Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas tehnoloģijas Baltijas jūras reģionam (LowTEMP)

PII “Pienenīte” darbinieki izvērtē iekštelpu klimatu

Šī gada 17. decembrī Alūksnes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” notika tehnisko darbinieku un pedagogu apmācības par bērnudārzā īstenoto pilotprojektu zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes nodrošināšanai un par uzstādīto enerģijas patēriņa datu monitoringa sistēmu, ļaujot izvērtēt iekštelpu klimatu. 

Vidzemes plānošanas reģions jau vēstīja, ka Alūksnes pilsētas bērnudārzs “Pienenīte” ir viena no pilotvietām projektā “Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas tehnoloģijas Baltijas jūras reģionam” (LowTEMP). Šī gada vasarā tika veikti būvdarbi bērnudārza siltummezgla telpā, un līdz ar apkures sezonas sākumu siltumpadeve vairākām telpu grupām tiek nodrošināta zemas temperatūras režīmā. Reizē ar siltumapgādes modernizāciju tika uzstādīta datu monitoringa sistēma, kas apkopo datus par iekštelpu temperatūru un mitruma līmeni, siltumenerģijas, elektroenerģijas un ūdens patēriņu ēkā.

"LowTEMP" projekta eksperts Mārtiņš Kaļva apmācību laikā vērsa bērnudārza personāla uzmanību uz iekštelpu klimatu un apkopotajiem datiem. Tie parāda, ka šobrīd vidējā gaisa temperatūra grupiņās ir no 21 – 23 grādiem. Iepriekšējās apkures sezonās dažās telpās tā sasniedza pat 26 grādus. Uzstādītā vadības sistēma ļauj siltumpadevi pielāgot atbilstoši notiekošajam bērnudārzā. Piemēram, nakts stundās, brīvdienās un svētku dienās, kad ēkā neviens neuzturas, turpgaidas temperatūra radiatoros ir zemāka. Turklāt iespēja regulēt siltumpadevi dažādās telpu grupās ļauj kontrolēt, cik ātri telpa uzkarst. Jāuzsver, ka vairākas grupiņas atrodas ēkas dienvidu pusē un saulainās dienās tās uzkarst daudz ātrāk nekā citas telpas, tāpēc ir būtiski sekot līdzi, kāda ir iekštelpu temperatūra. Papildus M. Kaļva uzsvēra uzstādītā CO2 sensora datus sporta zālē, kas mēra gaisa kvalitāti telpā un atklāj, kurā dienas daļā nepieciešama biežāka telpas vēdināšana.

Apmācībās piedalījās arī projekta partneri no Gulbenes novada pašvaldības un Alūksnes pilsētas pašvaldības pārstāvji. Vadības un datu monitoringa sistēmu turpmāk uzraudzīs Alūksnes pilsētas siltumapgādes uzņēmumu A/S “SIMONE”, iesaistot datu analīzē Alūksnes novada pašvaldību. Savukārt Gulbenes novada Beļavas ciems ir "LowTEMP" pilotprojekts, izbūvējot jaunu katlu māju un siltumtrases. 

Vairāk par pilotvietu Alūksnes PII „Pienenīte“ lasiet: http://www.vidzeme.lv/lv/

Par “LowTEMP” projektu:

Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gadam ietvaros Vidzemes plānošanas reģions kopā ar partneriem no deviņām Baltijas jūras reģiona valstīm, tostarp Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtu un Gulbenes novada domi, īsteno projektu "Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas tehnoloģijas Baltijas jūras reģionam” ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Eiropas kaimiņattiecību instrumenta atbalstu. “LowTEMP” mērķis ir paaugstināt energoefektivitāti, veicinot enerģētikas jomā iesaistīto valsts un privātā sektora dalībnieku zināšanas par zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmu plānošanu, uzstādīšanu un pārvaldību. 

Papildu informācija: Līga Puriņa - Purīte, projekta “LowTEMP” vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, liga.pp@vidzeme.lv; mob.t. +371 29214024

Informāciju sagatavoja: Baiba Šelkovska, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.selkovska@vidzeme.lv, mob.t. 28752793, www.vidzeme.lv

20.12.2019

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930