Sadarbībā balstīta ilgtspējīgu un drošu pārtikas sistēmu veidošana “Food2030” mērķu sasniegšanai (CITIES2030)

VPR Nīderlandē iepazīst projekta CITIES2030 partneru labās prakses pārtikas īso piegāžu ķēžu veicināšanai

Aizvadītajā nedēļā, no 22. līdz 24. februārim, Amsterdamā un Hārlemā norisinājās Eiropas Savienības Pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” projektā “Sadarbībā balstīta ilgtspējīgu un drošu pārtikas sistēmu veidošana “Food2030” mērķu sasniegšanai” (CITIES2030) organizētie pasākumi. Tajos piedalījās arī Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pārstāvji. Vērienīgā projekta starptautisko partneru sanāksme, tai sekojošais politikas laboratoriju (policy lab) festivāls un pieredzes apmaiņas darbnīcas pulcēja vairāk nekā 80 pārstāvjus no teju 40 organizācijām vairāk nekā 15 Eiropas valstīs.

Daudzos partnerības dalībniekus pie sevis bija aicinājis Vides pētījumu institūts (Nīderlande), kompānija “Unive” un Hārlemas pilsēta. Trīs dienu tikšanās mērķis bija veidot ciešākas attiecības starp visu klātesošo valstu projektu partneriem, dalīties ar savu pieredzi jau reģionā paveiktajā politikas laboratoriju ietvarā un savstarpēji apmainīties ar idejām par ilgtspējīgu, noturīgu pārtikas sistēmu veidošanu un īso piegādes ķēžu stiprināšanu.

    

Projekta CITIES2030 starptautisko partneru sanāksme Amsterdamā. Foto: CITIES2030 publicitātes

Starptautisko partneru sanāksmes laikā tika pārrunāts, kā noritējusi četrus gadus garā projekta ieviešana līdz šim, kā arī kādas projekta aktivitātes plānotas turpmāk, lai tuvinātos stratēģiskajam mērķim par drošu, veselīgu un pieejamu pārtiku Eiropas pilsētu un reģionu iedzīvotājiem. Tā kā projektā darbojas pētnieki, uzņēmēji, eksperti, pilsoniskās sabiedrības līderi un pilsētu un reģionu pārstāvji, tad projekta gaitā tiek testēti dažādi rīki (blokķēdes tehnoloģija pārtikas piegādes ķēdes ilgtspējai, datu vizualizācija u.c.), metodes un pieejas sociālas ietekmes radīšanai un mērķtiecīgu pārmaiņu panākšanai projekta dalībvalstīs. 

    

Politikas laboratoriju (policy lab) festivāls Hārlemā. Foto: VPR

Politikas laboratoriju (policy lab) festivāls deva iespēju VPR un Latvijas lauku forumam (LLF), vēl vienam projekta Latvijas partnerim, iepazīstināt ar līdz šim paveikto to pilotteritorijā - Vidzemes reģionā. Jau iepriekš darīts zināms, ka VPR un LLF šajā projektā strādā pie zaļā publiskā iepirkuma (ZPI) mehānisma maiņas veicināšanas, vietējo iniciatīvu, kas veicina īsu pārtikas piegādes ķēžu attīstību, veidošanas, kā arī pozitīvu pārmaiņu sekmēšanas iedzīvotāju, tai skaitā bērnu, vietējas pārtikas patēriņā. 15 politikas laboratoriju īstenotājiem Eiropā šeit bija iespēja satikties vienuviet, lai diskutētu un dalītos pieredzē, kā norit izmēģinājumu ieviešana konkrētās vietās. Dalībnieki meklēja interešu krustpunktus, kā arī veidoja jaunas sadarbības. Starptautisko partneru iniciatīvas ir saistītas gan ar jaunās paaudzes izglītošanu par veselīgu uzturu, gan pārtikas atkritumu mazināšanu, gan mēģinājumiem īstenot pieeju “Pārtika visiem” - labāks uzturs, labāka veselība, plašāka sociālā iekļaušana un vietējās ekonomikas attīstības sekmēšana, kā arī daudzas citas.

Tikšanās noslēguma dienā bija iespēja uzzināt vairāk par Hārlemas pilsētas pašvaldības īstenoto laboratoriju. Tajā cieši sadarbojas veselīgas un vietējās pārtikas lietošanas “vēstneši”, uzņēmēji un iedzīvotāji. Projekta partneri ciemojās Kweektuin, kas ir ne tikai skaists pastaigu parks, bet vieta ilgtspējīgai domāšanai un darīšanai gan veciem, gan jauniem. Tur notiek daudzas ar drošu un veselīgu pārtiku saistītas aktivitātes. Piemēram, parkā ir iespējams iepazīt vidē pārtikā izmantojamos savvaļas augus, piedalīties ēdienu gatavošanas meistarklasēs, pusdienot kafejnīcā “ar misiju”, piedalīties ražas novākšanā siltumnīcā utjpr. Dienas turpinājumā bija iespēja satikt dažādos “spēlētājus”, kas Hārlemā veido ilgtspējīgāku pilsētas un reģiona pārtikas sistēmu, apvienojot centienus, kuri saistīti ar pārtikas izšķērdēšanas novēršanu, veselīgas pārtikas izvēles veicināšanu un atbalstu vietējām lauksaimniecības iniciatīvām pilsētā.

Hārlemas pilsētas pašvaldības pārstāvju uzruna CITIES2030 partnerības dalībniekiem. Foto: VPR 

*** 

Projekts "CITIES2030" ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar granta līgumu Nr. 101000640. Ar plašāku informāciju par projektu "CITIES2030" iespējams iepazīties ŠEIT.

***

Jautājumiem: Lienīte Priedāja-Klepere, projekta "CITIES2030" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, lienite.priedaja@vidzeme.lv

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake@vidzeme.lv 

CITAS PROJEKTA “CITIES2030” ZIŅAS

 

.

02.03.2023

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930