Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā (CIBioGo)

VPR komanda izzina novatoriskas finansēšanas metodes un Rumānijas pieredzi dabas daudzveidības pārvaldībā

Jūnija sākumā Vidzemes plānošanas reģiona ekspertu komanda kopā ar Valmieras novada Tūrisma pārvaldes pārstāvi devās uz Rumāniju, lai piedalītos projekta CIBioGo (Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā) pieredzes apmaiņā. Vizītes mērķis bija iepazīties ar dažādām Rumānijā īstenotām dabas pārvaldības aktivitātēm, kurās iesaistīti vietējie iedzīvotāji, kā arī izzināt novatoriskas finansēšanas metodes.

Viesojoties Hargitas apgabalā, projekta komanda praktiski iepazina dažādās sabiedrības iesaistes aktivitātes bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā. Gimešas ciemā dalībnieki apmeklēja kalnu pļavas. Šīs teritorijas bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu iespējams nodrošināt, tikai noganot vai nopļaujot ar izkapti konkrētā laika periodā. Rūpējoties par dabas mantojuma saglabāšanu, vietējā kopiena, īpaši jaunieši, iesaistās šo pļavu apsaimniekošanā un uzturēšanā, izmantojot tradicionālo rokas pļaušanas metodi.

Līdztekus VPR pārstāvji izzināja arī aktivitāti, kuras centrā ir lauksaimnieki. Veicot dažādu bioloģiskās daudzveidības rādītāju izvērtējumu, lauksaimniekiem tiek nodrošināts atbalsta finansējums. Rādītāji, kā piemēram, noteikta skaita indikatoraugu sugu klātbūtne, kalpo par motivāciju lauksaimniekiem vairot bioloģisko daudzveidību viņu apsaimniekotajās teritorijās. Komanda iepazina arī “Transylmagica” projektu, kura ietvaros tiek stādītas vietējo koku sugas, izmantojot ienākumus, kas gūti galvenokārt no suvenīru tirdzniecības – šādā veidā koku stādīšanas procesā  tiek iesaistīti arī klienti.

Otrā pieredzes apmaiņas diena tika veltīta darbsemināram un meistarklasei. Abas šīs aktivitātes sniedza jaunas idejas un risinājumus inovatīvu finansēšanas metožu publiskajiem, privātajiem un ekotūrisma aspektiem. Klātesošie iepazinās ar oglekļa kredītiem – sertifikātiem, kas ļauj uzņēmumiem un organizācijām kompensēt oglekļa dioksīda emisijas, ekonomiski stimulējot zemu emisiju tehnoloģiju attīstību un veicinot cīņu pret klimata pārmaiņām. Dalībnieki izzināja arī tiešsaistes dabas kredītu kampaņu "Atdot dabai". Šī kampaņa darbojas gan tiešā veidā, stādot kokus un atjaunojot mežus, gan netiešā veidā, veicinot sabiedrības izpratni un atbalstu vides aizsardzības iniciatīvām. Semināra laikā tika apspriestas arī citas novatoriskas finansēšanas metodes, kā arī pārrunātas dažādu atbalsta mehānismu priekšrocības un izaicinājumi. Dienas noslēgumā tika aplūkoti dažādi ekotūrisma piemēri. VPR pārstāve, projekta eksperte un Vidzemes Augstskolas lektore Ilze Grīnfelde iepazīstināja klātesošos ar projektu “Mežtaka”,  skaidrojot, kā iesaistīt iedzīvotājus un kopienas, kā arī komunicēt par dabas vērtībām.

Rumānijas pieredze sniedza konkrētas un praktiskas idejas dabas daudzveidības pārvaldības un sabiedrības iesaistes uzlabošanai Vidzemē, kā arī jaunas pieejas ekotūrisma veicināšanai. “Nenoliedzami tieši ekotūrisma sektors un ar to saistītās prezentācijas un diskusijas likās vissaistošākās, jo tās rosināja ne tikai saskatīt analoģijas starp Rumānijas un Latvijas piemēriem, bet arī   vairoja manu izpratni par dažādiem ekotūrisma aspektiem, tostarp ciešo saistību ar bioloģisko daudzveidību,” pauž Agnese Geduševa-Jefimova no Valmieras novada tūrisma pārvaldes.

Projekts “Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā (CIBioGo) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir paplašināt zināšanas par līdzdalīgas pārvaldības metodēm bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un  veicināt efektīvu aizsargājamo teritoriju pārvaldību. Vairāk par projektu: https://ej.uz/bd2d.

Jautājumiem: Ineta Tauriņa, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: ineta.taurina@vidzeme.lv, tālr. 26382820.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

 

Informāciju sagatavojusi: Laima Spalva, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, laima.spalva@vidzeme.lv 

 

 

28.06.2024

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031