Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas (Woodenergy)

Amatas novada Zaļās enerģijas rīcības plāns

Projekta „Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” ietvaros Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar SIA „Ekodoma” izstrādāja Amatas novada Zaļās enerģijas rīcības plānu. Tā galvenais vadmotīvs ir veicināt plašu un racionālu koksnes kurināmā lietojumu apkures sistēmās, neaizmirstot sākotnēji par enerģijas patēriņa samazinājumu.

Zaļā enerģijas rīcības plānā ir izvirzīti šādi mērķi sabalansētai novada attīstībai:

1. droša un energoefektīva dzīves telpa;

Pirmais svarīgākais aspekts, kas novadā ir jāizsver, ir drošība. Tā ir saistīta gan ar ēku inženiertehnisko drošību, gan ar arī cilvēku veselību. Pēdējais aspekts ir īpaši svarīgs, ņemot vērā, ka ļoti bieži novada iestādēs un arī daudzdzīvokļu ēkās, tiek dedzināta slapja malka. Tādas malkas dedzināšanas rezultātā rodas kancerogēnais benzapirēns, kas savukārt paaugstina risku iedzīvotājiem saslimt ar vēzi.

2. inovatīvs un racionāls atjaunojamo energoresursu lietojums visā novada teritorijā;

Otrs svarīgs aspekts ir atjaunojamo energoresursu energoefektīvs un racionāls lietojums, izvērtējot arī inovatīvu risinājumu piemērošanu.

3. izglītota un informēta sabiedrība.

Sabiedrībai ir izšķiroša loma jebkurā novada attīstības procesā, lai tā varētu pieņemt lēmumus, kas ietekmētu novada attīstību. Arī enerģētikas sektorā sabiedrības pilnvērtīgai un caurspīdīgai informēšanai ir svarīga loma, informējot to par energoresursu lietojumu, ēku siltināšanu, tarifu noteikšanu un citiem pasākumiem un to radīto ietekmi.

Rīcības plānā ir uzskaitīta virkne ar pasākumiem, lai samazinātu izmaksas par kurināmo un arī nodrošinātu veselīgu dzīves telpu novada iedzīvotājiem Amatas novadā. Lielākajai daļai augstas prioritātes pasākumu (īstenojamas pirmo divu gadu laikā) pat nav nepieciešamas lielas investīcijas un var tikt ieviestas īsā laika termiņā.

Līdzvērtīga rīcības plāna izstrāde citiem Latvijas novadiem ļautu identificēt galvenos problēmjautājumus, kas saistīti ar vietējā kurināmā – biomasas (malkas, šķeldas u.c.) – efektīvu un racionālu lietošanu, kā arī ar enerģijas patēriņa uzskaiti un energoefektivitātes pasākumiem. 

04.11.2012

Notikumi

«Jūnijs 2020»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930