Arhīva kalendārs

« July 2022 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ceturtdien, 7. jūlijā Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pārstāvji piedalīsies Sabiedriskā transporta padomes ārkārtas sēdē, kas sasaukta, lai steidzamības kārtā risinātu jautājumu par AS “Liepājas autobusa parks” nespēju izpildīt visus paredzētos reisus, no kuriem daļa ir Vidzemes plānošanas reģiona teritorijā – Ogres lotē. Papildus tam AS “Nordeka” maršruta tīkla daļās Cēsis un Limbaži, Sigulda vispār neuzsāka reisu izpildi, aizbildinoties ar sarežģījumiem uzņēmumā, savukārt Valmiera, Valka, Smiltene līgums noslēgts līdz gada beigām. Vērtējot ilgstoši neatrisinātās problēmas ar sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu, Vidzemes plānošanas reģions aicina saukt pie atbildības iesaistītās amatpersonas, pieprasot to demisiju.

VPR Attīstības padomes priekšsēdētājs Guntis Gladkins norāda: “Šī situācija nozarē vērtējama kā ļoti kritiska – Sabiedriskā transporta padomes sēdes locekļiem šodien jāvērtē lēmumu pieņemšanas caurspīdīgums, atbildīgo iestāžu darbinieku vēlēšanās rast ekonomiski pamatotus un loģiskus risinājumus, kā arī viņu spēja vadīt atbildīgus procesus, organizējot sabiedriskā transporta pakalpojumus valstī. Iepirkuma procedūra par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu bijusi tik laikietilpīga un problemātiska – rezultāts ir tiešām kritisks un prasa tūlītēju rīcību. Uzskatām, ka nepieciešams situāciju steidzami risināt, kā arī saukt pie atbildības ne tikai Autotransporta direkcijas vadību, bet izteikt neuzticību arī nozares ministram. Šāda rīcība un darba stils ir jāpārtrauc! Šobrīd cieš pakalpojuma saņēmēji – reģionu iedzīvotāji, kuri atstāti bez alternatīvām.”

VPR Sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja Inita Ozoliņa: “Esam pārsteigti par situāciju, kas radusies Cēsu lotē, kurā konkursa uzvarētājs AS “Nordeka” nebija spējīgs uzsākt pakalpojuma sniegšanu no š.g. 1. jūlija, taču līgums lauzts netiek.  Pārvadājumus turpina sniegt pārvadātājs AS “CATA”, kas to darīja līdz šim, apliecinot, ka ir sociāli atbildīgs un gatavs iesaistīties, lai pasažieri neizjustu neērtības, kā tas diemžēl noticis Ogrē un Aizkrauklē. Šobrīd ar AS “CATA” noslēgts līgums uz vienu gadu, kas uzņēmumam no plānošanas un resursu ieguldījumu viedokļa ir nepieļaujami – pārvadājumu nozarē pakalpojumu sniedzējiem nepieciešams pārraudzīt situāciju ilgtermiņā, jo tas saistīts ar ievērojamām investīcijām un rūpīgu plānošanu no uzņēmuma puses.  Tīkla daļā “Valmiera, Valka, Smiltene” ar pārvadātāju SIA “VTU Valmiera” noslēgts līgums tikai līdz šī gada beigām – kas tālāk, nav skaidrs nedz pārvadātājiem, nedz pasažieriem. Situācija ir kritiska!”

VPR Attīstības padome un Administrācija jau vairākkārtīgi ir norādījusi par nepilnībām sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtībā Vidzemē un Latvijā kopumā, ko ietekmē gan centralizēta organizēšana, gan arī neelastība attiecībā uz jauniem, inovatīviem risinājumiem, kas īpaši aktuāli ir lauku teritorijās ar mazu iedzīvotāju skaitu.

VPR uzskata, ka situācijas rezultātā netiek pildīts Sabiedriskā transporta pakalpojuma likuma mērķis – nodrošināt iedzīvotājiem pieejamus sabiedriskā transporta pakalpojumus. Tas attiecas gan uz šī brīža situāciju Ogres novadā, kurā iepirkuma konkursa uzvarētājam AS “Liepājas autobusu parks” ir sarežģījumi ar reisu izpildi, gan Cēsu un Limbažu novados, kuros AS “Nordeka” neuzsāka pakalpojuma sniegšanu, gan arī attiecināms uz situāciju attālās lauku teritorijās kopumā. Autotransporta direkcija vēl šobrīd atklāta konkursa rezultātā, kas tika izsludināts 2019. gada 17.jūlijā, nav noslēgusi 10 gadu līgumus par regulāru pasažieru pārvadājumu nodrošināšanu ar autobusiem visās 16 maršrutu tīkla daļās, bet tikai 9 no tām.

Par to, ka problēmas radīsies,  Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldību vadītāji pauda bažas jau pirms diviem gadiem - 2020. gada jūnijā, kritiski vērtējot gan iepirkuma konkursa par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu Latvijas reģionālajā maršrutu tīklā organizēšanas kārtību, gan rezultātu izvērtēšanu. Jau tad bija paredzami sarežģījumi attiecībā uz sabiedriskā transporta kvalitāti un pieejamību attālajās reģiona teritorijās gan Vidzemē, gan citviet Latvijā, jo rezultātu izvērtēšanas process bija neskaidrs un tā laikā notika neskaitāmas lēmuma pārsūdzības. Par sagaidāmajiem riskiem brīdināja arī citas organizācijas, tomēr atbildīgās amatpersonas Satiksmes ministrijā un VSIA Autotransporta direkcijā šīs norādes vērā neņēma.

Jautājumiem:

Guntis Gladkins, VPR Attīstības padomes priekšsēdētājs, t. +371 29145558

Guna Kalniņa-Priede, VPR Administrācijas vadītāja, t. +371 29477997

 

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv

Atsaucoties iedzīvotāju ierosinājumam, no šī gada 26. jūlija uz eksperimenta laiku - līdz 30. septembrim būs izmaiņas jaunajā reģionālās nozīmes maršrutā Gulbene–Lejasciems–Alūksne, kas nodrošinās papildu ērtības Velēnas ciema iedzīvotājiem nokļūšanai atpakaļ mājās no apmēram 50 kilometrus attālās Alūksnes.

 

Maršruta Nr.5419 Gulbene–Lejasciems–Alūksne reisa izbraukšanas laiks no Alūksnes autoostas pārcelts par 35 minūtēm vēlāk - līdz šim autobuss izbrauca plkst. 14.00, tagad tas notiks plkst. 14.35, kā arī attiecīgi Lejasciemā pienāks plkst. 15.20. Līdz ar to pasažieriem nebūs ilgi jāgaida uz pārsēšanos uz jau esošā maršruta Gulbene–Lizums reisu, kas plkst. 14.55 izbrauc no Gulbenes autoostas un Lejasciemā pienāks plkst. 15:31, tālāk braucot uz Velēnu.

Savukārt no 26. jūlija līdz 30. septembrim jeb uz eksperimenta laiku maršrutam nr. 5538 Gulbene–Mālmuiža–Lejasciems–Gulbene tiek atcelts reiss, kas otrdienās plkst. 15.50 izbrauc no Gulbenes autoostas, vienlaikus saglabājot minētā maršruta reisu izpildi ceturtdienās. Reiss tiek veikts skolēnu brīvlaikā un otrdienās tiek atcelts, jo no Mālmuižas uz Gulbeni otrdienu rītos minētajā laikaposmā nokļūt ar reģionālo sabiedrisko transportu nav iespējams.

Izmaiņas saskaņotas ar Vidzemes plānošanas reģionu. Pakalpojumu minētajā maršrutā nodrošina SIA SIA “Gulbenes autobuss”.

Autotransporta direkcija aicina iedzīvotājus izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus un paņemt biļeti par savu braucienu, jo statistiku par reisa pieprasījumu veido pasažieriem izsniegtais biļešu skaits. Par konstatētiem biļešu tirdzniecības pārkāpumiem pasažieri var ziņot direkcijas kontrolieriem jebkurā diennakts laikā, sūtot īsziņu vai zvanot pa tālruni 27776621.

Par valsts SIA Autotransporta direkcija:
Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot virkni pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.