Pārvietojies zaļi (MOG)

Vidzemes pašvaldības un iedzīvotāji atbalsta iniciatīvu „Transports pēc pieprasījuma”Vidzemes plānošanas reģiona rīkotajā seminārā „Mobilitātes risinājumi un ilgtspējīgs transports lauku reģionos” pulcējās gandrīz 60 ar transporta jomu saistīti profesionāļi – Vidzemes pašvaldību speciālisti un sabiedriskā transporta pakalpojuma nodrošinātāji, ministriju un plānošanas reģionu pārstāvji.     

Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle savā runā uzsvēra, ka Eiropas Savienībā vairāk tiek runāts par pilsētu mobilitāti un mazāka uzmanība ir pievērsta lauku teritoriju mobilitātei. Eiropas lauku teritorijas ir ļoti dažādas – atšķirīgi ceļu tīklojumi un stāvoklis, iedzīvotāju blīvums un sarežģīts reljefs. Visi šie apstākļi nosaka, ka risinājumi iedzīvotāju mobilitātes uzlabošanai nevar būt vienādi. Katra situācija ir jāvērtē individuāli un jāmeklē piemērotākais risinājums. Prezentācijas noslēgumā tika uzsvērts, ka ilgtspējīgai mobilitātei lauku un kalnu apvidos Eiropas Savienībā būtu jāvelta lielāka uzmanība.       

    
Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle izklāsta Eiropas sabiedriskā transporta politiku        

Mobilitāte ir svarīgs priekšnoteikums iedzīvotāju labākai dzīves kvalitātei lauku apvidos. Vidzemes plānošanas reģiona teritorijas specifika ir plašs reģions ar zemu iedzīvotāju blīvumu. Sabiedriskā transporta sistēmai ir jābūt spējīgai nodrošināt iedzīvotāju nokļūšanu ārstniecības, izglītības un publiskās pārvaldes iestādēs. Tomēr, ņemot vērā Vidzemes ģeogrāfiskās īpatnības, iedzīvotāju pārvietošanās bieži ir apgrūtināta. Tādēļ, lai risinātu situāciju, Vidzemes plānošanas reģions, ieviešot projektu „Pārvietojies zaļi”, uzsācis aktivitātes, lai pārņemtu partneru labās prakses piemēru „Transports pēc pieprasījuma”.    

Sabiedriskā transporta pakalpojums „Transports pēc pieprasījuma” ir papildinājums ierastajam sabiedriskajam transportam. Vietās, kur sabiedriskais transports kursē neregulāri vai nekursē vispār, iedzīvotājiem ir dota iespēja pieteikt individuālu braucienu sev vēlamā laikā, lai nokļūtu līdz tuvākajam reģiona centram, kur atrodas galvenās pakalpojumu saņemšanas vietas. Pieteikties braucienam, iespējams, zvanot uz pakalpojumu sniegšanas centru vai piesakoties elektroniski interneta vietnē.      

Lai pamatotu šī transporta veida nepieciešamību un uzzinātu Vidzemes pašvaldību un iedzīvotāju viedokli, tika veikta aptauja. Rezultāti parāda, ka 67% aptaujāto uzskata, ka šis transporta pakalpojums ir vajadzīgs un 13 Vidzemes pašvaldības ir gatavas sniegt savu atbalstu pakalpojuma nodrošināšanai. Kā atzīst Vidzemes plānošanas reģiona Sabiedriskā transporta nodaļas vadītājs Lotārs Dravants: „Vidzemē transporta pakalpojumam „Transports pēc pieprasījuma” ir iedzīvotāju un pašvaldību atbalsts. Vis kas mums ir jādara – jāstrādā!” Lai „Transports pēc pieprasījuma” darbotos, ir jāidentificē teritorijas, kur šis pakalpojums ir nepieciešams, jārada juridiskais un regulējošais ietvars un jāmeklē iespējas finansējuma nodrošināšanai. Aptaujas rezultāti drīzumā būs pieejami Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā. 


Seminārs bija lieliska iespēja kopā savest iesaistītās puses, lai apspriestu un rastu risinājumus ilgtspējīga transporta sistēmas nodrošināšanai reģionos. Semināra vadītāja Daiga Mežapuķe uzsvēra, ka „Dialogs starp institūcijām ir uzsākts, un tas ir pirmais solis problēmu risināšanai.”         

Projektu “Pārvietojies zaļi!” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonda programma „Interreg IVC”. Projekta mērķis ir uzlabot Eiropas reģionālās politikas efektivitāti attiecībā uz ilgtspējīgu transporta sistēmu lauku teritorijās. “Pārvietojies zaļi” dalībnieki pārstāv 10 Eiropas Savienības valstu lauku reģionus.        

Papildu informācija: Lelde Ābele, Projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.: + 371 29266757, e-pasts: lelde.abele@vidzeme.lv.             

28.11.2014

Notikumi

«Februāris 2020»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829