Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas (Woodenergy)

Energoplānošanā reģions nepieciešams sadarbībai un izpratnei

Ceturtdien, 8. jūnijā, Amatas novada zālē Vidzemes plānošanas reģions organizēja diskusiju par koksnes nākotni enerģijas izmantošanā un reģiona lomu energoplānošanā. Pēc prezentācijām par praktiskiem risinājumiem Amatas un Beverīnas novados, diskusijas dalībnieki pārrunāja reģiona lomu energoplānošanā un izteica virkni īstenojamu risinājumu, kur svarīgi turpināt izglītot sabiedrību un veicināt novadu sadarbību enerģētikas jomā.

 

 

Kā uzsver habilitēta inženierzinātņu doktore Dagnija Blūmberga: “Vairumā gadījumu risinājumi, kas ļauj uzlabot novadu siltumapgādes sistēmu un padarīt to ievērojami efektīvāku, neprasa papildus līdzekļus, jo ļauj pārplānot jau faktiskos izdevumus. Pārbūvējot sistēmu tā var atmaksāties mazāk kā 10 gadu laikā." Tomēr Blūmbergas kundze atgādina, ka pārdomāta siltumapgādes sistēma var rasties tikai situācijās, kad arī novados esošās atbildīgās personas pilnībā izprot, kādas ir konkrētās situācijas vajadzības un veiksmīgākie risinājumi.

Lai veicinātu novadu vadības zināšanas par energoplānošanu un uzlabotu siltumapgādes sistēmas reģionā kopumā, diskusijas dalībnieki uzsvēra plānošanas reģiona lomu. Runājot par enerģētikas jautājumiem reģiona līmenī, Latvija var konkurēt ar Skandināvijas valstīm un panākt, ka resursi, kas nepieciešami mūsu novadiem siltuma ieguvei, nāk tikai no mūsu valsts. Tāpat reģions nākotnē varētu kļūt par novadu centru, kurā kopumā tiek novērtēti un ieteikti labākie risinājumi novadu siltumapgādei, taču šādā gadījumā novadiem jāsadarbojas arī savā starpā.

Ekonomikas Ministra padomniece Ilona Platonova novadu pārstāvjiem diskusijas laikā atgādināja, ka jebkurā energoresursu plānošanā vispirms novadiem jāizvērtē sev pieejamie resursi un tikai tad būtu jāskatās uz ārvalstīm. Ja arī konkrētais novads nav spējīgs sevi apgādāt ar nepieciešamu resursu daudzumu, iespējams to var palīdzēt panākt blakus esošie novadi. Tikai novadiem sadarbojoties reģions var cerēt uz attīstību un uzlabot kopējo situāciju siltuma ieguvē.

Tāpēc jāsaprot - vai tas būtu siltuma apgādes sistēmas, vai energoresursu ieguves jautājums cilvēkiem, kas iesaistīti šādu lēmumu pieņemšanā, pilnībā jāizprot situācija un jāmeklē sadarbības partneri arī no citiem novadiem. Vienkāršākai novadu savstarpējai sadarbībai talkā nāktu reģions, kas nākotnē varētu kļūt par tādu kā konsultantu, starpnieku un izvērtētāju.

Diskusiju norisinājās Centrālās Baltijas programmas INTERREG IV A finansētā projekta „Koksnes enerģija un videi draudzīgas tehnoloģijas” ietvaros.  

Semināra prezentācijas pieejamas šeit


Informāciju sagatavoja:

Māra Poikāne, Sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, Mob.: +371 26454562, E-pasts: mara.poikane@vidzeme.lv

 

Pēc prezentācijām par praktiskiem piemēriem diskusijas dalībnieki sēdās aplī, lai pārrunātu energoplānošanas nākotni reģionā.

08.06.2012

Notikumi

«Jūnijs 2020»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930