MVU attīstība veselības aprūpes nozarē (Health4Growth)

Rūpējoties par sabiedrības veselību, Vidzemē noticis seminārs „Veselību veicinošas politikas veidošana pašvaldībās”

 

31. oktobrī Cēsīs notikušais seminārs „Veselību veicinošas politikas veidošana pašvaldībās” pulcēja dažādus ar veselības jomu saistītus speciālistus - sociālo dienestu, ģimenes ārstu, slimnīcu, pansionātu un pašvaldību pārstāvjus ne tikai no Vidzemes, bet arī no Zemgales reģiona. Tāpat seminārā piedalījās speciālisti no Slimību profilakses un kontroles centra un LR Veselības ministrijas.

Slimību profilakses un kontroles centra Veselības veicināšanas nodaļas vietniece Solvita Kļaviņa-Makrecka semināra dalībniekus iepazīstināja, kā pašvaldība var veicināt savu iedzīvotāju veselību. Pašvaldībai liels ieguvums ir dalība nacionālajā veselību veicinošo pašvaldību tīklā. Tā ir platforma, kur pašvaldību speciālistiem ir iespējamas kopīgas mācības, izglītojoši pasākumi un pieredzes apmaiņa, kā rezultātā ir iespējams veicināt veselības politiku pašvaldībā. Pašreiz Latvijā veselību veicinošo pašvaldību tīklā ir 32 pašvaldības un šī kustība ir sākusies 2013. gada oktobrī.  Kā atzina Cēsu novada pašvaldības Sabiedrības veselības speciāliste Zane Brente-Brantiņa: „Lai pašvaldībā veicinātu sabiedrības veselību, nepieciešams iedzīvotāju atbalsts un iniciatīva, kā arī pašvaldības iesaiste. Visa pamatā ir cilvēks! Tas, ka esam veselību veicinošo pašvaldību tīklā, mums ir devis daudz priekšrocību.”


 

Veselības jomai ir jābūt kā prioritātei politikas plānošanā. Lai to panāktu, nepieciešams politikas plānošanas dokumentos iestrādāt to kā prioritāti, tādēļ ir tapis Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrības veselības stratēģijas projekts. Stratēģijas mērķis ir radīt reģionālu ilgtermiņa skatījumu uz sabiedrības veselības jomu reģionā un parādīt virzienus, kuros veikt attīstību. Dokuments būs nozīmīgs palīgs pašvaldību speciālistiem, lai plānotu veselības veicināšanas aktivitātes. Drīzumā stratēģijas projekts būs pieejams arī visiem interesentiem.

Projekta „Health4Growth” īstenošanas gaitā reģions iepazinās ar dažādiem labās prakses piemēriem no Eiropas un mācījās no projekta partneriem. Kā vienu no vērtīgākajām idejām, kura tika apzināta triju gadu laikā, plānošanas reģions atzina mājas aprūpes pakalpojumu, kuru var skatīt kā uzņēmējdarbības formu. Lai noskaidrotu, kā tas varētu darboties Vidzemē, tika veikts pētījums „Mājas aprūpes pakalpojumu un uzņēmējdarbības attīstība Vidzemes reģionā”.

Kā norādīja pētījuma rezultāti, ceturtā daļa Vidzemes iedzīvotāju ir seniori - vecumā no 65 gadiem. Tas nozīmē, ka šis pakalpojums ir un būs nepieciešams reģiona iedzīvotājiem. Veselības aprūpes iestādes reģionā mājas aprūpes pakalpojumu sniedz, bet tā biežumu regulē LR Veselības ministrijas noteiktās kvotas, kas nozīmē, ka visi pacienti šo pakalpojumu nevar saņemt. Risinājums būtu ļaut uzņēmējam attīstīt šos pakalpojumu un nodrošināt to pacientiem. Lai to izdarītu, nepieciešams pakalpojumu legalizēt, sniegt informācijas apmaiņu par veselības aprūpi un aprēķināt pakalpojuma efektivitāti. Detalizētāki pētījuma rezultāti būs pieejami drīzumā Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā www.vidzeme.lv

 

Tāpat semināra ietvaros klātesošie uzzināja par finansējuma piesaisti veselības jomai jaunajā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā no 2014. gada līdz 2020. gadam. ES struktūrfondu finansējums veselības aprūpei Latvijā ir paredzēts gandrīz 300 miljonu apmērā. Lai piesaistītu Eiropas Savienības finansējumu, būtiska loma būs līdz šim sagatavotajām sabiedrības veselības stratēģijām pašvaldībās, kas ļauj noteikt prioritārās darbības veselības jomā pašvaldībā.

Projekts „Mazo un vidējo uzņēmu attīstība veselības aprūpes nozarē” (Health4Growth) meklē veidus, kā savā starpā sadarboties veselības aprūpes iestādēm no valsts, privātā un nevalstiskā sektora. Projektu „Health4Growth” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, un to realizē Starpreģionu sadarbības programmas „Interreg IVC” ietvaros. 

Papildu informācija: Lelde Ābele, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, tālr. +371 29266757+371 29266757, e-pasts: lelde.abele@vidzeme.lv.          

03.11.2014

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031