Adaptīva mikroklimata pārvaldība lauksaimniecībā (StarGate)

STARGATE viesojas saimniecībās un veic kartupeļu lauku apsekojumus

Jūlija sākumā Vidzemes plānošanas reģiona un Vidzemes Augstskolas pārstāvji  viesojās z/s “Vaitalas” (Valmieras novads) un iztaujāja saimnieku par būtiskākajiem izaicinājumiem kartupeļu audzēšanā Vidzemē, kā arī uz vietas veica demonstrējumus ar bezpilota gaisa kuģi (dronu), parādot un pastāstot par iespējām, ko sniedz šādas tehnoloģijas. Vizītes laikā tika veikti lidojumi virs lauka ar multispektrālo kameru, kas parāda veselīgo ceru īpatsvaru laukā, kā arī identificē vietas, kur paredzami augu ceru bojājumi.

Drona lidojuma laikā tika noteikts arī normalizēts atšķirīgās veģetācijas indekss (Normalized Difference Vegetation Index), kas raksturo auga attīstību, lauka kopainu attēlojot ar krāsojuma palīdzību. Tas nozīmē, ka saimnieki var iegūt pārskatu par kultūrauga attīstību laukā attālināti, neapsekojot lauku klātienē. Tehnoloģijas palīdz analizēt datus ilgākā laika posmā, lai noteiktu iespējamās problēmas, kāpēc kādā konkrētā lauka daļā ir kavēta auga attīstība.

 

Projekta Stargate ietvaros plānots izstrādāt rīku, kas, analizējot dažādus datus, ļautu kartupeļu audzētājiem prognozēt iespējamo ražu, pakārtoti norādot uz problēmām, kas iecerēto ražas apjomu varētu samazināt. Šobrīd plānots, ka rīks ņems vērā dažādus parametrus – laikapstākļus, augsnes mitrumu un temperatūru, lapu indeksu, saules radiāciju, iestādītā kartupeļa svaru, augsnes tipu u.c.

Šī gada vasarā organizētās vizītes saimniecībās tiks atkārtotas, veicot lauku apsekojumus dažādās kultūrauga attīstības fāzēs. Vidzemes Augstskola iegūtos datus izmantos tehnoloģiskā rīka modelēšanai, savukārt saimniecības varēs pirmās testēt gatavu rīku.

Plānots, ka Vidzemes Augstskola tehnoloģisko rīku izstrādās un tas būs gatavs izmēģinājumiem 2022. gadā.

 

Saimnieku novērojumi par bioloģisko kartupeļu audzēšanu

Zemnieku saimniecībā “Vaitalas” 6ha platībā tiek audzēti bioloģiskie kartupeļi, vidējais ražas apjoms – 18 tonnas no hektāra. Kā atzīst “Vaitalu” saimnieks, Juris Miķelsons – “katru gadu ir problemātiski nodrošināt minimālo ražas apjomu, tajā pat laikā, ja ir pārprodukcija, tad kartupeļi tiek iepirkti par zemākām cenām”. Ņemot vērā, ka bioloģiskajā lauksaimniecībā ir ļoti strikti ierobežojumi attiecībā uz sintētisko minerālmēslu un pesticīdu lietošanu, ir maz iespēju, kā bagātināt augsni,  apkarot slimības un kaitēkļus. J.Miķelsons ir pārliecināts, ka tas ir iemesls, kāpēc bioloģisko kartupeļu audzētāju skaits samazinās. “Kartupeļu audzēšana paliek arvien neizdevīgāka – tas vairs nevar būt pamatdarbs, jo ieņēmumi nesedz izdevumus. Latvijā bioloģiskajiem lauksaimniekiem ir daudz striktākas prasības nekā citviet Eiropā, piemēram, attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Tulkojam Eiropas Savienības regulas pārāk burtiski,” saka J.Miķelsons.

Vizītē piedalījās arī z/s Eglainītes (Valmieras novads) saimnieks Imants Skuja, kurš piebilda, ka, lai arī pamatā kartupeļus 10 hektāros audzē bioloģiski, tomēr bioloģiskās saimniecības statusam nekvalificējas, jo, lai ielabotu augsni un cīnītos ar kaitēkļiem, nākas pielietot līdzekļus, kas ir atļauti t.s. integrētajiem lauksaimniekiem. “Jāņem vērā, ka, lai arī bioloģiskajām saimniecībām ir atļauts lietot kāliju, fosforu, magniju kā augsnes uzlabotājus, pēc Jāņiem tos augsnē vairs nevar iestrādāt –   tad barības vielas kartupeļi uzņem tikai caur lapām,” norāda I.Skuja.

Cīņa ar kaitēkļiem, īpaši kartupeļu lapgraužiem jeb kolorādo vabolēm un to kāpuriem, kas šogad ir ļoti daudz, nav sekmīga. Saimnieki atzīst, ka šis būtu virziens, kur tehnoloģijām būtu jānāk palīgā, kā arī uzskata, ka bez atļauto augu aizsardzības līdzekļu sarakstu paplašināšanas bioloģiskā saimniekošana apsīks.

Jautāti, kādi vēl novēroti izaicinājumi kartupeļu audzēšanā, saimnieki norāda, ka ļoti noderīga būtu informācija par to, kādas barības vielas augsnē trūkst un kādos apmēros, lai varētu zināt, kā tālāk jārīkojas.

Vizīte saimniecībā “Vaitalas” tika organizēta Apvārsnis 2020 projekta “Stargate” ietvaros.

Par StarGate

Projektā StarGate piedalās 26 partneri no 13 valstīm, taču risinājumu testēšana realitātē notiks vien sešās valstīs - Čehijā, Izraēlā, Grieķijā, Beļģijā, Spānijā un arī Latvijā. Projektu Latvijā īsteno Vidzemes plānošanas reģions un Vidzemes Augstskola. Projekta īstenošanas ilgums – līdz 2023. gada 30.septembrim. Vidzemes Augstskola projekta StarGate ietvaros izstrādās un testēs tehnoloģisku rīku, kas uzlabotu lauksaimniecības sistēmas noturību pret mainīgajiem laikapstākļiem.

Programma “Apvārsnis 2020” ir visu laiku lielākā Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programma, kuru atbalstījuši politiskā līmenī Eiropas valstu līderi un Eiropas Parlamenta deputāti, vienojoties, ka ieguldījums pētniecībā un inovācijās ir nozīmīgs Eiropas nākotnei. Ar programmas starpniecību pētniecība tiek sasaistīta ar inovācijām, pievēršot uzmanību trīs konkrētām jomām: zinātnes izcilībai, rūpniecības prioritātei un sabiedrības problēmām. Projekta mājaslapa: https://www.stargate-h2020.eu.


Jautājumiem: Maija Rieksta, projekta StarGate vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, maija.rieksta@vidzeme.lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv

 

CITAS PROJEKTA STARGATE ZIŅAS

 

-

12.07.2021

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930