Arhīva kalendārs

« June 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Šī gada 18. jūnijā notiks seminārs Gulbenes novada pašvaldību administrācijas darbiniekiem un pedagogiem par pašvaldības iesaisti remigrācijas jautājumu risināšanā.

 

“Ļoti svarīgi, lai pašvaldība apzinātos savu nozīmi remigrējušo cilvēku un ģimeņu atbalstā, jo atbraukuši saskaras ar dažādiem izaicinājumiem. Pirmkārt tie ir valodas jautājumi, jo daļa bērnu, kuri atgriežas uz dzīvi Latvijā, nerunā latviski, un kā mēs zinām, Latvijā pamatā pieejama izglītība tikai latviešu valodā. Tāpat arī sociālie jautājumi – darbs, skolas, bērnudārzi, dzīvošana, transports, - viss, ar ko mēs kā pašvaldība saskaramies arī tad, ja atgriežas tikai viena ģimene,” teic Gulbenes novada Izglītības pārvaldes projektu vadītājs, pasākuma organizators Lauris Šķenders. “Mums kā pašvaldībai ir viņiem jāsniedz atbalsts.”

Pasākums notiks divās daļās, kur pirmajā daļā Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece Daina Gross prezentēs savu pētījumu “Labklājība un integrācija migrācijas kontekstā" un tājā gūtās atziņas – kā  visefektīvāk iespējams atbalstīt remigrējušās ģimenes, reemigrantus un sekmēt lokālpatriotismu, lai ne tikai atbalstītu tos, kas atgriežas uz dzīvi Latvijā, bet arī lai cilvēki nebrauktu prom.  Savukārt otrajā daļā neformālās izglītības pārstāvis Vilis Brūveris vadīs diskusiju par tēmu “Kā mēs varam sekmēt remigrāciju, atbalstīt atbraukušos un sekmēt pašvaldības iedzīvotāju lojalitāti?”. “V. Brūveris ir pieredzējis neformālās izglītības treneris un dažādos veidos darbojas arī citos projektos, kas vērsti gan uz lokālpatriotismu”, stāta L. Šķenders. Diskusijas secinājumus plānots izmantot turpmākā pašvaldības darbā.

Pasākums tiek organizēts projekta “Remigrācijas sekmēšanas pakalpojumi pašvaldībās” ietvaros sadarbībā ar Vidzemes plānošanas reģionu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions ir prioritārā pasākuma 2018.-2020. gadam "Pilotprojekts pašvaldībās remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators"" realizāciju. Vidzemes reģionā remigrācijas koordinatora pienākumus veic Ija Groza, kontaktinformācija: e:pasts: ija.groza PIE vidzeme PUNKTS lv, Mob.t.: 29287585

 

Informāciju sagatavoja:

 Kaiva Upleja,

Vidzemes plānošanas reģiona pārstāve,

E-pasts: kaiva.upleja PIE strategies PUNKTS lv

Vidzemes plānošanas reģions un Rīgas Tehniskā universitāte aicina pārtikas nozares uzņēmējus pieteikties eksperimentālai inovāciju koprades laboratorijai, lai kopā ar pētniekiem attīstītu ilgtspējīgus pārtikas iepakojuma risinājumus. Tā paredz iepriekšēju sagatavošanos un divas klātienes tikšanās novembrī.

Ik dienu pasaulē un arī Latvijā tiek radīts ievērojams atkritumu apjoms, no kā liela daļa ir tieši pārtikas atkritumi – gan pārtika, gan iepakojums. Tajā pašā laikā pārtikas ražotāji saskaras ar izaicinājumiem ilgtspējīga iepakojuma radīšanai, jo katrs produkts ir jāiepako atbilstoši tā specifiskajām prasībām. Vairums uzņēmēju jau ir radījuši risinājumus, naftas izcelsmes materiālu iepakojuma vietā izmantojot atjaunojamos dabas resursos balstītus iepakojumus. Tomēr tas nenozīmē, ka citi uzņēmēji var vienkārši pārņemt šos risinājumus, jo produkti un ražošanas process var atšķirties pat šķietami līdzīgos uzņēmumos. Šī brīža pārtikas nozares vajadzības paredz, lai iepakojums ir šķirojams un pārstrādājams, dabā bioloģiski noārdās vai arī ir ēdams. Vienlaikus uzņēmējiem būtiski, lai risinājums ļauj saglabāt produkta kvalitāti, kā arī to iespējams pielāgot esošajām ražošanas iekārtām.

Lai palīdzētu rast atbilstošākos risinājumus reāli pastāvošām pārtikas nozares problēmām, inovāciju koprades laboratorija piedāvās uzņēmējiem profesionāli vadītā procesā nonākt līdz koncepcijām, prototipiem vai pat gataviem risinājumiem, izmantojot starpnozaru pētnieku kompetenci.

Piedalīties aktivitātēs tiks aicināti astoņi uzņēmēji, kurus atlasīs, organizējot publisku pieteikšanos un vēlāk intervijas. Interviju laikā tiks izzināti galvenie izaicinājumi un tendences, ar ko strādāt laboratorijas ietvaros. Galvenie kritēriji uzņēmēju atlasei – saistība ar definēto nozares vajadzību, motivācija un ieinteresētība, kā arī profesionālā reputācija. Piedalīties prioritāri tiks aicināti Vidzemes uzņēmēji, bet izvērtēti tiks visi pieteikumi. 

Lai pieteiktos, uzņēmēji aicināti līdz 28. jūnijam (ieskaitot) aizpildīt anketu, norādot īsu informāciju par uzņēmumu, ilgtspējīga iepakojuma izaicinājumu, ko nepieciešams risināt, līdzšinējo pieredzi tā risināšanā. Anketa pieejama: https://ej.uz/inovacijukoprade

Laboratorijas aktivitātes notiks vairākos posmos, kas iekļauj sagatavošanos, nozares problēmu identificēšanu un analīzi, kā arī iepazīšanos ar pētnieku zināšanām jomā. Laboratorijas ietvaros tiks komplektētas profesionāļu komandas, kuru dalībnieki kopīgi piedalīsies Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikas profesionāļu vadītā ātrās prototipēšanas procesā un vēlāk sniegs vērtējumu par eksperimenta norisi. Paredzams, ka sadarbība starp uzņēmējiem un pētniekiem turpināsies, attīstot tālāk izstrādāto risinājumu. Plašāk par laboratorijas norisi >> šeit 

Koprades laboratoriju moderēs Vides risinājumu institūta izpilddirektore Inese Suija-Markova. Inese ir ieguvusi maģistra grādu biznesa vadībā un inovācijās (MBA) Rīgas Tehniskajā universitātē, un šobrīd ir trešā kursa doktorante, pētniecību saistot ar zināšanu ietilpīgu biznesa pakalpojumu vadīšanu, lasa lekcijas par projektu vadīšanu, inovāciju tehnikām un radošumu, kā arī ir starptautisku konferenču un semināru dalībniece un lektore. Ikdienā vada dažādas zinātņu nozares pārstāvošu pētnieku komandu, kas attīsta inovatīvus risinājumus ilgtspējīgai dabas resursu apsaimniekošanai. 

Inovāciju koprades laboratorija ir viena no labajām praksēm, ko Vidzemes plānošanas reģions ir identificējis starptautisku pieredzes apmaiņu rezultātā, kas ļauj stiprināt uzņēmējdarbības un pētniecības sadarbību inovāciju attīstīšanā. Šāda starpdisciplināra pieeja problēmu risināšanā ļauj aptvert plašu zināšanu loku, iesaistot pētniekus no dažādām saistītajām zinātnes nozarēm – pārtikas tehnoloģiju, dizaina, mikrobioloģijas, informāciju un komunikācijas tehnoloģiju, ķīmijas, viedo materiālu un citām.

Koprades laboratoriju īsteno Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta “GoSmart BSR” ietvaros un Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta zināšanu un inovāciju kopienas (EIT Food) ES pētniecības un inovāciju programmas ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu.

Papildu informācijai: Santa Niedola, Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja, santa.niedola PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t +371 26674261.

 

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, e-pasts: ieva.bivina PIE vidzeme PUNKTS lv