Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas (Woodenergy)

Koksnes enerģijas plāns Amatas novadam, “zaļā meža” filma un apmācības bērniem

Tuvojoties projekta “Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” noslēgumam, projekta aktivitātes uzņēmušas jaunus apgriezienus. Jūnija vidū Amatas novadā tiks prezentēts novada “Zaļās enerģijas plāns”, tāpat stāstīsim par iespējām Beverīnas novadam uzlabot savu siltumapgādes sistēmu. Norit aktīvs darbs pie video uzņemšanas par meža apsaimniekošanas procesiem un biomasas izmantošanu siltumenerģijas iegūšanai Latvijā, Igaunijā un Zviedrijā, kopā ar nozares pārstāvjiem no valsts un privātā sekotas dodamies pieredzes apmaiņas braucienos uz Igauniju un Zviedriju, kā arī esam izstrādājuši mācību programmu jaunāko klašu skolēniem par koksnes izmantošanu siltuma iegūšanā.

 

 

Zaļās enerģijas plāna prezentācija: 

 Kā viens no projekta vērtīgākajiem pienesumiem vietējām pašvaldībām, ir praktiski ieteikumi enerģētikas jomā, kas balstīti uz atjaunojamo energo resursu izmantošanu ikdienas enerģijas ieguvē. Tāpēc, Vidzemes plānošanas reģionam sadarbojoties ar inžinierkonsultatīvo firmu “Ekodoma”, Amatas novads savā rīcībā ieguvis „Amatas novada zaļās enerģijas rīcības plānu”.  Tā prezentācija norisināsies 7.jūnijā “Ausmas” Drabešu pagastā, Amatas novadā. Tāpat 7. jūnijā tiks prezentēta Beverīnas novada siltumapgādes sistēmas izpēte un tās uzlabošanas iespējas, kā pamatā ir praktiski ieteikumi siltumapgādes sistēmas uzlabošanai un efektīvākai un ekonomiskai darbībai. 

Lai praktiskie piemēri nebeigtos tikai ar idejām, ko varētu mainīt nākotnē, ar padarīto tagadnē 7. jūnijā dalīsies Rīgas un Zemgales reģiona pārstāvji, kā arī LR ekonomikas ministra padomniece. Tāpat uzzināsim, kā enerģijas plānošanā var un būtu vēlams piedalīties Vidzemes plānošanas reģionam. Vairāk par pasākumu un pieteikšanos uzzināsiet šeit.


Pieredzes apmaiņas braucieni:

Lai projekta partnervalstis savā starpā varētu pēc iespējas veiksmīgāk apmainīties labākajiem meža apsaimniekošanas risinājumiem un ilgtermiņa pārdomātai darbībai, Vidzemes plānošanas reģions aicina meža nozarē strādājošos piedalīties dažādos pieredzes apmaiņas braucienos uz Zviedriju un Igauniju. Pirmais pieredzes apmaiņas brauciens norisinājās Igaunijā, kur interesenti uzzināja par meža apsaimniekošanu un mežizstrādes procesiem uz Igaunijai piederošajām salām. Tāpat brauciena dalībnieki apskatīja vietējos kokapstrādes uzņēmumus - zāģētavas. Vidzemes uzņēmēji brauciena laikā ieguva arī jaunus biznesa kontaktus un vienojās par iespējamu tālāko sadarbību vairākos jautājumus. Nākamais pieredzes apmaiņas brauciens plānots jūnija vidū uz Zviedriju, kur brauciena dalībniekus iepazīstinās ar dažādiem risinājumiem katlu māju būvniecībā, kā arī ar pelnu atgriešanu mežā, kas nu jau Ziemeļu valstīs uzsākts lielākajā daļā mežu.

 

Izglītības programma jaunāko klašu skolēniem:

Tāpat jāsaprot, ka meža apsaimniekošana ir ilglaicīgs process un visticamāk šodien pareizi un pārdomāti izstrādāta un atjaunota meža augļus mēs varēsim baudīt tikai pēc aptuveni 100 gadiem, svarīga ir izpratnes veicināšana jaunajai paaudzei. Tāpēc Vidzemes plānošanas reģions kopā ar  Cēsu Bērnu zinātnes centru “Zinno” izveidojuši apmācības programmu jaunāko klašu skolēniem no 1. līdz 6. klasei. Apmācību sākums jau 1. jūnijā un kopā uz apmācībām pieteikušies vairāk kā 140 bērni no dažādām Vidzemes skolām. Mācību laikā jaunie censoņi ar interaktīvu uzdevumu palīdzību uzzinās par koksnes nozīmi, izmantojot to siltuma iegūšanā. Divu stundu ilgajā kursā bērni kopā ar mācību vadītāju uzzinās par koka augšanu un tā loma CO2 apritē, koksnes pārstrādes iespējām apkures vajadzībām, dažādu koksnes kurināmo ekonomisko ieguvumu, kā arī par siltuma ražošanu no dažādiem koksnes kurināmā veidiem un siltuma taupišanu.

 

Projekta plānošana:

Lai gan pieredzes apmaiņai, jaunu kontaktu dibināšanai un apmācībām ir liela nozīme jebkura procesa attīstībai, projekts “Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” nopietni pirms tam izvērtējuši, kā vislabāk un precīzāk komunicēt ar jomā iesaistītajiem un kā informāciju par koksnes enerģijas efektivitāti pastāstīt arī plašākai sabiedrībai. Tāpēc marta vidū Amatas novadā norisinājās visu trīs valstu partneru tikšanās, lai kopīgi ar Aigu Grasmani no Latvijas Mežu īpašnieku asociācijas meklētu risinājumus, kā par šiem jūtīgajiem jautājumiem runāt ar sabiedrību un kā tad pēc iespējas skaidrāk izstāstīt, ka koksnes enerģija ir ne tikai ekoloģiskākais siltumenerģijas ieguves veids, bet arī viens no ekonomiskākajiem. Tāpat sabiedrības izglītošanai un izpratnes veicināšanai, projekta laikā tiek uzņemta filma par meža industriju visās trīs dalībvalstīs, kā arī cilvēkiem, kas šajā nozarē strādā.

Tāpat nozīmīga loma kopējā projekta plānošanā un koksnes enerģijas attīstīšanai enerģijas jomā ir valsts līmeņa plānošana, kas arī tika analizēta marta sanāksmes laikā, lai vēlāk jau konkrētus ieteikumus iesniegtu atbildīgajām iestādēm katrā projekta dalībvalstī.

 

Koksnes enerģijas nozīmē katra cilvēka ikdienas dzīvē tikai palielināsies. Aizvien vairāk redzam pašvaldību iestādes un privātpersonu mājas, kas tiek apkurinātas ar koksni vai meža biomasu. Svarīgi par koksnes enerģiju turpināt runāt visos sabiedrības līmeņos, kā arī atgādināt par tās ieguvumiem. Tāpēc, izvērtējot līdzšinējo veiksmīgo sadarbību visu trīs valstu starpā, projekta partneri meklē jaunas idejas projekta “Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” turpinājumam

 

Projekta dalībnieki prezentē idejas komunikācijas procesam.

 

Informāciju sagatavoja:
Māra Poikāne
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Vidzemes plānošanas reģions
Cēsu iela 19-54, Valmiera, LV-4201
Tālr.: +371 64219027
Fakss: +371 64116012
Mob.: +371 26454562
E-pasts: mara.poikane@vidzeme.lv
www.vidzeme.lv

 

Papildus informācija:
Gatis Teteris
Projekta koordinators
Vidzemes plānošanas reģions
Cēsu iela 19-54, Valmiera, LV-4201
Tālr.: +371 64219021
Fax.: +371 64116012
Mob.: +371 26593515
E-pasts: gatis.teteris@vidzeme.lv
www.vidzeme.lv

31.05.2012

Notikumi

«Marts 2024»
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031