Arhīva kalendārs

« February 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Pieredzes apmaiņas nolūkā Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pārstāvji piedalījās mācībās Dānijā, lai, izzinot dāņu uzņēmējdarbības atbalsta sistēmu, apmeklējot vairākus vietējos uzņēmumus un tiekoties ar uzņēmējdarbības atbalsta ekspertiem, apgūtu jaunas metodes darbam ar reģiona uzņēmējiem.

Jau trešo reizi projektā “GoSmart BSR” norisinājās mācības, lai stiprinātu starptautiskā inovāciju brokera tīkla speciālistu jeb inovāciju brokeru kompetenci inovāciju atbalsta jautājumos. Iepriekš mācības notikušas gan Viļņā, izzinot Lietuvas uzņēmējdarbības un inovāciju atbalsta sistēmu, gan Rīgā, kā ietvaros eksperti no SEB bankas inovāciju centra un starptautiskā biznesa konsultāciju uzņēmuma “GrowthWheel International” brokeru tīkla speciālistiem stāstīja par uzņēmējdarbības atbalstam izmantojamiem instrumentiem, tostarp jau atpazīstamo Kanvas biznesa modeli (Business Model Canvas).

Mācības tiek organizētas ar mērķi sniegt arvien kvalitatīvāku atbalstu uzņēmējiem sadarbības partneru meklēšanā projekta sadarbības reģionos, inovāciju attīstīšanā un citos biznesa izaugsmes jautājumos. Šoreiz apmācības bija vērstas uz dizaina domāšanas metodes iepazīšanu, kas ļāva izvērtēt brokeru tīkla funkcionalitāti un nepieciešamos uzlabojumus. Dizaina domāšana neietver tikai produkta ārējā veidola izveidi, bet tas ir instruments arī procesu analīzē, stratēģiju izstrādē, lietotāju un klientu vajadzību analīzē.

Brauciena laikā VPR tikās ar dāņu biznesa atbalsta organizācijas “Erhvervshus Sydjylland” darbiniekiem. Tas ir valsts veidots uzņēmējdarbības atbalsta centru tīkls ar reģionāla līmeņa pārstāvniecībām, kā galvenais uzdevums ir nodrošināt bezmaksas atbalstu uzņēmumu attīstībai. Sadarbība tiek organizēta gan apmeklējot uzņēmumus un tiekoties ar to vadītājiem, izrunājot apstākļus un sastādot attīstības plānus, gan organizējot uzņēmumiem dažāda formāta izaugsmi veicinošus pasākumus.

Kā secina projekta “GoSmart BSR” vadītāja Vidzemē Santa Niedola, tas strādā veiksmīgi un ir uzskatāms par modeli, no kā arī Latvija varētu mācīties. “Šobrīd Latvijā trūkst uzņēmējdarbības atbalsta instrumentu un saistītās atbalsta personas – speciālisti, kuri ir pastāvīgi pieejami uzņēmējiem. Lai veicinātu reģionālo atšķirību mazināšanos, reģionu un uzņēmumu konkurētspējas palielināšanos, jānodrošina reģionā pieejams atbalsts uzņēmējiem. Mēs vēlamies, lai uzņēmēji savām iespējām rod realizēšanas ceļus un izaicinājumiem risinājumus. Inovāciju radīšana ir ilgs process, bet tas prasa arī straujus lēmumus, kur ļoti būtiska ir uzreiz pieejama kompetence, kas spēj uzņēmumu ievirzīt pareizajā gultnē. Šobrīd VPR pilotprojektu ietvaros testē dažādus risinājumus uzņēmējdarbības atbalstam gan sadarbībā ar Latvijas, gan ārvalstu partneriem.”

Papildus notika vizītes uzņēmumos, kas šobrīd caur starptautisko inovāciju brokeru tīklu meklē sadarbības partnerus inovāciju attīstīšanai. Piemēram, uzņēmums, kurā ražo cilvēkiem ar īpašām vajadzībām pielāgotus velosipēdus, šobrīd meklē sadarbības partneri, kas var nodrošināt kvalitatīvus elektromotorus nepieciešamajā apjomā un ar specifiskiem kritērijiem, ko lielās kompānijas par uzņēmumam izdevīgiem nosacījumiem izpildīt nevar. Savukārt apmeklētais tējas ražotājs ar brokeru palīdzību meklē tehnoloģisku risinājumu bioloģiska iepakojuma izgatavošanai. Šobrīd atbalsta speciālisti analizē arī iespējas šo pakalpojumu sniegšanai piesaistīt sadarbības partnerus Latvijā. 

Pēc uzņēmēju paustā, projekta “GoSmart BSR” partnerība un VPR vēlreiz guvām pārliecību, ka šādam starptautiskam inovāciju brokeru tīklam ir liela pievienotā vērtība. Uzņēmējam, kurš cenšas apgūt vēl nezināmus ārvalstu tirgus, var paiet mēneši un pat gadi. Savukārt vietējie speciālisti pārzina savas valsts, reģiona specifiku, pazīst tirgus spēlētājus, kultūru, runā tajā pašā valodā un līdz ar to var būt neatsverams atbalsts uzņēmējam. 

Vidzemē konsultācijas uzņēmējiem sniedz inovāciju brokeris Ilona Platonova, ilona.platonova PIE vidzeme PUNKTS lv, +371 29 282 826.  

Brokeru apmācības notika projekta “GoSmart BSR” ietvaros, ko īsteno Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar partneriem Somijā, Vācijā, Dānijā, Polijā, Lietuvā un Igaunijā Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Tā mērķis ir palielināt inovāciju ieviesēju (inovāciju starpnieku, iestāžu, pētniecības iestāžu, uzņēmumu) kapacitāti, lai piemērotu viedas specializācijas pieeju.

Papildu informācija: Santa Niedola, projekta "GoSmart BSR" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, santa.niedola PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 26674261.

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, ieva.bivina PIE vidzeme PUNKTS lv.

Projekta mājaslapa: https://gosmartbsr.eu/

Sabiedrības aptaujā Vidzemes plānošanas reģions noskaidrojis vidzemniekiem svarīgākās kultūras prioritātes. Balsojums ir noteicošais, definējot kultūras prioritātes, kurās varēs iesniegt projektus un saņemt finansējumu projektu ideju realizācijai, ja Vidzemes plānošanas reģions arī šogad tiks apstiprināts kultūras programmas īstenošanai Vidzemē.

Kopā 726 vidzemnieki izmantoja iespēju izteikt viedokli balsojumā, kas tika īstenots no 2019. gada 13. decembra līdz 2020. gada 13. janvārim. Balsot varēja gan elektroniski internetā, gan klātienē vairākās pašvaldībās, tautas namos un bibliotēkās. No astoņiem kultūras virzieniem kā svarīgākie visbiežāk atzīti radošo iniciatīvu attīstība reģionā, nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana, sabiedrības iesaiste kultūras procesa veidošanā un vienotā dabas un kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana.

Papildus aptaujā iekļautajām prioritātēm, iedzīvotāji vairākkārt norādīja uz ģimenes nozīmi kultūras dzīves veidošanā, paaudžu pārmantojamību, vietējās kopienas nozīmi savas dzīvesvietas un personības veidošanā.

Ar plašāku informāciju par balsojuma rezultātiem var iepazīties: http://www.vidzeme.lv/lv/regionalie_petijumi/50/132498/.

Šī bija pirmā reize, kad Vidzemes plānošanas reģions jautāja sabiedrības viedokli ar mērķi veicināt iedzīvotāju līdzdalību kultūras procesu veidošanā reģionā. Jau trīspadsmito gadu Vidzemes plānošanas reģions gatavojas realizēt “Valsts kultūrkapitāla fonds” un AS “Latvijas valsts meži” atbalstīto kultūras programmu reģionos. Ik gadu konkursa nolikums tiek pilnveidots un šogad tajā iekļautas iedzīvotāju balsojumā vislielāko balsu skaitu guvušās četras kultūras jomas.

Kā uzsver Vidzemes kultūras programmas koordinatore Dace Laiva: “Būtiski ir nodrošināt iespēju ikvienam kļūt par daļu no kultūras vērtību radīšanas procesa. Šī ir salīdzinoši jauna pieeja Latvijā, kad iedzīvotāju tieša līdzdalība varētu tikt izmantota budžeta veidošanā un lēmumu pieņemšanā.”

Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Atbalsts kultūras programmām reģionos“ projektu konkursa rezultāti būs zināmi pēc 28. februāra.

Sabiedrības aptauja īstenota projekta “Līdzdalības budžeta procesa attīstība Baltijas jūras reģionā” (EmPaci) Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Vairāk: https://bit.ly/30hOMvy 

 

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, ieva.bivina PIE vidzeme PUNKTS lv.

Ceturtdien, 27. februārī, Vidzemes inovāciju konferencē “Atbildīga inovācija”, kas notiks no plkst. 9.30 līdz 18.30 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, daudz runās par gudru un zaļu saimniekošanu, kā arī jaunām ierosmēm pārtikušākai un radošākai dzīvei.

Pateicoties “Interreg Estonia-Latvia” programmas projekta “Livonijas kulinārais ceļš” atbalstam, konferences ievadrunā “Gastronomija pāri robežām” savā redzējumā par radošu un inovatīvu gastronomijas piedāvājumu veidošanu dalīsies apvienības “Skudras Metropole” vadītāja Gundega Skudriņa. Viņa stāstīs par savu pieredzi, kā izdodas izveidot īpašus gastronomijas pārsteigumus – performances, nepieradinātās vakariņas un citus izdomas bagātus svētkus gan Latvijā, gan ārvalstīs, izmantojot Latvijas garšas, produktus un sadarbību ar Latvijā atzītiem šefpavāriem.

Daudz par zaļo domāšanu ēdināšanas un pārtikas ražošanas uzņēmumos vēstīs konferences paralēlajā sesijā #1 “Bioekonomikas inovācijas pārtikas ražošanā un gastronomijā”. Restorānus uzskata par otriem lielākajiem pārtikas atkritumu radītājiem aiz mājsaimniecībām. Kā būt zaļākiem, saimniekot gudrāk, izmantojot visus produktus līdz pēdējam, un par jaunākajām tendencēm kulinārijas kultūrā pasaulē stāstīs Cēsu restorāna "KEST" šefpavārs un pilsētas patriots Māris Jansons. Viņš klātesošajiem sniegs prezentāciju "Bioekonomikas inovācijas gastronomijā".

Papildus tam paredzēts, ka sesijā #1 pieredzē dalīsies arī vairāki ārvalstu viesi. Ar dažādiem inovatīviem aprites bioekonomikas piemēriem un biznesa modeļiem Baltijas jūras reģionā konferences dalībniekus iepazīstinās Ants-Hannes Viira, Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu institūta direktors. Johannes Kisser, Alchemia-Nova tehniskais direktors, pastāstīs par biorafinēšanas inovācijām. Savukārt Dr. Pekka Kilpeläinen, Oulu Universitātes Kajaani konsorcija mērījumu tehnoloģiju laboratorijas pārstāvis, iepazīstinās ar meža ogu inovatīvas pārstrādes iespējām: zinātnes un industrijas sadarbību.

Sesija #1 ir iecerēta kā reģionālā sadarbības tīkla veidošanas pasākums, kur vienkopus tiksies pārtikas nozarē Vidzemē strādājošie uzņēmēji un restorānu, kafejnīcu pārstāvji. Viņi ne tikai uzzinās par inovāciju iespējām pārtikas un gastronomijas, kā arī aprites un bioekonomikas jomās, bet arī apmainīsies ar idejām un gūs noderīgus kontaktus turpmākajai attīstībai. Šeit dalībnieku vidū būs sastopami gan gardēžu tūrisma ceļa “Livonijas garša” uzņēmēji, kas Vidzemē vien ir vairāk nekā simts, gan Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera biedri, kā arī citi interesenti, kam rūp augstvērtīgas un veselīgas nišas pārtikas produktu pilnveidošana un jaunrade. Sesijas organizētāji cer, ka šeit sniegtie lektoru piemēri kalpos arī par mudinājumu Vidzemes ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem atbalstīt vietējos ražotājus, liekot uzsvaru uz vietējās pārtikas produkcijas izmantošanu ēdienkartēs. Tā uzskatāma arī par vienu no zaļajām iniciatīvām, kas sniedz ieguldījumu apkārtējās vides saudzēšanā un ilgtspējīga biznesa attīstībā.

Uzņēmēju tikšanās sesijā #1 būs viens no noslēdzošajiem pasākumiem projekta “Livonijas kulinārais ceļš” daudzu pasākumu ciklā. No 2017. gada līdz pat šī gada pavasarim projektā iesaistītajiem uzņēmējiem – ražotājiem un ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem ir bijusi iespēja iegūt vērtīgas zināšanas izglītojošos pasākumos un pieredzes braucienos. Tās sekmēs viņu radīto produktu un pakalpojumu attīstīšanu turpmāk. Savukārt ar projekta atbalstu tapušais sadarbības tīklojums būs labs pamats attīstībai nākotnē. Tajā varēs iesaistīties jauni Vidzemes uzņēmēji.

Detalizēta konferences programma un reģistrēšanās konferences apmeklējumam pieejama Vidzemes inovāciju nedēļas 2020 mājaslapā: http://innovation.vidzeme.lv. Konference būs viens no Vidzemes Inovāciju nedēļas pasākumiem. Vidzemes plānošanas reģions Vidzemes Inovāciju nedēļu organizē jau otro gadu, un tā šogad notiek no 24. līdz 28. februārim. Inovāciju nedēļas ietvaros visā Vidzemē notiks pasākumi, lai iepazīstinātu vidzemniekus ar inovācijas potenciālu un resursu ilgtspējīgu izmantošanu.

Sesijas #1 "Bioekonomikas inovācijas pārtikas ražošanā un gastronomijā" norisi atbalsta arī: 

         

***

Projekts "Livonijas kulinārais ceļš" tiek īstenots "Interreg Estonia-Latvia" programmas ietvaros no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF). Projekta kopējais ERAF finansējums - 900 820,65 EUR. Vairāk informācijas: https://ej.uz/Cels_LivonijasGarsa. Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, kulinārā ceļa “Livonijas garša” (projekts “Livonijas kulinārais ceļš”) sabiedrisko attiecību speciāliste, Vidzemes plānošanas reģions, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv.

Līdz šī gada 4. martam aicinām piedalīties aptaujā ikvienu, kas dzīvo vai darbojas Vidzemes reģionā. Aptaujas mērķis ir izzināt galvenos faktorus, kas raksturo Vidzemes reģiona pievilcību un konstatēt galvenās problēmas, ar ko vidzemnieki saskaras. Katrs izteiktais viedoklis palīdzēs novērtēt pašreizējo situāciju un izstrādāt priekšlikumus Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmai (2021 – 2027), kā arī būs svarīgs turpmākās lauku attīstības politikas pilnveidošanai. 

Izsaki viedokli saitē: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/AREISurvey2020 

“Plānošanas procesā sabiedrības iesaiste un līdzdalība ir nozīmīga, lai sagatavotu uz ieinteresēto pušu un iedzīvotāju vajadzībām balstītu dokumentu. Ar šo aptauju vēlamies apzināt esošās vajadzības un problēmas, ar ko saskaras Vidzemes reģionā dzīvojošie un ikdienā strādājošie. Dokumentu mērķiem ir jāizriet no sabiedrības vajadzībām, tāpēc ir svarīgs dažādu grupu paustais viedoklis,” uzsver Ieva Kalniņa, Teritoriālās plānošanas nodaļas vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā.

Aicinām aptaujā piedalīties iedzīvotājus, potenciālos (plāno pārcelties uz Vidzemes reģionu vai uzsākt uzņēmējdarbību) un jau esošos jaunienācējus, lauksaimniekus, uzņēmējus, pašnodarbinātās personas, kvalificētu un konkurētspējīgu profesiju pārstāvjus, pētniecības vai akadēmisko institūciju pārstāvjus, dažādu nozaru ekspertus, pašvaldību pārstāvjus un politikas veidotājus, kā ar citus interesentus ar vēlmi izteikt viedokli par Vidzemes reģionu.

Aptaujā iekļauti nozīmīgākie jautājumu bloki, raksturojot vietas pievilcību -  sabiedriskā transporta un citu pakalpojumu pieejamība, atpūtas un sociālo aktivitāšu iespējas, dzīves apstākļi, dzīves kvalitāte un dzīves līmenis, demogrāfija un cilvēkkapitāls, uzņēmējdarbība, ekonomika un inovāciju iespējas, lauku teritoriju sociālie un kultūras aspekti, vide un bioloģiskā daudzveidība, jaunienācēju loma dzīves vietā.

Aptauja tiek veikta Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 programmas projekta “Sadarbības virzīta nākotnes politika lauku reģioniem un iedzīvotājiem” (PoliRural) ietvaros. “PoliRural” mērķis ir veicināt lauku politikas attīstību, apvienojot lēmumu pieņēmējus, ekspertus un lauku iedzīvotājus, lai labāk izprastu un risinātu reģionālās problēmas. Vairāk par projektu uzziniet https://polirural.eu/  Par projekta aktivitātēm Vidzemes plānošanas reģionā http://www.vidzeme.lv

Papildu informācija: Ligita Melece, Kvalitātes un vides aizsardzības daļas vadītāja, Agroresursu un ekonomikas institūts, e-pasts: ligita.melece PIE arei PUNKTS lv" target="_blank">ligita.melece PIE arei PUNKTS lvmob. 29196063