Atvērtās ģeogrāfiskās informācijas pārņemšana, izmantojot saistīto datu inovatīvus servisus (SDI4Apps)

VPR piedalās “MedHackathon” un kopā ar partneriem no Norvēģijas un Čehijas izstrādā atvērto datu risinājumu demo versijas

Aizvadītajā nedēļā Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) komanda projekta SDI4Apps ietvaros piedalījās MEDHackathon konferencē Grieķijā par atvērto datu izmantošanu un hakatonā. Pasākumā bija pulcējušies programmētāji, uzņēmēji, studenti, Eiropas Savienības projektu pārstāvji un citi interesenti no dažādām Eiropas valstīm, lai kopīgi veidotu problēmsituāciju risinājumus loģistikas, transporta, tūrisma, medicīnas un citās jomās, izmantojot atvērtos datus. VPR komanda strādāja pie 2 idejām – teritoriju kartēšanas un skolu centralizēto eksāmenu rezultātu teritoriālās analīzes rīka. Konference un hakatons izgaismoja Latvijā aktuālo problēmu – ja būtu publiski pieejams plašāks klāsts detalizētāku atvērto datu, tas pavērtu plašākas iespējas privātā un publiskā sektora pārstāvjiem tos izmantot efektīvākai plānošanai, aplikāciju izstrādei un pakalpojumu uzlabošanai.

Konferencē uzstājās Grieķijas ministriju pārstāvji, uzņēmēji un ES projektu pārstāvji, kuri veido dažādus risinājumus, kas balstīti uz atvērtajiem ģeogrāfiskajiem datiem. Grieķijas Iekšlietu un administratīvo reformu ministrijas pārstāve iepazīstināja ar Grieķijas valsts pārvaldē īstenoto caurspīdīgas pārvaldības principu, kas paredz visu datu atvēršanu. Princips “atvērts pēc noklusējuma” darbojas vietējā, reģionālā un valsts līmeņa pārvaldē, paredzot, ka visi lēmumi un citi dokumenti vispirms tiek publicēti tiešsaistē, un tikai pēc tam tie var stāties spēkā.

Uzņēmumu un organizāciju pārstāvji dalījās savos pieredzes stāstos, kā atvērtie dati tiek izmantoti viņu biznesā transporta, tūrisma, kultūras, lauksaimniecības un pārtikas, kā arī plānošanas un pārvaldības jomās. Vidzemei, kā lauksaimniecības reģionam, noderīga būtu Grieķijas uzņēmēju pieredze precīzajā lauksaimniecībā, kas ļauj, izmantojot tehnoloģijas un noteiktus datus, fiksēt, analizēt un atbilstoši rīkoties, lai uzlabotu ražību un efektivizētu saimniekošanu.

Savukārt hakatonā, kas sākās pēc konferences, kopā tika attīstītas 12 idejas, no kurām 2 bija VPR iniciētas:

1. idejas demo versija

1. Kopā ar SDI4Apps projekta partneriem programmētājiem no Norvēģijas tehnoloģiju kompānijas Asplan Viak Internet izstrādājām demo versiju rīkam, kas ļaus Latvijas un citu Eiropas valstu kartēs telpiski atlasīt un vizualizēt dažāda tipa teritorijas atkarībā no to attāluma līdz noteiktiem punktiem, piemēram, industriālās teritorijas, no kurām 5 km rādiusā ir restorāni. Šāds rīks būtu noderīgs dažāda veida teritoriju un objektu analīzei, piemēram, dzīvojamie masīvi pēc to attāluma no skolām, pakalpojumu saņemšanas vietām utt. Demo versija balstās uz atvērtajiem datiem, kas pieejami projekta SDI4Apps platformā un tās pilotaplikācijās “Smart Points of Interest” un “Open Land Use Map”.

2. idejas demo versija

2. Ideja, kas radusies Latvijas Pašvaldību savienībā, tika attīstīta kopā ar programmētājiem no Čehijas Rietumbohēmijas Universitātes. Izstrādājām 2 demo risinājumus, kas ļauj kartē vizualizēt Latvijas vidusskolu centralizēto eksāmenu rezultātus pa pašvaldībām un mācību priekšmetiem. Šāds risinājums varētu palīdzēt vecākiem izvēlēties bērnam piemērotu skolu, ļautu salīdzināt eksāmenu rezultātus starp Latvijas pašvaldībām, to pilsētām un skolām, kā arī starp mācību priekšmetiem.

Šobrīd izstrādātās demo versijas parāda projekta SDI4Apps platformas piedāvātās iespējas radīt interesantus risinājumus gan ar jau tur esošajiem datiem par zemes izmantojumu, transportu un interešu punktiem, gan izmantojot citus datus.

Šajā hakatonā izstrādātās demo versijas iecerēts attīstīt par funkcionāliem un praktiski pielietojamiem instrumentiem nākamajos SDI4Apps hakatonos, no kuriem viens jau novembrī norisināsies Rīgā.

Projekts „Atvērtās ģeogrāfiskās informācijas pārņemšana, izmantojot saistīto datu inovatīvus servisus (SDI4Apps)” tiek realizēts Eiropas Savienības Konkurētspējas un inovācijas ietvarprogrammas „Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas politikas atbalsta programma (ICT PSP)” ietvaros. Projekta mērķis ir ar pilota aplikāciju palīdzību sniegt izpratni pašvaldībām, uzņēmējiem, iedzīvotājiem un citiem interesentiem par INSPIRE direktīvas principiem un citām Eiropas Komisijas iniciatīvām, kas vērstas uz datu brīvu pieejamību un to atkārtotu izmantošanu.

Plašāk par projektu un tā aktivitātēm lasiet šeit un projekta LinkedIn lapā.         

Papildus informācija: Kristaps Ročāns, Projekta vadītājs Vidzemes plānošanas reģionā, Tālr.: +371 29753011, E-pasts: kristaps.rocans@vidzeme.lv;  www.vidzeme.lv.

21.07.2016

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930