Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas (Woodenergy)

Koksnes enerģija bērniem un pieaugušajiem

Koksne ir visvairāk izmantotais atjaunojamais energo resurss Latvijā. Veicinot meža resursu efektīvu izmantošanu ekoloģiski tīras siltumenerģijas iegūšanai, Vidzemes plānošanas reģions projekta “Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” ietvaros meklē veidus, kā par energoplānošanu runāt ar dažādām sabiedrības daļām - sākot no politikas lēmējiem vietējās pašvaldībās un valsts līmenī, kā arī iesaistot jaunāko paaudzi pie procesu skaidrošanas. Jūnija un jūlija mēnešos norisinājušās apmācības 1. - 4. klašu skolēniem, izveidota uzdevumu grāmata “Kociņa stāsti”, kā arī notikusi diskusija ar politikas plānotājiem un iesaistītajām pusēm par reģiona lomu energoplānošanā.

Mācību programma no 1. līdz 4. klasei

Meža apsaimniekošana ir ilglaicīgs process, kas prasa rūpīgu darbu un ieguldījumus. Apzinoties, ka bērni ir mūsu nākotne, VPR vēlas veicināt tieši jaunās paaudzes izpratni par koksnes enerģiju. Šī iemesla dēļ VPR sadarbībā ar Cēsu Bērnu zinātnes centru „Zinoo” izveidoja mācību programmu sākumskolas skolēniem. Caur spēlēm un radošiem uzdevumiem bērniem ir iespēja parādīt savas zināšanas par koksni, tās veidiem un izmantošanu siltumražošanā. Paši spēles dalībnieki atzīst, ka uzzinājuši daudz jauna un noderīga, ko pastāstīt saviem draugiem un arī mājiniekiem. Vairāk par programmu. 140 bērni no dažādām reģiona skolām laika periodā no 1. līdz 6. jūnijam devās uz Bērnu zinātnes centru „Zinoo”, kurā skolēni izspēlē izglītojošu spēli „Būvēsim ekomāju”. Divu stundu ilgajā kursā bērni kopā ar mācību vadītāju runā par koka augšanas ciklu un lomu dabas procesos, koksnes pārstrādes iespējām, to veidiem, kā arī par siltuma ražošanu un taupīšanu. Vairāk par mācību programmu šeit.

Uzdevumu grāmata “Kociņa stāsti”

Svarīgi, lai jaunākie ģimenes locekļi jautājumus par energo plānošanu pārrunātu arī mājās ar saviem vecākiem. Labākai izpratnei par koksni kā enerģijas avotu, Vidzemes plānošanas reģions projekta “Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” ietvaros sagatavojuši bezmaksas uzdevuma grāmatu “Kociņa stāsti”. Izpildot dažādus uzdevumus, grāmatā bērniem iespējams uzzināt par meža kokiem un kā siltums nonāk mājā. “Kociņa stāsti” pie Vidzemes skolēniem nonāks 2012. gada rudenī.

Diskusija par reģiona lomu energoplānošanā

8. jūnijā, Amatas novada zālē VPR organizēja diskusiju par koksnes nākotni enerģijas izmantošanā un reģiona lomu energoplānošanā. Pēc prezentācijām par praktiskiem risinājumiem Amatas un Beverīnas novados, diskusijas dalībnieki pārrunāja reģiona lomu energoplānošanā un izteica virkni īstenojamu risinājumu, kur svarīgi turpināt izglītot sabiedrību un veicināt novadu sadarbību enerģētikas jomā. Lai veicinātu novadu vadības zināšanas par energoplānošanu un uzlabotu siltumapgādes sistēmas reģionā kopumā, diskusijas dalībnieki uzsvēra plānošanas reģiona lomu. Runājot par enerģētikas jautājumiem reģiona līmenī, Latvija var konkurēt ar Skandināvijas valstīm un panākt, ka resursi, kas nepieciešami mūsu novadiem siltuma ieguvei, nāk tikai no mūsu valsts. Tāpat reģions nākotnē varētu kļūt par novadu centru, kurā kopumā tiek novērtēti un ieteikti labākie risinājumi novadu siltumapgādei, taču šādā gadījumā novadiem jāsadarbojas arī savā starpā. Vairāk par diskusiju šeit.

 

Informāciju sagatavoja:
Māra Rudīte
Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste
Mob.: 26454562
Epasts: mara.rudite@vidzeme.lv

01.08.2012

Notikumi

«Jūnijs 2020»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930