Arhīva kalendārs

« November 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Vai zināt, kā radušās Kazu krāces Valmierā? Novada teika stāsta, ka Velns gribējis tiltu pār Gauju taisīt un sācis nest akmeņus, viens akmens bijis liels un Velns ap to nocīnījies visu nakti. Uz rīta pusi gailis iedziedājies un Velnam visus plānus izjaucis.

Kāds cits nostāsts vēsta, ka te Gauja bijusi tik sekla, ka valmierieši varējuši dzīt lopus ganīties pāri upei, un šī vieta esot patikusi kazām.

Kazu krāces. Foto: visit.valmiera.lv

Mūsdienās skatāmās krāces ir cilvēku veidotas. Deviņpadsmitajā gadsimtā tās tapa, lai mazinātu pilsētas applūšanu, krastu izskalošanu un pasargātu jaunuzcelto koka tiltu (1865.g.) no lielajiem ledus gabaliem. Vairāk nekā simts gadus vēlāk, 1969. gadā, tur tika izveidota trase airēšanas slaloma treniņiem un sacensībām. Uz Valmieras trasi brauc apgūt airēšanas prasmes arī cilvēki, kuri gatavojas doties laivu braucienos pa kalnu upēm.

Kazu krāces. Foto: visit.valmiera.lv

Skats uz Kazu krācēm. Foto: I. Liepa

Taka gar Kazu krācēm ir iecienīta pastaigu vieta, un gar tām ved apļveida pastaigu maršruts Starp četriem Valmieras tiltiem. Tajā 12 km garumā varat ieraudzīt Valmieru no Gaujas krastiem. Gar krācēm iet arī garās distances pārgājienu maršruti Mežtaka un Camino Latvija jeb Svētā Jēkaba ceļš.

  Šaursliežu dzelzceļa tilts pār Gauju Valmierā (“Dzelzītis”). Foto: visit.valmiera.lv

Tilts Valmierā pāri Gaujai. Foto: U. Brālēns 

Garās distances pārgājienu maršruti "Mežtaka" un "Camino Latvija" pie Valmieras. Foto: I. Liepa 

Turpat tuvumā atrodas Valterkalniņš. Tā ir viena no iecienītākajām vietām pilsētā, kur izbaudīt krāšņu skatu, kas paveras uz apkārtni. 

 Valterkalniņa skatu paviljons. Foto: I. Liepa 

Iesakām apskatīt pavisam nesen atklāto Jāņa Daliņa stadionu! Šeit ikviens interesents bez maksas aicināts sportot un aktīvi izkustēties atjaunotā stadiona ārtelpas teritorijā.

Jāņa Daliņa stadions. Foto: visit.valmiera.lv

Ejot uz stadionu, memoriālā Otrā pasaules karā kritušajiem, aplūkojams pilsētas jaunākais vides objekts – dekoratīvi dendroloģiskā kompozīcija Nenovāktā raža. Tas ir līdzjūtības un cieņas apliecinājums cilvēkiem, kuri bija spiesti pamest mājas 1941. un 1949. gada deportācijās, kā arī holokausta upuriem. Granīta āboli uz granīta pamatnes ir simbolisks vēstījums. Tas stāsta par piedzīvoto traģēdiju – cilvēku mājas palika tukšas, āboli – nesalasīti.

Kompozīcija “Nenovāktā raža”. Foto: visit.valmiera.lv 

Novembrī pilsēta saposīsies Latvijas valsts karogu rotā. Izstaigājot pilsētas tematiskos maršrutus Valmiera - patriotisma simbols un Brīvības stāsts Valmierā, uzzināsiet par ievērojamiem cilvēkiem, vēsturiski nozīmīgām vietām un notikumiem.

Skats uz ielu Valmierā. Foto: visit.valmiera.lv 

Ko vēl ieraudzīt un piedzīvot Valmierā: https://www.visit.valmiera.lv/

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

---

Šogad tūrisma akcijā #AtklājVidzemi aicinām caur stāstiem atklāt Vidzemes vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna. Akciju rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka". 

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 31. decembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti – pārgājienu mugursoma un dāvanas no Mežtakas. 

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”. 

---

CITI #ATKLĀJVIDZEMI VIETU STĀSTI 

---

Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar “Centrs Dardedze” īstenojis apmācības bērnu sociālās aprūpes centru darbiniekiem par pusaudža vecumposmu un bērnu tiesību jautājumiem. Tās organizētas kā daļa no plašāka pasākumu kopuma deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros, lai pilnveidotu šo iestāžu pārstāvju zināšanas par ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma izveidi.

Kā paredz ministru kabineta noteikumi – līdz 2023. gadam visām ilgstošas aprūpes institūcijām, tajā skaitā bērnu sociālās aprūpes iestādēm, ir jāreorganizē līdzšinējais pakalpojuma veids, tuvinot to ģimeniskai videi pietuvinātam pakalpojumam. Šāds pakalpojums paredz bērnu, kuri palikuši bez vecāku gādības, aprūpes organizēšanu nelielās grupās, atbilstoši katra bērna vajadzībām ģimeniskai videi pietuvinātos apstākļos un mājoklī, kas līdzinās ģimenes mājoklim.

Šobrīd Vidzemē darbojas divi pašvaldības bērnu sociālās aprūpes centri – Smiltenes novada Bērnu un ģimenes atbalsta centrs un Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centrs “Ozoli”, kā arī divas nevalstisko organizāciju bērnu aprūpes iestādes – Valmieras SOS bērnu ciemats un Grašu bērnu ciemats Cesvainē.

Lai sniegtu atbalstu šīm iestādēm par iespējamajiem risinājumiem un principiem pārējai uz ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu, projekta “Vidzeme iekļauj” pārstāvji līdz šim īstenojuši vairākas aktivitātes. Veikta šajās aprūpes iestādēs dzīvojošo bērnu individuālo vajadzību izvērtēšana un sagatavoti individuālie atbalsta plāni, izstrādāti šo iestāžu reorganizācijas plāni, kā arī organizēti pieredzes apmaiņas braucieni uz citviet deinstitucionalizācijas projektu ietvaros izveidotiem ģimeniskai videi pietuvinātiem pakalpojumiem bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības.

Šonedēļ īstenotās apmācības organizētas, balstoties uz aptaujāto Vidzemes bērnu aprūpes iestāžu aktuālajām vajadzībām, ko iepriekš pauduši daļa šo iestāžu vadītāju. Apmācībās gan praktiskā darba, gan semināra formā runāts par pusaudžiem raksturīgām psiholoģiskām iezīmēm, pienākumiem, pozitīva pašvērtējuma un neatkarības veicināšanu, savstarpējo komunikāciju starp pieaugušo un pusaudzi.

Dalībnieki analizēja un vēlāk dalījās tajā, kā viņu pārstāvētajos sociālās aprūpes centros veicina bērnu piesaisti un uzticību, izglītošanu, bērnu savstarpēju draudzību, atbalsta interešu attīstību un realizēšanu, māca vērtības un sociālās prasmes.

Vērtējot aizvadītās apmācības, Smiltenes novada Bērnu un ģimenes atbalsta centra vadītāja Aurika Zīvere atzīst: “Šobrīd ļoti aktuāli mums ir jautājumi saistīti ar darbu ar pusaudžiem – gan to, kā ikdienā veidot sadarbību, gan to, kā šajā iestādē radīt viņiem māju sajūtu. Apmācībās piedalījās 11 darbinieki, arī tie, kuri ikdienā veic bērnu aprūpes pienākumus. Šādas mācības ir svarīgas, jebkuram no mums ir jābūt informētam par to, kā strādāt ar ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem un risināt dažādās problēmsituācijas, ar kurām nākas saskarties. Ikdiena ar bērniem ir dažāda, neviens darbinieks šeit nenāk kā uz darbu ar skaidriem iezīmētiem pienākumiem, jaunu problēmu loku rada tieši mūsdienu piedāvātās iespējas bērniem piekļūt dažādiem informācijas resursiem, kanāliem, sociālajiem tīkliem.

Apmācības bērnu sociālas aprūpes centru speciālistiem notika deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros. Tā mērķis ir Vidzemes plānošanas reģionā palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Vairāk: http://www.vidzeme.lv/lv/projekti/vidzeme_ieklauj/info/

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, e-pasts: ieva.bivina PIE vidzeme PUNKTS lv.