Build Up Skills FORCE – par kvalitatīvu profesionālo izglītību būvniecības jomā

tiek izstradatas jaunas buvnieciba stradajoso profesionalas pilnveides izglitibas programmas

Vēl 2013. gada maijā veiksmīgi noslēdzās projekts Build up Skills Latvija, kura ieviešanā iesaistījās arī Vidzemes plānošanas reģions. Projekta ietvaros tika izstrādāts Rīcības plāns būvniecības nozarē strādājošo izglītības kvalifikācijas celšanai, lai sasniegtu izvirzītos Eiropas Savienības klimata un enerģijas mērķus 2020. gadam. Projekts paredzēja ieviest tādas apmācības programmas, kas sniedz zināšanas un prasmes par zemas enerģijas patēriņa ēku būvniecību, atjaunojamo energoresursu efektīvu izmantošanu un esošo ēku renovāciju, kā arī  panākt, ka augsti kvalificētu strādnieku nepieciešamība tiek vispāratzīta un viņu izmantošana tiek veicināta vai padarīta par obligātu. Projekta realizāciju pozitīvi novērtēja arī Eiropas Komisijas pārstāvji, izceļot projekta ietekmi valstiskā līmenī un atzinīgi vērtējot dažādu nozaru organizāciju, valsts institūciju un projekta partneru apņemšanos iesaistīties arī projekta turpinājumā. Šobrīd uzsākts darbs pie projekta BUILD UP Skills FORCE ieviešanas, kas uzskatāms par loģisku turpinājumu iepriekš aizsāktajām aktivitātēm. Šoreiz projekta mērķis ir sekmēt kvalificētu strādnieku, kuriem ir zināšanas un prasmes zema energopatēriņa ēku būvniecībā un renovācijā, pieejamību būvniecības nozarei.

Projekta ietvaros tiks izstrādātas divas profesionālās pilnveides programmas un mācību materiāli energoefektīvu ēku strādnieku prasmju un zināšanu pilnveidei. Viena no programmām vērsta uz atjaunojamo energoresursu, piemēram, saules kolektoru izmantošanu būvniecībā, savukārt otra programma vērsīs uzmanību būvnieku praktiskajām iemaņābuim jumtu segumu ieklāšanā, ēku siltināšanā, fasāžu atjaunošanā, logu un durvju likšanā, u.tml. Svarīgi, lai būvniecības procesā ikviens būvdarbu veicējs izprastu sava darba ietekmi uz ēkas energoefektivitāti kopumā.

Energoefektivitātes rādītāju sasniegšana valstī un Eiropas Savienībā kopumā ir tieši atkarīga no profesionāliem būvniekiem gan izmaksu ziņā, lietojot pareizos materiālos ar pareizajām tehnoloģijām, gan arī energoresursu patēriņa ziņā, piemēram, siltumražošanā. Jāsaka, ka, pateicoties projektā iesaistīto partneru un projekta atbalstītāju aktivitātēm, šis projekts ir ieguvis valstiska mēroga nozīmi, jo iesaistīti gan nozares politikas veidotāji (ministrijas), gan arī profesionālās izglītības iestādes un būvniecības uzņēmumi. Projekts Build Up Skills ir bijis kā lieliska platforma, lai uzsāktu diskusiju par būvniecības nozarē strādājošo kvalifikāciju un ar to saistītajām problēmām. Tāpat sākotnējais projekts kalpo kā platforma, lai paaugstinātu būvniecībā strādājošo kvalifikāciju, īstenojot projekta „otro kārtu” jeb BUILD UP Skills FORCE.

Kopumā pie profesionālās pilnveides programmas izstrādes projektā piedalīsies 15 būvniecības jomas eksperti. Katrā no plānošanas reģioniem tiks apmācīts arī noteikts skaits treneru, kas vēlāk kalpos kā mācībspēks izglītības iestādēs- kompetenču centros. Projekta laikā pilotprogrammas ietvaros tiks apmācīti arī būvniecības firmu darbinieki.

Projekta vadošais partneris ir Rīgas plānošanas reģions.

Projekta partneri: Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Zemgales plānošanas reģions, Latvijas Būvinženieru savienība, Izglītības kvalitātes valsts dienests, Latvijas Vides investīciju fonds.

Atbalsta: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Nodarbinātības valsts aģentūra, Latgales plānošanas reģions, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženieru savienība, Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Būvmateriālu ražotāju asociācija, SIA “Knauf”, Ogres Valsts tehnikums, Rīgas Celtniecības koledža, Profesionālās izglītības kompetenču centrs “Liepājas Valsts tehnikums”, Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs, Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikums, Daugavpils celtniecības profesionālā vidusskola.

Projektu finansē Eiropas Savienības “Intelligent Energy Europe” programma.

Projekta kopējais budžets ir 0,48 MEUR un to īsteno no 2013. g. novembra līdz 2016. g. aprīlim.