Viedās specializācijas stiprināšana, attīstot starptautisko sadarbību (GoSmart BSR)

Virzība uz pārdomātām un sadarbībā balstītām inovācijām Baltijas jūras reģionā

Vidzemes inovāciju nedēļas un Eiropas industrijas nedēļas ietvaros, vairāk nekā 100 dalībnieku pulcējās starptautiskajā konferencē "Virzība uz pārdomātām un sadarbībā balstītām inovācijām Baltijas jūras reģionā", kā laikā kopīgi pārrunāja sadarbības lomu makroreģiona inovāciju vides stiprināšanā, kā arī dalījās praktiskos piemēros, kā to veicināt.

Ekspertu vidū bija pārstāvji no Eiropas Komisijas, Eiropas Savienības stratēģijas Baltijas jūras reģionam (ESSBJR), Interreg Baltijas jūras reģiona (BJR) programmas sekretariāta, Somijas-Baltijas Institūta un citām dažādu nozaru ar starptautiskas sadarbības attīstīšanu saistītām organizācijām, tostarp Vidzemes plānošanas reģions un Latvijas Pārtikas bioekonomikas klasteris.

Aicinām iepazīties ar pasākuma ierakstu, kā arī katra eksperta prezentāciju ŠEIT.

Simon Stermann, ESSBJR Valstu koordinatoru grupas priekšsēdētājs, pievienojās konferencei, lai sniegtu ieskatu jaunajā Baltijas jūras reģiona stratēģijā. Tika uzsvērts, ka viena no prioritātēm šobrīd ir “nodrošināt nacionālo, reģionālo un vietējo ieinteresēto personu, pilsoņu un pilsoniskās sabiedrības, tostarp jauniešu, efektīvu iesaisti makroreģionālo stratēģiju īstenošanā”. Vienlaikus, būtiski jāpalielina izmaiņu redzamība, izmantojot stratēģisko komunikāciju. "Izveidojot platformas, kurās redzams, kā mēs strādājam pie mūsu stratēģijām, sabiedrībai varam parādīt mūsu sasaisti ar aktualitātēm," uzsvēra Stermann. Jaunās stratēģijas mērķis ir atbalstīt reģionus un organizācijas tās ieviešanā, būtiski ceļot to kapacitāti.

Ar jaunās Interreg BJR programmas 2021.-2027. gadam galvenajām prioritātēm un plānoto atbalstu dalībniekus iepazīstināja tā apvienotā sekretariāta projektu un programmas vadītāja Charis-Ariadni Loupasi. Loupasi norādīja, ka nākamā perioda prioritāšu augšgalā iezīmēta orientēšanās uz klientu, kā arī pārejas atbalsts uz zaļāku un ilgtspējīgāku starptautisko sadarbību uzņēmējiem un atbalsta organizācijām, kas veidos un attīstīs makroreģionu. “Iesaistītās valstis vienojušās, ka četras izvirzītās prioritātes – novatoriska, ūdens-vieda, klimatneitrāla sabiedrība un sadarbības pārvaldība – vislabāk atspoguļo vajadzības starptautiskajai sadarbībai nākamajiem septiņiem gadiem,” uzsvēra eksperte.

Jāpiezīmē, ka tieši šīs starptautiskās programmas ietvaros Vidzemes plānošanas reģions (VPR) ir realizējis vairākus uz inovāciju vides stiprināšanu vērstus projektus un aktivitātes, tostarp organizējis inovāciju koprades laboratoriju, izstrādājis zināšanās balstītas bioekonomikas inovāciju ekosistēmas attīstīšanas rīcību plānu, nodrošinājis starptautiskā inovāciju brokera konsultācijas u.c. Paredzams, ka arī šajā plānošanas periodā VPR aktīvi strādās, lai caur Interreg BJR programmu sasniegtu VPR Attīstības Programmas mērķus.

Mums ir vajadzīgas inovācijas. Tā ir mūsu prioritāte,” paneļdiskusijas laikā minēja Sebastian Rynkiewicz, Polijas metālapstrādes klastera valdes priekšsēdētājs, norādot, ka galvenokārt organizācijas redz TIBS brokeri kā iespēju savest kopā uzņēmumus ar stratēģiskiem partneriem, lai attīstītu sadarbības, veidotu kopīgus projektus un realizētu citas novatoriskas idejas. Tīklošanās un pieeja sadarbības valstu kontaktiem caur uzticības personu ir liels ieguvums. Diskusijas dalībnieki – Hamburgas Mākslīgā intelekta centra pārstāvis Steven Dehlan, Latvijas Pārtikas bioekonomikas klastera izpilddirektors Kristaps Ročāns un Ekonomikas ministrijas Inovācijas departamenta direktore Agnese Šķēle vienojās kopīgā sarunā, lai apspriestu “kā sekmēt industrijas vajadzību integrēšanu politikas darba kārtībā?”. "Politikas veidotājiem ir jāuzklausa, jāsaprot ieinteresēto personu vajadzības un jāuzdod pareizie jautājumi, lai veicinātu labu sadarbību," uzsvēra Kristaps Ročāns.

Konferences eksperti aicināja klausītājus piedalīties diskusijā ne tikai par inovāciju ekosistēmas izveidi, bet arī par praktiskiem piemēriem zināšanu nodošanā un pārrobežu inovāciju sadarbībā, kas veicināta, īstenojot pilotprojektus. Praktiski piemēri tam, kā BJR tiek izmēģināta starptautiskā inovāciju brokeru sistēma (TIBS), bija dzirdami pieredzes stāstos no atbalsta sniedzējiem un uzņēmumiem, kas pārstāv Latviju, Lietuvu, Poliju, Vāciju un Igauniju.

TIBS tiek pilotēts Baltijas jūras reģionā Interreg BJR programmas 2014.-2020. gadam projekta “Viedās specializācijas stiprināšana, attīstot starptautisko sadarbību” (GoSmart BSR) ietvaros. Starptautisko konferenci organizēja Vidzemes plānošanas reģions ciešā sadarbībā ar ESSBJR politikas jomas “Inovācija” biroju, un tā tika izvēlēta arī kā viens no Eiropas Savienības Industrijas nedēļas (EU Industry Week 2021) un Vidzemes inovāciju nedēļas pasākumiem.

Ar projektu “GoSmart BSR” mēs arvien vairāk kopā īstenojam viedās specializācijas stratēģijas, ne tikai apmaināmies ar labās prakses piemēriem. Šis projekts jau šobrīd ir bijis ļoti novatorisks, vērienīgs un progresīvs piemērs, kas ir ielicis lielisku pamatu, uz kura balstīties, pārejot uz jauno programmas periodu,” uzsvēra viens no konferences ekspertiem – Esa Kokkonen, ESSBJR politikas jomas “Inovācija” koordinators, Somijas-Baltijas institūta direktors.

Arī VPR prioritāšu augšgalā ierindojas regulāra saziņa ar uzņēmējiem, lai pēc iespējas precīzāk iezīmētu viņu vajadzības un intereses attiecībā uz jaunu zināšanu un kontaktu ieguvi. Jau Covid-19 pandēmijas sākumā tika apzināti uzņēmēji, lai izprastu viņu digitalizācijas intereses un veiksmīgi organizētu tematiskus seminārus, balstoties uz iegūto informāciju. Vairāku uzņēmēju tūlītējs ieguvums bija, piemēram, semināra laikā izveidots interneta veikals u.c. tamlīdzīgi instrumenti. Arī organizētā Inovāciju koprades laboratorija – pētnieku un uzņēmēju sadarbības veicināšanai – radīja tūlītējas sadarbības ar potenciālu pārtapt jaunos produktos vai uzlabotos procesos.

Konferences video, kā arī katra eksperta prezentācija angļu valodā ir atrodama ŠEIT. Sekojiet GoSmart BSR sociālajiem medijiem, lai redzētu jaunākās projekta aktualitātes, kas tiks ievietotas mūsu Facebook un LinkedIn kontos.

Vairāk informācijas: Santa Vītola, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, santa.vitola@vidzeme.lv

Informāciju sagatavoja: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, marta.riekstina@vidzeme.lv 


24.03.2021

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930