Tehniskā palīdzība Vidzemes plānošanas reģiona ES fondu informācijas centra darbībai (TP)

Interneta pieejamība Vidzemē

Ātrgaitas internets lauku teritorijās, Publiskie interneta pieejas punkti, diskusijas par aktualitātēm IT jomā. Šie un citi temati tika pārrunāti seminārā „Eiropas reģionālā attīstības fonda ieguldījums Vidzemes reģiona IKT infrastruktūras attīstībā”.

Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) projektu vadītājs Valdis Ozoliņš informēja par projekta „Nākamās paaudzes elektronisko sakaru tīklu attīstība lauku reģionos” norisi. Šī projekta mērķis ir uzbūvēt platjoslas optiskā tīkla infrastruktūru (NGN) Latvijas Republikas „baltajās”* teritorijās, lai panāktu interneta piekļuves ar uzlabotiem datu pārraides parametriem vienlīdzīgas pieejamības nodrošināšanu visā Latvijā. Projekta ietvaros tiks veidoti optisko šķiedru piekļuves punkti, kuri būs savienoti ar maģistrālās optikas piekļuves punktiem, izmantojot jaunizbūvētus optiskos kabeļus. Līdz 2020. gadam projektā plānota ātrgaitas optisko tīklu infrastruktūras izbūve 1900 km garumā ar 195 piekļuves punktiem. Būvniecības darbus paredzēts uzsākt 2012. gada novembrī, liekākie darbi paredzēti Madonas un Alūksnes apkārtnē. Ozoliņa kungs skaidroja, šobrīd aprēķināts, ka ekspluatācijas izmaksu segšanai interneta pakalpojumu sniedzējiem par 1 km optiskā kabeļa izmantošanu būs jāmaksā nomas maksa aptuveni 12 lati mēnesī. Tas nozīmē, ka teritorijās, kurās attālums līdz maģistrālās optikas piekļuves punktam būs lielāks, arī nomas maksa būs lielāka. Diskusiju laikā semināra dalībnieki uzsvēra, ka pastāv alternatīvas interneta ieguvei lauku teritorijās, kā rezultātā projekta lielie ieguldījumi varētu neatmaksāties. Detalizētāka informācija par projektu pieejama šeit.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Elektroniskās pārvaldes attīstības instrumentu nodaļas vadītājs Ritvars Timermanis iepazīstināja ar aktualitātēm Publisko interneta pieejas punktu (PIPP) attīstībā. Šī projekta mērķis ir paaugstināt interneta pieejamību iedzīvotājiem, nodrošinot piekļuvi publiskās pārvaldes un komercsabiedrību piedāvātajiem elektroniskajiem pakalpojumiem un informācijai, tādējādi veicinot iedzīvotāju iekļaušanos sabiedrības sociālajos, ekonomiskajos un kultūras procesos, kā arī uzlabojot viņu dzīves kvalitāti. Projekta rezultātā paredzēts izveidot 547 jaunus vai pilnveidot esošos Publiskos interneta pieejas punktus. Katrā republikas pilsētā (izņemot Rīgu), novadā vai novada teritoriālajā vienībā (pilsētā, pagastā) paredzēts ne vairāk kā viens publiskais interneta pieejas punkts. Pašvaldībām, kas iesaistījušās projektā būtu jāsedz piekļuves punkta uzturēšanas izmaksas, kā arī jānodrošina telpas un atbilstošs personāls. Tādēļ VARAM pārstāvis bija īpaši ieinteresēts pašvaldību speciālistu viedokļos par iespējamajām piekļuves punktu vietām. Diskusijas dalībnieki norādīja, ka būtu svarīgi piekļuves punktus izvietot kultūras/tautas namos, kur šobrīd piekļuve internetam joprojām ir ierobežota. Detalizētāka informācija par projetu pieejama šeit.

Pašlaik Latvijā ir 831 Publiskā interneta pieejas punkts, kuri pārsvarā atrodas bibliotēkas vai pagasta pārvaldes telpās. Vairāk kā pusei interneta pieslēguma ātrums ir 1 līdz 5 Mbit/s, kā arī datortehnika vairumā gadījumu ir 3 līdz 5 gadus veca. Lielai daļai izmaksas par interneta pakalpojumiem svārstās no 50 līdz 100 latiem mēnesī. Tas norāda, ka esošo punktu uzlabošana un jaunu punktu izveidošana varētu būtiski uzlabot pakalpojuma kvalitāti un tā pieejamību iedzīvotājiem.

Pēc semināra pašvaldību IT speciālisti atzina, ka trūkst savstarpējas komunikācijas, iespējas satikt kolēģus un pārrunāt aktuālos jautājumus, līdzīgi kā šajā reizē. Tādēļ semināra dalībnieki vienojās par nepieciešamību šādas tikšanās rīkot biežāk. 

* Baltās teritorijas – teritorijas, kurās interneta pieejamība ir apgrūtināta un būtu nepieciešama optiskā tīkla infrastruktūras attīstība.

Prezentācija "Nākamās paaudzes elektronisko sakaru tīklu attīstība lauku reģionos"

Prezentācija "Publisko interneta pieejas punktu attīstība"

Seminārs „Eiropas reģionālā attīstības fonda ieguldījums Vidzemes reģiona IKT infrastruktūras attīstībā” organizēts projekta „Tehniskā palīdzība Vidzemes plānošanas reģiona ES fondu informācijas centra darbībai” ietvaros.

 

Informāciju sagatavoja:
Marta Cekule
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Vidzemes plānošanas reģions
Mob.   26609252
E-pasts: marta.cekule@vidzeme.lv 

01.08.2012

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930