Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Vidzemes kultūras programma 2022

Noslēdzies 10. Alfrēda Kalniņa jauno ērģelnieku festivāls

No 8. līdz 15. oktobrim Cēsīs notika 10. Alfrēda Kalniņa jauno ērģelnieku festivāls, turpinot 2001. gadā iedibināto tradīciju - pulcēt mūzikas skolu un mūzikas vidusskolu jaunos ērģelniekus, lai rādītu savu spēles prasmi un klausītos citu sniegumu, kā arī veicinātu pedagogu sadarbību, pieredzes un jaunu ideju apmaiņu.

Cēsis kā šī pasākuma vieta nav izraudzīta nejauši - te dzimis ievērojamais komponists un ērģelnieks Alfrēds Kalniņš (1879-1951). A.Kalniņš jau 9 gadu vecumā pirmo reizi sēdās pie Cēsu Sv. Jāņa baznīcas instrumenta, ar ērģelēm turpmāk bija saistīts viss viņa mūžs. Alfrēda Kalniņa vārdu nes Cēsu Mūzikas vidusskola, kur jau 37 gadus audzēkņi apgūst ērģeļspēli.

8. oktobrī Rūjienas Sv. Bērtuļa baznīcā notika Labdarības koncerts baznīcas ērģeļu restaurācijas atbalstam. Savos iespaidos dalās koncerta dalībnieki.

10. Alfrēda Kalniņa jauno ērģelnieku festivāla dalībnieki. Publicitātes foto

Emīlija: “Man ļoti patika gan pašai piedalīties, gan citu priekšnesumus klausīties. Sen nebiju spēlējusi publikas priekšā, jutu patīkamu satraukumu, bija ļoti viesmīlīga uzņemšana.”

Linda: “Koncerts ļoti patika, pēc ilgāka pārtraukuma atkal uzstāties bija fantastiski! Mēs jutāmies gaidīti, valdīja draudzīga, ģimeniska atmosfēra.”

Fēlikss: “Man šī bija pirmā reize, kad baznīcā spēlēju digitālās ērģeles, tās atradās lejā, tuvu klausītājiem un publika ērģelniekus varēja gan dzirdēt, gan vērot. Tā kā balkonā uzstājās pūtēju orķestris “Tālavas taurētājs”, mūzika piepildīja telpu pilnībā. Par spīti vēsumam baznīcas velvēs, koncertā valdīja sirsnīga, gaiša un patīkama atmosfēra. Esmu priecīgs, ka mums izdevās atvest Alfrēda Kalniņa jauno ērģelnieku festivālu arī uz manu dzimto pusi - Rūjienu, lai atbalstītu baznīcas ērģeļu atjaunošanu.”

Skolotāja Sandra: “Priecēja mūsu skolas jauniešu iedvesmas pilnā uzstāšanās.”

Skolotāja Lelde: “Jutu gandarījumu par mūsu audzēkņu priecīgo un aizrautīgo muzicēšanu! Paldies draudzes ļaudīm par viesmīlību, koncerta publikai par jauno mūziķu atbalstīšanu! Bija patīkami klausītāju vidū sastapt arī audzēkņu ģimenes. Pateicība arī Rūjienas kultūras nama pūtēju orķestrim “Tālavas taurētājs” un diriģentam Gvido Brenčevam par līdzdalību, tas bija gan brīnišķīgs papildinājums koncerta programmai, gan arī koleģiāls atbalsts. Visbeidzot - šī bija Fēliksa svētku diena, kas, cerams, paliks ilgāku laiku atmiņā!”

9. oktobrī Cēsu Sv. Jāņa baznīcā koncertu “Debesceļi” sniedza Līga Ivāne, Līva Tomiņa un Reinis Tomiņš. Koncerta programma bija krāšņa, daudzveidīga, skanēja mūsdienu latviešu autoru skaņdarbi. Mūziķi iepriecināja ar spilgtu, brīžiem pat atraktīvu uzstāšanos. Visi trio dalībnieki demonstrēja augstu profesionālu meistarību un prasmi dažādu instrumentu spēlē - ērģeles (stabuļu un digitālās) , vijole (akustiskā un elektriskā), sitaminstrumenti (vibrafons, marimba, bungu komplekts). Koncerta noslēgumā mākslinieki tika sumināti ar ilgiem aplausiem.

14. oktobrī Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas Ērģeļu zālē muzicēja galvenokārt jaunākā paaudze - mūzikas skolu audzēkņi. Interesants akcents koncerta programmā bija vairāki ansambļi, kur ērģeles skanēja kopā ar stīgu un pūšaminstrumentiem. Šajā kategorijā iekļāvās arī Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas trio Linda Biļinska (ērģeles), Rēzija Vītola (vijole) un Debora Dadzīte (čells).

15. oktobrī pie Cēsu Sv. Jāņa baznīcas ērģelēm sēdās jaunie mūziķi no mūzikas vidusskolām, daudzi no viņiem ar ievērojamu koncertu, festivālu un konkursu pieredzi. Mūsu skolu šajā koncertā pārstāvēja Linda Biļinska un Fēlikss Siliņš. Pēc koncertiem sirsnīgā sadraudzībā visi dalījās iespaidos un pieredzē, kā arī atmiņās par iepriekšējiem festivāliem.

Festivālā piedalījās pārstāvji no Jaunpiebalgas, Saldus, Valmieras un Utenas (Lietuva) mūzikas skolām, no Rīgas Doma kora skolas, Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas, Jūrmalas Mūzikas skolas, Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas - kopumā 27 audzēkņi un 10 pedagogi. Jaunos mūziķus atbalstīt bija ieradušās arī viņu ģimenes, viesi varēja baudīt skaisto zelta rudeni Cēsīs.

Paldies festivāla atbalstītājiem: Vidzemes plānošanas reģionam, Latvijas valsts mežiem, Valsts kultūrkapitāla fondam, Cēsu Sv. Jāņa lauku evaņģēliski luteriskajai draudzei, Cēsu novada pašvaldībai un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrībai!

Informāciju sagatavojusi:
Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas
Projektu vadītāja
Elīna Eglīte

19.10.2022

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031