Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību (WasteArt)

Izmantojot mākslu un izglītību, Latvijā un Igaunijā vairota sabiedrības izpratne par pārmērīga patēriņa dzīvesveidu

Noslēdzies Latvijas un Igaunijas sadarbības projekts "WasteArt", kurā projekta partneri, tostarp Vidzemes plānošanas reģions, nepilnu triju gadu garumā ar mākslas un izglītības palīdzību centās veicināt sabiedrības izpratni par pārmērīga patēriņa dzīvesveida sekām un iepazīstināt ar atkritumu daudzuma samazināšanas un atkārtotas izmantošanas iespējām. 6 mākslas un izglītības centros viesojās ceļojošā izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta”, un 27 pirmsskolas un vispārējās izglītības iestādēs Latvijā un Igaunijā tika īstenots atkritumu audits.

Vidējais radīto sadzīves atkritumu apjoma rādītājs Eiropas Savienībā uz vienu iedzīvotāju sarūk, bet Latvijā un Igaunijā tas turpina pieaugt. Atkritumi pēc to izmešanas neizgaist, tie krājas milzīgos kalnos un nesadalās vēl simtiem gadu. Projekta "WasteArt" Latvijas partneri Vides risinājumu institūts, Vidzemes plānošanas reģions un atkritumu apsaimniekotājs ZAAO kopā ar partneriem Igaunijā strādājuši pie tā, lai rosinātu Latvijas un Igaunijas iedzīvotājus pārdomāt savus ikdienas lēmumus. Pēdējos gados sabiedrības uzmanība īpaši pievērsta atkritumu šķirošanai, tomēr svarīgi iegaumēt atkritumu apsaimniekošanas hierarhiju – pirmkārt, atteikties no liekā un neradīt atkritumus. Tikai pēc tam domāt, kā samazināt to, no kā nevaram atteikties, iegādāties vairākkārt izmantojamas lietas, nodot šķirojamo pārstrādei un pārējo – apglabāšanai poligonā.

Šādas un vēl citas iniciatīvas nepieciešams īstenot gan Latvijā, gan Igaunijā, lai kopīgiem spēkiem varētu sasniegt Eiropas Savienības uzstādīto mērķi – līdz 2030.gadam samazināt atkritumu poligonos nonākošo sadzīves atkritumu apjomu līdz 10%Eurostat dati (2017) liecina, ka Latvijā noglabā 31% mājsaimniecību atkritumu, kamēr Igaunijā noglabā 20% no kopējā mājsaimniecību atkritumu daudzuma. Tas nozīmē, ka abām valstīm nepieciešamas ātras un praktiskas rīcības, lai spētu sasniegt 2030.gada mērķi.

 

ATKRITUMU AUDITS IZGLĪTĪBAS IESTĀDĒS

Bērni var veicināt pārmaiņas savās ģimenēs, rosinot uz videi draudzīgu rīcību, tāpēc projekta partneri Vidzemes plānošanas reģions (Latvija) un Tipu dabas skola (Igaunija) sadarbībā ar Ekoskolu programmas vadītāju Latvijā Danielu Trukšānu izstrādāja atkritumu audita rīku – palīgu ceļā uz izpratni un atkritumu daudzuma samazināšanu. Tas ir metodisks materiāls skolām un bērnudārziem, kas pielāgots arī lietošanai ģimenēs un darbavietās. Tajā detalizēti skaidrots, kā skolotāju vadībā bērniem veikt atkritumu apjoma izvērtēšanas un samazināšanas aktivitātes, un sniegti arī praktiski ieteikumi un piemēri, kā atkritumu audita aktivitātes sasaistīt ar mācību programmu. 14 izglītības iestādes Vidzemē un 13 Igaunijā šo rīku jau izmēģinājušas un ieviesušas praktiskas rīcības radītā atkritumu apjoma samazināšanai.

Dagmāra Hodere no Tipu dabas skolas norāda, ka atkritumu audita rezultātā skolas ieraudzīja, kur ir to vājie punkti un kādas aktivitātes jāīsteno, lai atkritumu daudzumu samazinātu. Dagmāra atzīst, ka pārmaiņām nepieciešams gan atbalsts no izglītības iestādes vadības, gan no pašvaldības, cita starpā nodrošinot pienācīgu iespēju šķirot atkritumus.

Savukārt, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā Maija Rieksta uzsver, ka projekts noslēdzas, bet bērnu izglītošana turpinās. Kā skolotāji projekta sākumā vienojās kopīgā sauklī: “Mēs nevaram atbrīvot pasauli no atkritumiem vienā dienā, bet, izglītojot bērnus, labas pārmaiņas notiks ik dienu.”

 

Izstrādātie materiāli – atkritumu audits, galda spēle un video nodarbības – pieejami bez maksas ikvienam

Ikvienai izglītības iestādei, mājsaimniecībai vai darbavietai ir iespējams bez maksas lejupielādēt atkritumu audita materiālus un izvērtēt savus radītos atkritumus, lai rastu risinājumus, kā šo apjomu iespējams samazināt.

Lai papildinātu atkritumu audita metodisko materiālu un veicinātu bērnu izpratni par videi draudzīgām rīcībām, Vidzemes plānošanas reģions projektā izstrādāja arī galda spēli "Atkritumu tvertne nav melnais caurums" un 11 video nodarbības, kurās bērni dažādu mākslinieku vadībā var radīt sadzīvē vai rotaļās noderīgas lietas, pagarinot mūžu materiāliem, kas citādi nonāktu atkritumos. 

 

>> Vairāk par atkritumu auditu un video nodarbībām lasiet ŠEIT.

>> Galda spēli var bez maksas lejupielādēt ŠEIT un izdrukāt sev vēlamā formātā.

 

IZPRATNES VEICINĀŠANA AR MĀKSLAS PALĪDZĪBU

Projekta "WasteArt" vadošais partneris Vides risinājumu institūts (Latvija) kopā ar mākslas rezidenci MoKS (Igaunija) un Polvas pašvaldību (Igaunija) īstenojuši mākslas kampaņu “PROM no acīm, PROM no prāta”. Tajā piedalījās 17 mākslinieki no 9 valstīm, radot mākslas darbus no materiāliem, kas iegūti SIA "ZAAO" atkritumu poligonā un mājsaimniecībās Latvijā un Igaunijā, – saplīsušiem telefonu ekrāniem, vecas sadzīves tehnikas, mēbelēm, avīzēm, ēdiena, kodu kartēm un daudz kā cita. Izstādes mērķis bija uzsvērt Baltijas reģionā aizvien pieaugošo atkritumu problēmu, kā arī aicināt uz atkritumiem paskatīties no cita skatu punkta – kā uz materiālu un resursu attīstībai.

Divu gadu laikā izstāde paviesojusies sešos mākslas, kultūras un vides izglītības centros Latvijā un Igaunijā. Izstādes kuratori Evelīna Gržiniha un Indreks Grigors par izstādes darbu radīšanas procesu stāsta: “Atkritumi paši par sevi nav nekas slikts vai nenormāls. Tas, kas uzskatīts par bezvērtīgu, var kļūt vērtīgs. Ir vērts uzsvērt, ka vairums šīs izstādes mākslinieku, aprakstot savus darbus, atkritumus sauca par materiālu, nevis par problēmu. Potenciāls kaut ko radīt no šķietami nekā ir sena mūsu kultūras sastāvdaļa.”

Viens no māksliniekiem Timo Toots (Igaunija) par sava mākslas darba “Elektropirts” izstrādes procesa atziņām stāsta: “Darba radīšanai es izmantoju elektroierīces, kuras cilvēki nodevuši SIA “ZAAO” Valmieras Eko laukumā, jo uzskatījuši tās par nevajadzīgām. Cenšoties tās salabot atklāju, ka liela daļā no tām joprojām ir izmantojamas. Šeit parādās mūsu sabiedrības patēriņa cikla lielākā problēma – ja ierīce saplīst, mēs nopērkam jaunu. Es aicinātu ikvienu padomāt, varbūt mums nav nepieciešamas jaunas lietas, bet varam dot otro iespēju tām, kas mums jau ir.”

 

VEBINĀRA IERAKSTS

Projekta noslēgumā tika rīkots vebinārs “Atkritumu otrā dzīve, pielietojot mākslu un izglītību”, un tā ierakstu joprojām ir iespējams noskatīties projekta WasteArt Facebook lapā. Pasākumā eksperti no Latvijas un Igaunijas dalījās savā pieredzē, kā, iesaistot skolas un māksliniekus, iespējams veicināt sabiedrības izpratni par atkritumu samazināšanu, to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, kā arī mainīt savus ieradumus, lai tie kļūtu videi draudzīgāki.

 

Vairāk par projekta "WasteArt" aktivitātēm iespējams uzzināt Facebook lapāInstagram kontā un YouTube kanālā.

 

Projekts “Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību” (WasteArt) Nr. Est-Lat 65 tika īstenots no 2018. gada augusta līdz 2021. gada janvārim, un to finansiāli atbalstīja Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas Interreg V-A ietvaros, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un projekta partneri.

Šis raksts atspoguļo tikai tā autoru viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

 

Vairāk informācijas: Maija Rieksta, projekta "WasteArt" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, +371 26099521, maija.rieksta@vidzeme.lv

 

Informāciju sagatavojušas:

Māra Sproģe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, +371 26488091, mara.sproge@vidzeme.lv

Magda Jēgere, Vides risinājumu institūts (Institute for Environmental Solutions), WasteArt komunikācijas speciāliste, magda.jegere@videsinstituts.lv, +371 25676836

 

CITAS PROJEKTA "WASTEART" ZIŅAS

 

---

15.03.2021

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930