecīzas, tādējādi pilnveidojamas. 29.03.2021


Piektdien, 26. martā kartupeļu audzētāji no Vidzemes, kā arī pārējiem Latvijas reģioniem aicināti piedalīties tiešsaistes seminārā-diskusijā “Izaicinājumi un risinājumi viedās lauksaimniecības ieviešanā”, lai uzzinātu, kā iespējams izmantot datus kultūrauga veiksmīgākai audzēšanai.

Pieredzē dalīsies gan Vidzemes Augstskolas pētniece un prorektore Ginta Majore, gan arī lektors no Čehijas Zinātnes un sabiedrības centra –  Karels Čarvats (Karel Charvat).

Semināra ietvaros tiks rosinātas arī diskusijas vietējo kartupeļu audzētāju vidū, lai identificētu galvenās problēmas kartupeļu audzēšanas procesā, kurām lauksaimnieki meklē risinājumus.

23.03.2021

Vidzemes plānošanas reģions (VPR), uzsākot risināt izaicinājumus, kas lauksaimniecībā rodas klimata pārmaiņu ietekmē, seko pamatprincipam - risinājumus meklēt kopā ar tiem, kas ar to saskaras praktiski. Tāpēc 20. martā pārstāvji no VPR, Vidzemes Augstskolas (VA) un Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) tikās tiešsaistes sanāksmē, lai pārrunātu, kā uzsāktais Eiropas Savienības līdzfinansētais programmas “Apvārsnis 2020” lauksaimniecības projekts StarGate varētu palīdzēt vietējiem zemniekiem Vidzemē.

26.03.2020

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930