Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Vidzemes kultūras programma 2022

Bibliokuģis kopā ar Viku caur grāmatām iepazīst indiāņus

Salacgrīviešu biedrība "Bibliokuģis "Krišjānis Valdemārs"" šajā sezonā uzsācis jaunu projektu "Valdemārs. Viks. Indiāņi." Atzīmējot latviešu grāmatniecības piecsimtgadi (2025) un vecākās Latvijas grāmatu krātuves piecsimtgadi (2024), kā arī atbildīgi gatavojoties ievērojamā jaunlatviešu kustības darbinieka, apgaismotāja un mūsu jūrniecības tēva Krišjāņa Valdemāra (1825-1891) divsimtgadei (2025), Bibliokuģa komanda kopā ar bērnu un jauniešu iemīļoto dzejnieku un rakstnieku Viku (Viktoru Kalniņu) šovasar dosies pie skolēniem vasaras nometnēs un bibliotēkās, lai akcentētu domu - caur grāmatu un jūru mēs lieliski varam iepazīt pasauli!

Pirmajā braucienā simboliski devāmies uz Burtniekiem kā teiksmām apdvestu vietu gleznainā ezera krastos, kur ik pa brīdim uzplaiksnī aizlaiku pils vīzijas un gaisā virmo viedo krīvu krīvu gars. No Burtnieka savu tecējumu uz jūru sāk Salaca, kas mūs vieno, un te bibliotēkas vadītāja Gunta Daļecka bija rūpīgi sagatavojusies tikšanās reizei, vienlaikus akcentējot ezera tautsaimniecisko vērtību vietējo iedzīvotāju ikdienā.

Jā, bet kur tad te stāsts par indiāņiem? To uzbūra Viks, rādot senas grāmatas par tālajām zemēm, kur varētu arī mūsdienās nokļūt, uzkāpjot uz kuģa klāja - ir vērts par savu nākotnes profesiju izvēlēties kādu ar jūrniecību saistītu arodu. Tieši to visu savu dzīvi ir rosinājis Valdemārs, un tā ar viņa aicinājumu, caur Vika stāstiem un grāmatām, mēs nonācām tālās un eksotiskās zemēs, kur vēl arvien mīt indiāņi. Kuivižu piekrastes zvejnieks Andris Skuja dalījās savos piedzīvojumos jūrā - gan piekrastes zvejā ar laivu, gan pie kuģa stūres uz varenā Latvijas lielākā ledlauža "Varma".

Kocēnu pagasta bibliotēkā mūs sagaidīja tās vadītāja Aiva Zirne kopā ar kuplu bērndārznieku pulciņu, un te nu Viks nokļuva īstās jautājumu krustugunīs, ik pa brīdim piemetinot, ka viņš regulāri sarakstās ar Ziemeļamerikas indiāņiem, kuri viņam sūta aizraujošas grāmatas par savu dzīvi. "Tikai bērna acīs var redzēt zvaigžņu gaismu" - šādi Viks skaidro savu fantastisko kontaktu ar mazajiem, kuri burtiski ikvienā tikšanās reizē aplīp ap viņu un nelaiž vaļā.

Stāstos pat Amerikas baltgalvaino ērgli, kas ir indiāņu kulta putns, aizritēja mūsu nākamā tikšanās nometnē "Raibie vasaras piedzīvojumi" Rubenes pamatskolā, kur nometnes vadītāja Ilze Skrastiņa ļāvās viktorīnas izaicinājumam - ko mēs zinām par Viku un Valdemāru, vai tiešām gadsimtu elpa viņus tā vieno? Atbildi sniedza arī audzinātājas, uzsverot, ka te ir arī puiši, kuri dienās gribot būt jūrnieki. Jā, arī ugunsdzēsēji uz kuģa, jo tas nekas, ka tam visapkārt viļņo jūra.

Projektu atbalsta Vidzemes plānošanas reģions Vidzemes kultūras programmas ietvaros, Latvijas Valsts meži un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Jūlijā Bibliokuģis savās aktivitātēs aizraus Mazsalacas, Sēļu un Gaujienas puses skolēnus, aicinot sapņot par tālām zemēm un pārdomāti izvēlēties savas nākotnes profesijas.

***

12. jūlijā Bibliokuģis piestās Valmieras novadā:
Plkst. 11.00 - Sēļu pagasta bibliotēkā,
Plkst. 13.00 - starptautiskajā bērnu un jauniešu nometnē “Ceļojums Pasaulē” Mazsalacā,
Plkst. 15.00 - Skaņkalnes pagasta bibliotēkā. 

Bibliotēkās aicināts ikviens interesents. Pasākumi ir bez maksas.

Bibliokuģa komanda:
Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa,
Bibliokuģa Bocmanis, žurnālists, grāmatu sastādītājs un autors Gints Šīmanis,
Salacgrīvas puses zvejnieks, kurš nodarbojas ar glezniecību, Andris Skuja,
Rakstnieks Viks (Viktors Kalniņš).

***

Informāciju sagatavojis:
Gints Šīmanis, Bibliokuģa runas vīrs

20.06.2022

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031