Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas tehnoloģijas Baltijas jūras reģionam (LowTEMP)

  • Reģionālā datu vākšana, analīze (esošo centralizēto siltumapgādes sistēmu operatori, infrastruktūra, centralizētajās siltumapgādes sistēmu apkures pieprasījums, ZTCSS izmantošanas pieejamība), pieejams ŠEIT.
  • Energopārvaldības monitoringa sistēmas instrukcija, projekts LowTEMP, pieejams ŠEIT.
  • Pētījums: Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas ieviešanas iespējas. Palsmanes piemērs. Latviešu valodā pieejams ŠEIT. Angļu valodā pieejams ŠEIT.

LowTEMP projekta partneri no deviņām Baltijas jūras reģiona valstīm ir apņēmušies apvienot savas zināšanas un pieredzi, lai kopīgi veicinātu enerģijas efektīvu izmantošanu un samazinātu CO2 emisijas Baltijas jūras reģiona valstīs. Lai paaugstinātu energoefektivitāti reģionos un pilsētās, lielāka uzmanība jāpievērš ilgtspējīgām energoapgādes sistēmām, kuras tendētas uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu un enerģijas patēriņa samazināšanu.

Svarīga loma ir centralizētajām siltumapgādes sistēmām (CSS), taču mūsdienās tās bieži vien neatbilst energoefektivitātes standartiem un nereti ir tehniski novecojušas. Lai samazinātu siltuma zudumus un ietaupītu resursus, ir nepieciešams izmantot energoefektīvas tehnoloģijas jaunu un esošu ēku centralizētās siltumapgādes sistēmu izbūvē un atjaunošanā.

Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas (ZTCSS) ir jauns risinājums, kā energoefektīvi izmantot resursus un iegūt maksimālu atdevi, samazinot  ūdens pieplūdes temperatūru. Tradicionālajā centralizētajā siltumapgādes sistēmā ūdens pieplūde ir robežās no 75 ° C līdz 85 ° C. Zemas temperatūras centralizētajā siltumapgādes sistēmā šī temperatūra ir no 35 ° C līdz 55 ° C, kas ļauj nodrošināt enerģijas ietaupījumu un CO2 emisiju samazināšanu.

Baltijas jūras reģiona valstīs centralizētajai siltumapgādes sistēmai ir pieslēgtas vairāk kā 50% mājsaimniecību, tādēļ projekta partneri apņēmušies sasniegt efektīvus rezultātus, ieviešot šajā projektā izvirzītos mērķus un pasākumus.

lasīt vairāk...

Šī gada 9. decembrī tiešsaistē norisināsies projekta “Zemas temperatūras centralizētā siltumapgāde Baltijas jūras reģionam” (LowTemp) konference “Centralizētās siltumapgādes sistēmu transformācija”. Konferencē aicināti piedalīties siltumapgādes uzņēmumu un pašvaldību speciālisti, energopārvaldnieki un citi interesenti, lai ar kolēģiem no visas Eiropas pārrunātu centralizētās siltumapgādes sistēmu potenciālu un izaicinājumus.

16.11.2020

Aicinām 30. septembrī piedalīties tiešsaistes seminārā “Latvijas centralizētās siltumapgādes sistēmas: vakar, šodien un rīt”. Semināra laikā runāsim par centralizētas siltumapgādes un aukstumapgādes sistēmas nākotni īstermiņā un ilgtermiņā, tās stratēģiju un energoefektivitātes pasākumiem. Seminārā dalīsimies ar praktisko pieredzi un piemēriem Latvijā un ārvalstīs.

17.09.2020

Šī gada 17. decembrī Alūksnes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” notika tehnisko darbinieku un pedagogu apmācības par bērnudārzā īstenoto pilotprojektu zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes nodrošināšanai un par uzstādīto enerģijas patēriņa datu monitoringa sistēmu, ļaujot izvērtēt iekštelpu klimatu. 

20.12.2019

Jau mēnesi Alūksnes pirmskolas izglītības iestādē “Pienenīte” enerģijas patēriņa dati tiek apkopoti un analizēti, izmantojot tiešsaistē pieejamu datu monitoringa sistēmu. Tās pamatuzdevums ir sniegt informāciju par šoruden PII “Pienenīte” telpās ieviesto zemas temperatūras centralizēto siltumapgādi. Turklāt sistēma seko līdzi arī patērētajai elektroenerģijai, ūdenim un apkopo informāciju no temperatūras, mitruma un CO2 līmeņa mērītājiem.

29.10.2019

Šī gada 24. septembrī Zviedrijas pilsētā Malmē notiks projekta “Zemas temperatūras centralizētā siltumapgāde Baltijas jūras reģionam” konference “LowTEMP: Siltumtīklu nākotne”. Konferencē aicināti piedalīties siltumapgādes uzņēmumu un pašvaldību speciālisti, energopārvaldnieki, augstākās izglītības iestāžu mācību spēki un citi interesenti. Līdz 10. septembrim atvērta reģistrācija dalībai konferencē.

26.08.2019

Alūksnes pilsētas pirmskolas izglītības iestādē “Pienenīte” līdz rudenim reizē ar siltumapgādes rekonstrukciju vienā no grupiņām siltuma padeve tiks piemērota zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes iespējām, kas tiek dēvēta arī par nākamās jeb 4. paaudzes siltumapgādi.

26.07.2019

Siltumapgādes un komunālo saimniecību uzņēmumiem apkures sezonas noslēgums ir īstais brīdis, lai veiktu nepieciešamo tehnisko apkopi apkures katliem un tos sagatavotu nākamajai apkures sezonai. Gadiem ejot, esošās katlu mājas vairs nespēj nodrošināt to efektivitāti, ko piedāvā mūsdienu tehnoloģijas – mazākus siltuma zudumus, automatizētu katlu mājas darbību ar iespējam to vadīt attālināti, mazāku siltumenerģijas patēriņu un videi draudzīgas apkures iekārtas, kas ļauj samazināt gaisā nonākošo CO2 izmešu daudzumu. Gulbenes novada Beļavas ciemā šobrīd tiek testēta vieda un uz nākotni orientēta 4. paaudzes siltumapgādes sistēma, izvirzot Gulbenes novada pašvaldību par vienu no zemas temperatūras siltumapgādes pionierprojektiem "LowTEMP" projekta ietvaros. 

13.05.2019

Vidzemē procentuāli ir vieni no lielākajiem siltuma zudumiem tīklos, kas liecina par nepieciešamību sakārtot esošās centralizētās siltumapgādes sistēmas. Otrdien, 6. novembrī, Gulbenē notika seminārs “Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas iespējas Latvijā”, vienuviet pulcējot vairāk nekā 60 pasākuma dalībniekus - Vidzemes un citu reģionu pašvaldību pārstāvjus, siltumapgādes uzņēmumus, nekustamo īpašumu apsaimniekotājus un citus interesentus.

09.11.2018

Šī gada 6. novembrī Gulbenē Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību un Vidzemes plānošanas reģionu rīko semināru “Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas iespējas Latvijā”. Semināra ietvaros RTU eksperti, siltumapgādes uzņēmumu pārstāvji, kā arī citi enerģētikas nozares pārstāvji runās par pašreizējo situāciju centralizētā siltumapgādē Latvijā, kā arī par nākotnes izaicinājumiem un iespējam, īpašu uzmanību pievēršot 4. paaudzes jeb zemas temperatūras siltumapgādes sistēmai.

23.10.2018

Gulbenes novada Beļavas pagasta Beļavas ciemā šobrīd tiek īstenots vērienīgs pilotprojekts, kuram līdzīgi tiks ieviesti vēl tikai Igaunijā, Dānijā un Polijā. Pilotprojekta “Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes ieviešanas stratēģijas izstrāde Beļavas pagastā” mērķis ir paaugstināt esošās centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitāti. Šobrīd centralizētā siltumapgāde tiek nodrošināta vienai daudzdzīvokļu ēkai, tautas namam, veikalam, bērnudārzam un pastam, kas ir vienā ēkā ar Beļavas pagasta pārvaldi.

25.09.2018

Reizēm tieši neziņa par zemas temperatūras siltumapgādes iespējām ir tas iemesls, kāpēc trūkst interese par šādu tehnoloģiju. Jāuzsver, ka Eiropas Savienībā īpaša uzmanība tiek vērsta uz ilgtspējīgām energoapgādes sistēmām, kuras tendētas uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu un enerģijas patēriņa samazināšanu. Projekta "Zemas temperatūras centralizētā siltumapgāde Baltijas jūras reģionam" (LowTEMP) pamatmērķis ir paaugstināt centralizētās siltumapgādes sistēmas darbības efektivitāti, samazinot nelietderīgi izmantoto siltumenerģiju un integrējot zemas temperatūras siltumapgādes risinājumus.

18.09.2018

Mums latviešiem ir tāds teiciens “ratus taisi ziemā, bet ragavas kal vasarā”. Nedaudz vairāk kā pirms mēneša beidzās apkures sezona, un, neraugoties uz šī brīža svelmaino laiku, Alūksnes novada pašvaldība domā par iespējām, kā ēkās uzlabot centralizēto siltumapgādi. Kopā ar Vidzemes plānošanas reģionu Alūksnes pirmskolas izglītības iestādē “Pienenīte” jau rudenī tiks vērtēti nepieciešamie uzlabojumi esošajā centralizētajā siltumapgādes sistēmā un bērnudārza potenciāls ieviest zemas temperatūras centralizēto siltumapgādi.

31.05.2018

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtu un Gulbenes novada domi šobrīd īsteno projektu “Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas tehnoloģijas Baltijas jūras reģionam“ (LowTEMP). "LowTEMP" projekta ietvaros VPR aicinās pašvaldības un to paspārnē esošos centrālizētās siltumapgādes uzņēmumus apsvērt ilgstspējīgu energoapgādes sistēmu ieviešanu un to pilnveidošanu.

06.03.2018

Notikumi

«Marts 2024»
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031