Vidzemes kultūras programma 2024

Madonas novadā tiks uzņemta filma par 1866. gadā notikušajiem Pirmajiem latviešu skolēnu koru svētkiem

2. jūnijā Lazdonas luterāņu baznīcā un Praulienas pagasta Mācītājmuižā tiks uzņemta dokumentālā filma par vēsturiskiem notikumiem 1866. gada vasarā, kad notika Pirmie skolēnu dziesmu svētki. Filmēšanas ietvaros notiks SVĒTBRĪDIS Lazdonas luterāņu baznīcā, koru GĀJIENS no baznīcas uz Mācītājmuižu, kur notiks KONCERTS “DZIESMU AVOTI”.

Koncertā “DZIESMU AVOTI” piedalīsies ap 350 dalībnieku no Madonas un Varakļānu novada bērnu koriem, kā arī Rīgas Doma kora skolas meiteņu koris TIARA un Rēzeknes vīru koris “GRAIDI”. Koncertā tiks izdziedātas tautasdziesmas un oriģināldziesmas no bērnu koru repertuāra, kā arī tautā iemīļotas Dziesmusvētku dziesmas.

Dokumentālā filma vērsīs plašas sabiedrības uzmanību iepriekš nezināmiem un līdz šim maz izpētītiem faktiem par skolēnu dziesmu svētku vēsturi. Šie pirmie latviešu skolēnu koru svētki Lazdonas draudzē ir nepelnīti aizmirsts un ļoti nozīmīgs notikums, kas no jauna – “zelta burtiem” – ierakstāms mūsu dziesmu svētku vēsturē.  Šie  “bērnu dziedāšanas svētki” 1866. gadā ir izšķirošs atspēriena punkts turpmākam latviešu nacionālās identitātes veidošanās procesam, kurā nezūdoša ir kopā dziedāšana kā pašizpausme. Filma top sadarbībā ar virsdiriģentiem Airu Birziņu un Jāni Erenštreitu, lai precizētu un izceltu vēsturisko faktu, ka skolēnu dziedāšanas svētku avoti ir meklējami jau ilgus gadus pirms oficiāli noteiktajiem I Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem 1960. gadā.

Par filmas nepieciešamību un nozīmīgumu stāsta mūsu novadnieks, mākslinieks un filmas scenogrāfs Ivars Mailītis: “Lazdonas bērnu svētkos 1866. gadā, gan organizatoru, gan viesu uzrunās galvenā tēma bija vēlējumi jaunajai paaudzei, lai tā kā jauni asni augtu pretim saulei un debesīm, kļūtu par stipru birzi un nobriestu, kā spēcīgs mežs. Jauno asnu audzes, paaudzes augšanas metafora attēlota mūsu darbos "Zvanu stabules", kas atrodas vēsturiskajā Bērnu svētku norises vietā un Mežaparka lielajā estrādē, "Sidraba birzī".

Mūsu tautas "Ganiņu stabulītes" ieskanējās ērģeļu stabuļu pasaules elpā un kā zvani ieskandināja "Jauno laiku" mūsu valstisko apziņu. Šī metafora ir attēlota jaunizveidotās Dziesmusvētku skolas logotipā.

Pirmie vispārīgie Latviešu dziedāšanas svētki ir mūsu tautas dzimšanas diena. Lazdonieši, Praulēnieši, Birzēnieši un daudzi citi novada bērni vēl pirms dzimšanas dienas  mācījās pie dižiem skolotājiem un izauga par pirmajiem mūsu valsts izveidotājiem. Mūsuprāt šī ir spilgtākā novada vēstures lappuse.  Par to arī šī filma.”

PROGRAMMA

12.00 SVĒTBRĪDIS Lazdonas luterāņu baznīcā.

13.00-14.00 GĀJIENS no Lazdonas ev. lut. baznīcas uz Mācītājmuižu (Praulienas pagasts). Gājiens no Lazdonas luterāņu baznīcas, gar Haralda Medņa Dziesmusvētku skolu uz Mācītājmuižu (Praulienas pagasts). Gājiena laikā aicinām būt uzmanīgiem, jo bērni dosies policijas pavadībā pa šosejas Madona-Barkava ceļa malu. (Gājiena maršrutu skatīt kartē). Ieteicamās Gājiena sveikšanas vietas ir: pie Lazdonas luterāņu baznīcas, pie Haralda Medņa Dziesmusvētku skolas, pie vides objekta “Skaņu stabules Latvija skan”. Pēc Gājiena aicinām uzkavēties Mācītājmuižā - pie vides objekta, jo kopā ar folkloras kopu “Vērtumnieki” iesim rotaļās. Gājiena karti un vietas, kur nolikt auto skatīt zemāk.


16.00 Koncerts DZIESMU AVOTI. (Praulienas pagasts, “Mācītājmuižā”). Tajā tiks izdziedātas tautasdziesmas un oriģināldziesmas no bērnu koru repertuāra, kā arī tautā iemīļotas Dziesmusvētku dziesmas. Koncerts ilgs apmēram 1,5 stundu. Aicinām ņemt līdzi pledus vai sedziņas, uz kā apsēsties. Ieeja koncertā bez maksas.

Aicinām piedalīties filmēšanas procesā visas dienas garumā, kopīgi radot patriotisku un 19. gs. noskaņu ar tērpiem (19. gs. otrās puses tērpi vai tautastērpi), dažādiem tā laika atribūtiem, sveicot Gājiena dalībniekus ar lauku ziedu pušķiem, vai apmeklējot koncertu.

17. jūnijs

17. jūnijā Madonas un Varakļānu bērnu kori dosies uz Rīgu, Mežaparka Lielo estrādi, lai filmētu noslēguma kadrus filmai un “mestu tiltus” no 1866. uz 2025. gadu un  ieskandinātu XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus, jo 158 gadu laikā no paaudzes uz paaudzi ir tecējusi dziesma un dziedāšanas prieks ar lielu mīlestību. Tas tīrais avots ir veldzējis daudzus visos laikos!

Filmas uzņemšanu un koncertu organizē Rīgas Doma meiteņu kora biedrība, Haralda Medņa Dziesmusvētku skola, sadarbībā ar Madonas Bērnu un jauniešu centru un Praulienas pagasta pārvaldi.

Filmas uzņemšanu un koncertu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, Madonas novada dome, Latviešu Fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienība.  

Informāciju sagatavoja: Haralda Medņa Dziesmusvētku skolas vadītāja Santa Jaujeniece

.

22.05.2024

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031