Vietējo un reģionālo inovāciju ekosistēmu atbalsta politikas instrumenti (ecoRIS3)

Vidzemes plānošanas reģions ar uzņēmējiem pārrunā nepieciešamos atbalsta pasākumus

Maija beigās praktiskas digitalizācijas darbnīcas ietvaros Vidzemes plānošanas reģions tikās ar mazo un vidējo uzņēmumu pārstāvjiem no Vidzemes, lai apspriestu rīcības plānu, kā veicināt inovatīvu produktu radīšanu un vairāku prioritāro jomu attīstību reģionā.

Lai izprastu problēmas, ar ko ikdienā sastopas uzņēmēji Vidzemē, uz tikšanos tika aicināti informācijas tehnoloģiju un kokrūpniecības jomu pārstāvji, kā arī pārtikas produktu ražotāji. Šīs ir vienas no reģiona tā sauktajām viedās specializācijas jomām, kuru izaugsmei reģionā ir visi nepieciešamie apstākļi un resursi, un veicams mērķtiecīgs darbs to attīstībai.

Darbnīcas ietvaros viens no pārrunātajiem virzieniem bija tehnoloģiju nākotnes tendences, pievēršot uzmanību tieši ražošanas digitalizācijai. Uzņēmēji pārsprieda iespējas savā uzņēmumā ieviest digitālos risinājumus to attīstībai un norādīja uz vajadzību pēc tādiem digitāliem rīkiem, kas var palīdzēt, piemēram, uzņēmuma iekārtu dīkstāves analīzei, kā arī komunikācijai ar gala patērētāju. Tāpat dažādu ikdienas kalkulāciju veikšanai (cenas, pašizmaksas aprēķini u.c.), lai varētu precīzāk un efektīvāk apstrādāt klientu pasūtījumus.

Šobrīd Vidzemes plānošanas reģions (VPR) strādā pie rīcības plāna izveides, kas iekļaus aktivitātes, lai uzlabotu atbalsta instrumentus inovāciju vides veicināšanai Vidzemē viedās specializācijas jomās. VPR veicis pētījumu, kurā secināts, ka reģiona uzņēmēji maz piesakās inovāciju atbalsta pasākumiem, tāpat pētniecības un inovāciju izstrādes atbalstam, lai gan šis ir viens no veidiem kā iedzīvināt augstas pievienotās vērtības produktu radīšanu. Uzņēmējiem nereti trūkst informācijas par pieejamajiem valsts atbalsta pasākumiem kopumā, kā arī izpratne par to ieviešanu. Tiek norādīts uz valdošu nostāju uzņēmēju vidū, ka dalība šādos atbalsta pasākumos saistās ar augstām izmaksām, kā arī saņemt valsts dotācijas inovāciju radīšanai uzņēmumā ir sarežģīti un tas saistās ar augstu birokrātisko slogu.

Šobrīd VPR organizē rīcības plāna apspriešanu ar visām iesaistītajām pusēm - valsts iestādēm, zinātnes un pētniecības institūcijām, kā arī biznesa sektoru. Viens no piedāvātajiem rīcības plāna risinājumiem paredz nodrošināt, ka uzņēmējiem ir pieejamas speciālistu konsultācijas, lai palīdzētu virzīties cauri atbalsta projektu dažādajiem īstenošanas etapiem, iekļaujot arī sadarbību ar pētniecības institūcijām. Tāpat plānots veidot inovāciju laboratoriju, lai savestu kopā nozares uzņēmējus un zinātniekus. Paredzēts organizēt tematiskos seminārus MVU par Industrijas 4.0 sniegtajām iespējām ražošanā, kas var palīdzēt risināt darbinieku trūkumu.

Tikšanās ar uzņēmējiem notika VPR īstenotā Interreg Europe programmas projekta “Vietējo un reģionālo inovāciju ekosistēmu atbalsta politikas instrumenti (EcoRIS3)” ietvaros, sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāli un Latvijas informāciju tehnoloģiju klasteri. Tā mērķis ir analizēt iespējas un identificēt labākos piemērus, lai rezultātā izveidotu jaunus, efektīvākus atbalsta līdzekļus un vadlīnijas, kurus būtu iespējams ieviest starpnozaru inovāciju un pētniecības pārnesei, kā arī sadarbības veicināšanai starp zinātnes centriem un reģionālo biznesa sektoru viedo specializāciju jomās.

Papildu informācija: Laima Engere, projekta "EcoRIS3" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā. E-pasts: laima.engere@vidzeme.lv. 

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, projekta "EcoRIS3" sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā. E-pasts: ieva.bivina@vidzeme.lv. 

06.06.2019

Notikumi

«Septembris 2024»
POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30