Arhīva kalendārs

« July 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Klāt brīvdienas - laiks iziet ārpus ierastajām takām un doties #AtklājVidzemiDroši ceļojumā! Kurp doties? Varbūt šonedēļ uz Gulbenes pusi?

Braucot pa P27 ceļu uz Gulbeni, pēc aptuveni 20 km nogriežoties pa kreisi mežā, atrodami Rutkaviņu avoti, kuri iztek no augstas Gaujas krasta nogāzes. 

 

Rutkaviņu avoti. Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs.

Upe līkumo turpat blakus ceļam līdz pat Lejasciema pagriezienam. Pārbraucot Gaujas tiltu, pa gabalu jau redzama majestātiskā Velēnas baznīcaLaiks uzņemt kādas fotogrāfijas, izkustināt kājas un pārliecināties, vai tiešām Gauja ir turpat blakus.

Velēnas baznīca. Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs.

Tagad gan laiks doties uz Gulbeni, jo, ja vēlies izbraukt kādu gabaliņu ar Gulbenes – Alūksnes bānīti (uzzināt vairāk: http://www.banitis.lv/), tad jāpaspēj plkst. 13.00 nokļūt Gulbenes stacijā. Bet, protams, varat arī pavadīt dienu Gulbenē un ar bānīti braukt vakarpusē, plkst.18.00. 

Gulbene kādreiz bijusi nozīmīgs dzelzceļa mezgls, un stacijas ēka šeit uzbūvēta kā pils. Ēkā ierīkota interaktīva ekspozīcija Dzelzceļš un tvaiks. Bet stacijas ēkai pretējā pusē iespējams izbraukt ar koka drezīnu un uzzināt, kas ir griezulis un, kā tas darbojas.

 

No kreisās: eskpozīcija "“Dzelzceļš un tvaiks” (foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs), koka drezīna (foto: industrialheritage.travel).

Ar bānīti iesakām doties līdz Stāmerienas stacijai. Pašiem gan jāsaplāno, kurš brauks ar mašīnu un sagaidīs vilciena pasažierus – savus ceļabiedrus.

Laiks ieturēt maltīti! Atpūtas kompleksa Sonāte kafejnīcā gardas pusdienas varat pieteikt jau iepriekš, sazinoties ar saimniekiem.

Turpat blakus atrodas Stāmerienas pils. Ainaviskais pils parks starp diviem ezeriem un atjaunotā pils fasāde patīkami pārsteigs apmeklētājus. Iespējams aplūkot arī pils iekštelpas.

 

Stāmerienas pils. Foto (no kreisās): Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs, A. Liepa.

Jauku pēcpusdienu varat pavadīt turpat Pogas ezera krastos, baudot atpūtu Ziedugravās.

 

 Ziedugravas. Foto (no kreisās): viss.lv, Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs.  

Jaukas brīvdienas!

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv 

 

 


Šoreiz tūrisma kampaņas #AtklājVidzemiDroši maršruts piedāvā idejas nedēļas nogales atpūtai Vecpiebalgas pusē. Vecpiebalgā krāšņi ziedot ūdensrozes, laiks doties tās apraudzīt!

Pa ceļam piestājiet pie Bānūžu svētavota un paņemiet gardo ūdeni dienas veldzējumam un aizvešanai uz mājām.

 

Bānūžu svētavots. Foto: I. Kucina.

Lai sajustu, kā kādreiz dzīvoja piebaldzēni, iesakām doties uz Vēveru ciemu. Tam ir vairāk nekā četru gadu simtu sena vēsture. Šeit Piebalgas lauku ainavā aplūkojamas zemnieku un amatnieku sētas, vējdzirnavas un, ieskatoties iekštelpās, apskatāms senatnīgais mājas iekārtojums un darbarīki. Iespējams, maizes krāsnī cepsies kāds kukulītis.

  

Kalnvēveru vējdzirnavas. Foto: industrialheritage.travel.

Tālāk iesakām doties uz Kino fermu, kur aizraujošā ekskursijā izzināma filmu tapšanas vēsture, aplūkojama filmēšanas tehnika un bagātīga kino lietu kolekcija.

     

Privātmuzejs "Kino ferma". Foto: visitvecpiebalga.lv.

Gardi paēst pusdienas un nobaudīt, iespējams, vismazākā izmēra kūciņas Eklērs un Vecrīga varēsiet bistro Ķīzerkalns, kas atrodas pašā Vecpiebalgas centrā. Turpat blakus apskatāmas arī krāšņi saplaukušās un daudzkrāsainās Vecpiebalgas ūdensrozes.

  

No kreisās: Ķīzerkalns (foto: FB: Kizerkalns), Vecpiebalgas ūdensrozes (foto: I.Liepa).

Tālāk iesakām doties uz Piebalgas porcelāna fabriku, kur iespējams izzināt smalko porcelāna izstrādājumu tapšanas procesu un pašam ar profesionālām krāsām apgleznot kādu trauku, kuru savā īpašumā iegūsiet pēc apdedzināšanas. Viesošanās laiks saimniekiem iepriekš jāpiesaka.

   

Piebalgas porcelāna fabrika. Foto: industialheritage.travel.

Laiks ūdens priekiem un atpūtai pie kāda no Piebalgas ezeriem! Varbūt tas būs kempingā Niedrītes vai Chill Up Alauksta ezera krastā, vai kāda citā Jums tīkamā nakšņošanas vietā.

  

No kreisās: kempings “Chill Up” (foto: visitvecpiebalga.lv), kempings “Niedrītes” (foto: FB: niedrites).

Pēc kārtīgas atpūtas ir laiks padomāt par krājumiem veselības uzturēšanai ziemā. Ir vasaras vidus un labākais laiks zāļu tēju ievākšanai. 3x9 Zālīšu Dabas takā gida pavadībā varēsiet iepazīt trejdeviņas zālītes, nobaudīt tēju, paši salasīt pļavu veltes vai iegādāties jau sagatavotas tējas. Apmeklējums iepriekš jāpiesaka.

Bet īsi pirms došanās mājup vēlreiz paverieties uz gleznainajiem Piebalgas pakalniem un ezeriem, uzkāpjot Brežģa kalna skatu tornī! Tā būs arī lieliska fotografēšanās vieta.

Brežģa kalns. Foto: visitvecpiebalga.lv. 

Lai skaists ceļojums!

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv Pirms nedaudz vairāk nekā mēneša Vidzemes plānošanas reģions (VPR) un tā uzņēmējdarbības centrs (VUC) aizsāka tūrisma kampaņu #AtklājVidzemiDroši. Tā guvusi arī plašu interesentu uzmanību. Kampaņa piedāvā idejas brīvdienām - īpaši sagatavotus ceļošanas maršrutus Vidzemē. Tajos iekļauti ne vien jau zināmi tūrisma galamērķi, bet arī tādi, kurp īpaši vērts doties, protams, ievērojot atbildīgu rīcību COVID-19 piesardzības pasākumu īstenošanā. Šī kampaņa sasaucas arī ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkoto kampaņu “Atklāj Latviju no jauna”, kas rosina šovasar  neceļot tālu, bet skaisto un nezināmo ieraudzīt tepat blakus.

#AtklājVidzemiDroši kampaņas būtība (piedāvājot sagatavotus ceļošanas maršrutus) – ieteikt ceļotājiem atklāt Vidzemes mazāk zināmās dabas pērles: mežus ar interesantām pārgājienu takām, upes laivošanai, brīnišķīgas ainavas, kas paveras no skatu torņiem. Tā arī dod iespēju viesoties industriālā mantojuma objektos, nelielās kultūrvietās un iepazīt viesmīlīgus saimniekus krodziņos, lauku saimniecībās, viesu namos un mazajās pārtikas ražotnēs.

Katru nedēļu, ceturtdienā, tīmekļa vietnē www.vidzeme sadaļā #AtklājVidzemiDroši, kā arī VPR sociālo tīklu Facebook un Twitter kontos tiek publicēts jauns vienas vai divu dienu maršruts, ar kuru var iepazīties ikviens interesents. Tas piedāvā idejas nedēļas nogales atpūtai vai palīdzēs padarīt interesantāku atvaļinājumu, izzinot kādu no Vidzemes plānošanas reģionā esošajiem novadiem. Maršruti paredzēti nelielām draugu kompānijām un ģimenēm ar bērniem.

Šobrīd ceļotājiem pieejami seši upju maršruti laivu braucieniem pa tādām Vidzemes upēm kā Pededze, Abuls, Rūja (pieredzējušiem laivotājiem), kā arī Salaca, Gauja, Aiviekste, kas derēs ģimenēm pat ar mazākiem bērniem. Piedāvājums ir papildināts ar dažādiem maršrutiem tādu novadu kā Alūksnes, Burtnieku, Smiltenes, Valkas, Gulbenes un Vecpiebalgas atklāšanai. Šie maršruti ne vien aicina atpūsties dabā, ejot kājām, braucot ar riteni vai izmantojot kādu peldrīku, bet arī iepazīt kultūras mantojuma daudzveidību, piemēram, vizinoties ar Gulbenes – Alūksnes bānīti, aplūkojot firsta Līvena mantojumu Smiltenē, iegriežoties Valkas novadpētniecības muzejā, lai uzzinātu vairāk par Dziesmu svētku tēvu Jāni Cimzi, viesojoties vēsturiskajā Valmiermuižā Burtnieku novadā vai izpētot senu piļu un muižu kompleksus un senatnīgas zemnieku sētas daudzviet citur. Pēc garām pastaigām ir jāieturas, tālab maršrutos ceļotāji atradīs arī ieteikumus maltītes vai vietējo labumu baudīšanai degustācijās. Kampaņas īstenotāji mudina ceļotājus aktīvi atbalstīt vietējos tūrisma uzņēmumus, kuri ir gatavi droši un atbildīgi uzņemt ciemiņus savā tirgotavā, krodziņā vai saimniecībā.

Plānots, ka kampaņa turpināsies ne tikai vasarā, bet arī rudenī, lai varētu pastāstīt par ievērības cienīgām, bet ne visiem zināmām apskates vietām visos Vidzemes plānošanas reģiona novados. Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperti ir iecerējuši veidot arī tematiskus tūrisma maršrutus, piemēram, atklājot Hanzas laika vēsturi un mantojumu, kā arī pārrobežu maršrutus, kas iepazīstinās ar kopīgo un radniecīgo Vidzemē un Dienvidigaunijā. Ar īpašām #AtklājVidzemiDroši aktivitātēm tiks aicināti ciemos mūsu ziemeļu kaimiņi, proti, igauņi.

Kampaņas organizētāji aicina ikvienu ceļotāju un Vidzemes “jaunatklājēju” dalīties ar savām Vidzemes piedzīvojumu fotogrāfijām sociālajos tīklos, pievienojot tēmturi #AtklājVidzemiDroši.

Papildu informācija: Laima Engere – Levina, Vidzemes uzņēmējdarbības centra vadītāja, laima.engere PIE vidzeme PUNKTS lv, Lienīte Priedāja – Klepere, Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte, lienite.priedaja PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

Sagatavots noslēdzošais projekta “No pazemes ūdeņiem atkarīgu ekosistēmu vienota apsaimniekošana pārrobežu Gaujas - Koivas upju baseina apgabalā (GroundEco)” izdevums. Tas iekļauj informāciju par būtiskākajām aktivitātēm aptuveni divu gadu periodā, kad vienoti komandā darbojās latviešu un igauņu profesionāļi, lai izstrādātu vienotu metodiku no pazemes ūdeņiem atkarīgu sauszemes ekosistēmu identificēšanai un novērtēšanai. 

Metodika tika pārbaudīta pilotteritorijās Kazu lejā Priekuļu novadā un Matsi avotu purvā Igaunijā. Latvijas zinātniekiem šī bija unikāla iespēja gūt zināšanas no igauņu kolēģiem metodikas izstrādē un pētījumu veikšanā.

Kopā strādāja speciālisti no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Dabas aizsardzības pārvaldes, Latvijas Universitātes, Vidzemes plānošanas reģiona, kā arī Igaunijas Republikas Vides ministrijas, Igaunijas Ģeoloģijas dienesta un Tallinas Universitātes. 

Piedāvājam iepazīties ar izstrādāto metodiku, pilotpētījumu rezultātiem un rekomendācijām >> šeit (ziņojums angļu valodā)

Lasiet plašāk par aktivitātēm informatīvajā izdevumā (spiest uz attēla):


Ar visiem projekta gaitā sagatavotajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit: https://bit.ly/GroundEco

Izdevumu sagatavoja: Ieva Bīviņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste sadarbībā ar Ingu Retiķi (Latvijas Vides, ģeoloģijas unmeteoroloģijas centrs), Agnesi Priedi (Dabas aizsardzības pārvalde), Jāni Bikši un Andi Kalvānu (Latvijas Universitāte), Siim Tarros (IgaunijasĢeoloģijas dienests) un citiem projekta partneriem.