Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība (SEC)

Enerģija rada prieku un prieks esi Tu!

Lai gan darbīgākais laiks projektā “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” jeb “SEC” gaidāms tikai rudenī, projekta komanda jau aktīvi gatavojas nākamajam mācību gadam. Līdz ar 2017./2018. mācību gada sākumu projekts “SEC” aizvien redzamāk uzsāks arī savas skolas gaitas. Lai rūpīgi sagatavotos Enerģijas pulciņiem, aprīkojuma iegādei, kā arī padarītu projektā iesaistīto skolu ikdienu vēl energoefektīvāku, priekšdarbi tiek veikti jau no agra pavasara. Tiekoties ar potenciālajiem sadarbības partneriem, skolu pārstāvjiem, kā arī projekta komandu no Latvijas un Igaunijas, rasti vairāki risinājumi, kā pierādīt, ka vārdi “energoefektīvs”, “enerģija”, un “ilgtspējīgs” ir radošuma un aizraujošu mirkļu pilni kā skolēniem tā arī viņu vecākiem.

Enerģijas pulciņu aprīkojums un metodika

No 2017. gada rudens trīs Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) skolās – Lizuma vidusskolā un Valmieras Viestura vidusskolā (VPR), kā arī Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā, kas projektā piedalās kā atsevišķs partneris (Alūksnes pašvaldība) – uzsāksies jauni, aizraujoši un praktiski bezmaksas “Enerģijas pulciņi”. Pateicoties neatlaidīgam projekta komandas darbam, iesaistoties “Enerģijas pulciņu” vadītājiem skolās – Valmieras Viestura vidusskolas skolotājai Zigitai Baldonei un Lizuma vidusskolas skolotājam Jurim Ločmelim – kā arī projekta partneriem no Alūksnes un Rouges (Igaunija) pašvaldībām un Tartu Reģionalās enerģijas aģentūras, “Enerģijas pulciņu” metodika un katras skolas vajadzīgais aprīkojums ir apzināts. Ņemot vērā, ka pulciņus aicināti apmeklēt pamatskolēni, taču durvis būs atvērtas arī jaunāko un vecāko klašu skolēniem, svarīgi bija “Enerģijas pulciņu” nodarbības veidot pēc iespējas mūsdienīgākas, radošākas un pārsteigumiem bagātākas. Papildu klasiskajiem energo monitoringa veidiem, skolēniem būs iespēja praktiski dzīvē pārbaudīt, vai tiešām enerģijas patēriņi tik krasi mainās atšķirībā no paradumiem, kā to sludina mediji ik dienas. Pulciņu saturs veidots tā, lai iepriekšējais zināšanu līmenis netraucētu jaunai izziņai.

Tikšanās skolās un Enerģijas nedēļas plānošana

Skolēna apmierinātība iespējama, ja nodrošinām viņam radošu, ērtu un patīkamu apkārtējo vidi. Lai visi trīs faktori veiksmīgi darbotos, maija beigās un jūnija sākumā projekta komanda viesojās abās pilotskolās – Lizuma vidusskolā un Valmieras Viestura vidusskolā. Kopā ar skolas vadību tika pārrunāti projekta mērķi un galvenās aktivitātes, kuras skolā uzsāksies jau vasaras vidū. Projekta ietvaros skolām būs iespējams uzlabot savu energoefektivitāti. Tā kā mācību iestādēs, īpaši tumšajā gada periodā, būtisks ir apgaismojums, ar projekta atbalstu abās pilotskolās tiks nomainīts vecais apgaismojums uz LED spuldzēm. Drīz pēc tam skolās uzsāksies Enerģiju pulciņi, uz kuriem aicinājums izskanēs skolu “Enerģijas nedēļā”, kad ar radošām un praktiskām nodarbībām, kā arī aizraujošiem tehnoloģiskiem risinājumiem skolēni tiks uzrunāti pievērst uzmanību energoefektivitātes jautājumiem, īpaši akcentējot iespēju apmeklēt jaunos pulciņus.

Zili brīnumi: Skolēns ir ieinteresēts visā. Tikai atrast pareizos vārdus!

Skolēns kā mērķauditorija, ko ieinteresēt ik gadu kļūst arvien sarežģītāks, jo informācijas laikmetā, kur ik sekundi parādās jaunumi un mainās tendences, interesantu faktu un nodarbošanos ir atliku likām. Diemžēl, visbiežāk pie elektroierīcēm. Meklējot atslēgu uz veiksmīgu sadarbību ar skolēniem, Vidzemes plānošanas uzsācis apzināt radošās personības, kuras aktīvi darbojas ar pamatskolas vecuma bērniem, lai sarežģītākas lietas izstāstītu interesanti un parādītu radoši. Viens no tādiem Latvijā ir labi zināmais Aldis Kalniņš ar “Zili brīnumi”. Projekta tikšanās laikā kopā ar Kalniņa kungu meklējam atbildes uz jautājumu: “Kas ir enerģija?” Lai labāk saprastu fiziku, jāsaprot, ka tā ir tepat – ik uz soļa. Tāpat arī ir ar enerģiju – to radām mēs paši un, darot to saprātīgi, mēs veidojam vēl lielāku enerģijas “lādiņu”, kas rezultējas priekā. Enerģija esi Tu pats, tie ir Tavi paradumi un Tas ir Tavs prieks. Sarunas nonāca pat pie Latviešu tautas ticējumiem, kas mūsdienās veiksmīgi var tikt attiecināti arī uz energoefektivitāti “Ko sēsi, to pļausi”.

Elektrum energoefektivitātes centrs – iespēja atrast atbildes uz jautājumiem

Savukārt, lai izprastu, kāda loma ir mūsdienu enerģijas ražotājam, lai sabiedrība būtu saprātīga savos paradumos, Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji devās uz Elektrum energoefektivitātes centru. Kopā ar Elektrum energoefektivitātes centra pārstāvjiem pārrunāja sabiedrības paradumus, iespējas pārmaiņām, kā arī iespējamos sadarbības ceļus starp Elektrum un projektu “SEC”.  Tā kā Elektrum ir ievērojams tirgus spēlētājs enerģētikas jomā, būtiski ir meklēt kopīgus ceļus, lai sabiedrība, tai skaitā skolēni, izprastu energoefektivitātes nozīmi, ieguvumus sev un arī apkārtējai videi.

Ceļš uz ilgtspējīgas enerģijas sabiedrību izaicinājumiem pilns, taču aizraujošs.

Lai arī Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam projekts “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” jeb SEC ir tikai savā pašā sākumā, izdarīts daudz un vēl vairāk plānots paveikt. Projekta komandas uzstādījums “Par enerģiju mācīties ar prieku un radoši” Vidzemes plānošanas reģionā būs kā atslēga uz energoefektīvu un ilgtspējīgu reģionu.

Augstākminētā informācija, šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.


 

30.06.2017

Notikumi

«Februāris 2020»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829