Kokapstrādes un mēbeļu industrijas produktu inovācijas un eksports Veru apgabalā un Vidzemes plānošanas reģionā

Latvijas un Igaunijas kokapstrādes, dizaina un biznesa speciālisti apvienojas jaunu produktu izstrādē

Igaunijas Veru apgabalā no 20. līdz 22. oktobrim Vaimelas arodapmācības centrā norisinājās Garage48 Wood hakatons. Pasākumā komandās apvienojās koksnes, dizaina, mārketinga un citu industriju speciālisti un studenti no Latvijas un Igaunijas, kuri pierādīja sevi kā talantīgus prototipu izstrādē, lai radītu risinājumus kokapstrādē un koka mēbeļu ražošanā. Šoreiz par veiksmīgāko biznesa prototipu žūrija novērtēja BIKE BOX - saliekams grozs velosipēdam, kas atbilst aktīva pilsētas iedzīvotāja vajadzībām, padarot pārtikas preču un citu mantu pārvietošanu ar velosipēdu ievērojami ērtāku.

Jau no pirmās dienas koksnes hakatons pierādīja sevi ar vērienīgu atklāšanu, 100 dalībniekiem no Igaunijas un Latvijas prezentējot rekordlielu ideju skaitu – 36! Pēc prezentācijām 18 komandas spēja piesaistīt sev nepieciešamos speciālistus un jau piektdienas vakarā uzsāka intensīvu darbu pie idejas īstenošanas taustāmā prototipā.

“Mēs pavadījām nedēļas nogali netālu no Veru, īstenojot pirmo koka hakatonu Igaunijā un Baltijā, varbūt pasaulē. Pasākumam bija neticams enerģijas un ideju līmenis. Un pārsteidzošs daudzums ideju - piektdienas vakarā mēs atradām 36 idejas, no kurām 18 bija pulcējušās ap sevi komandas. Tas bija kā pirmais Garage48 “Hardware & Arts” hakatons Baltijā, kuru mēs organizējām pirms pieciem gadiem. Spožākie prāti un viskvalificētākie koksnes sektora pārstāvji apvienojās izcilās idejās, lai notiktu kaut kas patiešām neatkārtojams. Jaunajiem projektiem parasti ir īpaša burvība, "saka Priit Salumaa, moderators un pasākuma mentors un Garage48, Mooncascade un MobileMonday Estonia līdzdibinātājs.

Garage48 Wood hakatons ir pirmais pasākums projekta “Koksne un mēbeles” Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības veicināšanas programmas ietvaros. Pasākums tapis, sadarbojoties Vidzemes plānošanas reģionam, Kokapstrādes un mēbeļu arodapmācības centrs Igaunijā TSENTER, Veru apgabala arodapmācības centram, kā arī Garage48 komandai. Pasākuma mērķis bija apvienot vairāku nozaru speciālistus, profesionāļus un studentus no Latvijas un Igaunijas, kā arī kokapstrādes nozares pārstāvjiem sniegt unikālu pieredzi prototipu izstrādes procesā limitētā laika periodā un starpdisciplinārās komandās. No Latvijas Garage48 Wood pasākumā piedalījās 53 dalībnieki - studenti no Latvijas mākslas akadēmijas, Ērgļu arodapmācības centra, Vidzemnieku veiksmes stāstu laureāti, kā arī citi nozares profesionāļi un interesenti.

Salokāma koka laiva, atkritumu tvertne kā dizaina elements, mūsdienīgas, viegli transportējamas un uzstādāmas  balsošanas kabīnes – šīs un daudzas citas šķietami pārgalvīgas idejas tapa 48 stundās ar mūsdienīga tehniskā aprīkojuma un plašu izejmateriālu resursiem. Garage48 Wood dalībnieki īpašu uzmanību pievērsa produkta multifunkcionalitātei, kur neatsveramu atbalstu sniedza pasākuma mentori no Latvijas Mākslas akadēmijas, Igaunijas mākslas akadēmijas, Veru arodapmācības centra, Veru Kokapstrādes un mēbeļu ražošanas centra “TSENTER”, kā arī Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta “MeKA”.

Īpaši piemērotas telpas kokapstrādes ideju attīstīšanai līdz reālam produktam nodrošināja Veru arodapmācības centrs. Papildus kokam dalībnieki varēja izmantot metālapstrādes, tekstila un ārējās apdares materiālus un iekārtas. “Pasākums ir ļoti intensīvs un nogurdinošs, taču tiklīdz Tu redzi procesu un dalībnieku motivāciju sasniegt izvirzīto mērķi, rodas adrenalīns un enerģija turpināt kopīgo darbu. Tas ir lielisks veids, kā gūt zināšanas un dalīties pieredzē savā starpā dažādu profesiju pārstāvjiem produkta attīstīšanā, kokapstrādē un vadības procesos," stāsta viens no hakatona mentoriem, Vaimalas arodapmācības centra Koksnes industrijas attīstības vadītājs Jorgens Dobris.

Pēc intensīva darba no agra rīta līdz vēlām nakts stundām pienāca svētdienas vakars, kad visas 18 komandas savas idejas prezentēja žūrijai, lai noskaidrotu pirmo trīs vietu ieguvējus, kā arī skatītāju simpātiju. Galveno balvu – nedēļas nogale Kokapstrādes un mēbeļu ražošanas centrā “TSENTER” mentoru pavadībā ar nodrošinātām tehniskām iekārtām un materiāliem – šoreiz iegūva BIKE BOX (salokāmais velosipēda grozs), VIISK (salokāmā laiva), TIM-BIN (Pārveidota publiskā atkritumu tvertne, kas īpaši radīta pilsētvidei).

 

 

 

 

 

 

Garage48 Wood bija pirmais šāda veida pasākums Latvijā un Igaunijā, taču, ņemot vērā lielo ieinteresētību, kā arī pasākuma rezultātus, visi hakatonā iesaistītie meklēs risinājumu, kā šāda veida prototipa izstrādes padarīt ikgadējas.

 

Papildu informācija:

Anu Piirisild
Garage48 Wood galvenā organizatore

+372 504 56 06

anu@garage48.org

 

Laima Engere

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

+371 228376912

laima.engere@vidzeme.lv

Augstākminētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

23.10.2017

Notikumi

«Februāris 2020»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829