Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība (Access Routes)

VPR un apvienība “Apeirons” noslēguši trīs novados ieplānotos vides pieejamības apsekojumus tūrisma vietās

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) sadarbībā ar invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” ekspertiem un pārstāvjiem ir veiksmīgi pabeidzis vides pieejamības apsekojumus tūrisma objektos Cēsu, Limbažu un Valmieras novados. Tos visi iesaistītie speciālisti veica Interreg Igaunijas-Latvijas programmas projektā “Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība” (turpmāk - Access Routes) no jūnija sākuma līdz septembra beigām. Apsekojumu dalībnieki klātienē novērtēja pieejamību dabas takās, kultūrvēsturiskos objektos, kafejnīcās un naktsmītnēs, kā arī citās vietās, kas būtu interesantas atpūtas baudīšanai.

Vides pieejamība tūrisma objektos ir svarīga ikvienam ceļotājam, tostarp cilvēkiem ar invaliditāti, senioriem un vecākiem ar maziem bērniem ratiņos. Eksperti secināja, ka no 40 apsekotiem objektiem 11 var ieteikt kā pieejamus, bet 25 kā daļēji pieejamus (ar asistenta palīdzību). “Apeirons” eksperti vērtēja, ka 3 tūrisma vietas diemžēl nav visiem pieejamas.

Apsekojumu laikā dalībnieki pievērsa uzmanību iekārtotajām autostāvvietām apskates vietu tuvumā, pārvietošanās drošībai, lai nokļūtu objektā. Viņi vērtēja piekļuvi objektu ieejām – vai ir lifts, ērtas uzbrauktuves un nobrauktuves, vai ir ņemts vērā durvju platums, lai varētu ērti iebraukt cilvēks ratiņkrēslā vai ar bērnu ratiem. “Apeirons” eksperti pārbaudīja durvju vēršanās virzienu telpās, vai sliekšņi nav par augstu, vai cilvēkiem ratiņkrēslā ir pieejamas labierīcības. Uzmanība tika veltīta arī tam, vai objektos ir ievēroti pietiekami kontrasti, kas ir svarīgi gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kā arī noskaidroja citus, dažādu grupu ceļotāju piesaistei svarīgus aspektus.

Apsekojumos apvienības “Apeirons” un VPR pārstāvjus pavadīja gan tūrisma speciālisti un informācijas centru darbinieki, gan objektu saimnieki. Aplūkotajās vietās “Apeirons” eksperti ieteica vienkāršus pieejamības risinājumus, lai visi ceļotāji varētu bez šķēršļiem viesoties interesantos apskates objektos, baudīt atpūtu naktsmītnēs un ieturēt maltīti kafejnīcās vai restorānos.

Apvienības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis uzsver: “Videi jābūt palīdzošai, nevis apgrūtinošai, un pieejamības risinājumiem ir jābūt cieņpilniem, drošiem un skaistiem. Apkārtējā vide var tavu invaliditāti palielināt, vai labi risinājumi to samazināt. Kopīgi apsekojot objektus Vidzemē, varam secināt, ka esam uz pareizā ceļa. Aizvien vairāk veidotie risinājumi ne tikai labi izskatās, bet ir arī ērti un vienkārši izmantojami. Uzņēmējiem aizvien vairāk rodas vēlme savus tūrisma objektus veidot pieejamākus, jo pieejamības risinājumi ir vajadzīgi gan cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti, gan jaunajiem vecākiem, kā arī vecāka gada gājuma cilvēkiem. Kopā tie ir vismaz 85% sabiedrības!”


Projekts Access Routes turpināsies līdz 2026. gada 30. martam. Līdz projekta noslēgumam tiks veikta arī tūristu piesaistes vietu pieejamības novērtēšana Vidzemē, maršrutu veidošana un iekļaušana vietnē mapeirons.lv. Jau šobrīd notiek aktīvs darbs pie tā, lai līdz šim apsekotie pieejamie objekti būtu apskatāmi šajā vietnē. Tāpat projekta Access Routes partneri Latvijā un Igaunijā veido 1-3 dienu ceļojumu maršrutus, pievēršot uzmanību to tematikai un tam, lai maršruti būtu ceļotājiem pēc iespējas saistošāki - sākot no dabas un vēstures izzināšanas līdz labbūtības tūrismam.

“Apsekojumos gūtā pieredze man radījusi ieradumu ikdienā pievērst uzmanību vides pieejamībai. Manuprāt, ļoti svarīga ir patiesa informācija par vietu pieejamību. Cilvēki paši izvērtēs, kas ir viņiem atbilstošs. Dažāda garuma pieejami vai daļēji pieejami maršruti, pie kuriem šobrīd projektā strādājam, iespējams, rosinās doties ceļojumā tos, kuri to līdz šim nav darījuši, jo nav gribējuši piedzīvot vilšanos vai neērtas situācijas,” stāsta projekta Access Routes vadītāja VPR Ilze Liepa.

_____

Jautājumiem: Ilze Liepa, projekta Access Routes vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, ilze.liepa@vidzeme.lv.

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake@vidzeme.lv.

Šī aktivitāte tiek veikta kā daļa no projekta "Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība” (Access Routes (EE-LV00043)). Projekts tiek īstenots ar ES Interreg Igaunija-Latvija programmas 2021-2027 finansiālu atbalstu. Šī preses ziņa atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

.

31.10.2024

Notikumi

«Novembris 2024»
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930