Sociālās ekosistēmas vadīta attīstība (SELF)

VPR kopā ar spāņu un poļu partneriem pēta sociālās uzņēmējdarbības piemērus Latvijā

Septembra vidū Latvijā viesojās Spānijas un Polijas sociālās uzņēmējdarbības jomas pārstāvji, lai kopā ar Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pārstāvjiem pētītu sociālās uzņēmējdarbības praksi Latvijā. Trīs dienu (15.-17. septembris) vizītes ietvaros ārvalstu viesi devās pieredzes apmaiņas vizītēs pie uzņēmējiem Vidzemē un atbalsta institūcijām, piedalījās darbseminārā Valmierā, kā arī 17.septembrī devās uz LR Labklājības ministriju, lai pārrunātu jautājumus, kas saistīti ar sociālo ekonomiku un sociālo politiku.

Pieredzes apmaiņas dienā viesiem bija iespēja iepazīties ar Valmieras Attīstības aģentūras Valmieras koprades darbnīcu “DARE”, kafejnīcu ar sociālo misiju “Pieturi Liepā”, sociālo uzņēmumu “Visi Var”, kafejnīcu “RB Cafe”. Viesus uzņēma arī Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija, sociālās uzņēmējdarbības inkubators Latvijā “Reach for change” un sociālais uzņēmums “Mans peldkostīms” (zīmols Swimbe).

Sociālā uzņēmējdarbība Latvijā ir salīdzinoši jauna joma ar nedaudz vairāk nekā 170 oficiāli reģistrētiem sociālajiem uzņēmumiem, un tikai  6% no tiem atrodas un darbojas Vidzemes reģionā.

Intensīvās vizītes laikā tās dalībnieki identificēja galvenos izaicinājumus un problēmjautājumu loku, ar ko saskaramies gan Latvijā, gan citviet Eiropā. Proti, sociālā uzņēmējdarbība vēl aizvien ir jauna joma un, par to runājot, nereti tiek lietoti dažādi termini - sociālais uzņēmums, sociālais uzņēmējs, uzņēmums ar sociālu ietekmi un citi. Izpratne par terminiem un sociālās uzņēmējdarbības būtību ir svarīga, lai identificētu uzņēmumus, kas darbojas sociālajā uzņēmējdarbībā, kā arī, lai veicinātu sabiedrības izpratni par sociālo uzņēmējdarbību, nefokusējoties tikai uz atsevišķām jomām, kurās var darboties sociālie uzņēmumi, bet izprotot sociālā uzņēmuma devumu un ietekmi uz dažādām sabiedrības norisēm – ekonomiku, vietējo kopienu attīstību un spējināšanu, vides jautājumu risināšanu u.c. Vēl aizvien ir svarīgi rast jaunus risinājumus un mehānismus, kā veicināt sociālās uzņēmējdarbības attīstību un jaunu uzņēmumu radīšanu, kur būtiska loma ir ne tikai likumiskajam ietvaram un valsts atbalstam, bet arī vietējām aktivitātēm reģionos un pašvaldībās, demonstrējot jau esošo sociālo uzņēmumu pieredzi un ietekmi uz sabiedrību kopumā.

Kā jau iepriekš ziņots, VPR kopā ar sadarbības partneriem no Kantabrijas reģiona Spānijā, Lombardijas reģiona Itālijā un Pomerānijas voivodistes Polijā ir uzsākuši Eiropas Savienības mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) konkurētspējas programmas “COSME” projektu “Sociālās ekosistēmas vadīta attīstība” (SELF).

Projekta mērķis ir attīstīt noturīgu sociālo uzņēmējdarbības modeli lauku apvidos, ar mērķi transformēt reģionus caur sociālo un solidaritātes ekonomiku. Tā rezultātā tiks izveidots un attīstīts starptautisks reģionālo pašvaldību, ekspertu un sociālās uzņēmējdarbības pārstāvju tīkls ar līdzīgām vajadzībām, lai radītu pastāvīgu kopienu ilgtspējīgas Eiropas sociālās uzņēmējdarbības sistēmā.

Plašāk par SELF projektu lasiet Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā.

 

Papildus informācijai: Lienīte Priedāja-Klepere, Vidzemes plānošanas reģions, lienite.priedaja@vidzeme.lv 

Informāciju sagatavojusi: Gunita Brūvere, Vidzemes plānošanas reģions, gunita.bruvere@vidzeme.lv

 

 

 

CITAS PROJEKTA "SELF" ZIŅAS

 

--

21.10.2021

Notikumi

«Oktobris 2022»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31