2024. gada 4. decembrī Valmierā notika informatīvais seminārs “Pārtikas ražošanas uzņēmumu pamatdarbības procesu digitalizācija”. Pasākumu organizēja Eiropas Digitālo inovāciju centra (EDIC) Vidzemes kontaktpunkts sadarbībā ar Latvijas Pārtikas uzņēmumu federāciju, lai veicinātu pārtikas un dzērienu ražošanas nozares konkurētspēju Vidzemē. Šī nozare ir viena no Vidzemes plānošanas reģiona viedās specializācijas prioritārajām jomām. Seminārs sniedza iespēju uzņēmējiem uzzināt par digitalizācijas priekšrocībām un pieejamajiem risinājumiem, kā arī dalīties pieredzē. Daļa uzņēmumu pārstāvju jau ir uzsākuši digitalizācijas procesus, savukārt citi izrādīja ļoti lielu interesi par šo iespēju.
Pasākums norisinājās Valmieras tehnikumā, kur tiek sagatavoti jaunie pārtikas ražošanas speciālisti. Šī izglītības iestāde ir būtisks resurss reģiona pārtikas nozares attīstībai, nodrošinot gan tehnoloģiskās zināšanas, gan kvalificētu darbaspēku.
Pasākumu atklāja Linda Riba, Valmieras tehnikuma direktores vietniece stratēģiskās plānošanas un izglītības attīstības jomā, un Armands Lejas-Krūmiņš, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas Latvijas Pārtikas klastera vadītājs. Viņi uzsvēra, ka digitalizācija ir būtisks instruments, kas palīdz uzņēmumiem nodrošināt efektivitāti un paaugstināt konkurētspēju, īpaši reģionos, kur darbaspēka trūkums ir būtisks izaicinājums.
Aleksandrs Ļubinskis, Cēsu Digitālā centra pārstāvis un digitalizācijas kick-start treniņu vadītājs, savā uzrunā norādīja, ka veiksmīga digitalizācija sākas ar rūpīgu biznesa procesu analīzi. Viņš uzsvēra, ka uzņēmumiem vispirms jāidentificē problēmas savā darbībā un jābalstās uz datiem, lai pieņemtu stratēģiskus lēmumus. “Dati ir jūsu visvērtīgākais resurss,” viņš piebilda, norādot, ka mērķtiecīga un plānota pieeja ir galvenais priekšnosacījums veiksmīgai digitālajai transformācijai.
Ieva Kreile, EDIC Vidzemes kontaktpunkta vadītāja, savā uzrunā pasākumā stāstīja par EDIC piedāvātajiem pakalpojumiem un atbalstu uzņēmumu digitalizācijai. Viņa uzsvēra, ka EDIC līdz šim ir sasniedzis vairāk nekā 750 uzņēmumus, sniedzot vairāk nekā 500 individuālas konsultācijas un palīdzot virzīt gandrīz 300 pieteikumus tehnoloģisko risinājumu ieviešanai. Ieva Kreile atzīmēja, ka digitalizācijai ir nozīmīga loma produktivitātes uzlabošanā un tas ir viens no veiksmīgas konkurētspējas pamatnosacījumiem.
“Šī semināra mērķis bija koncentrēti sniegt informāciju par iespējām, kā digitalizācija var palīdzēt pārvarēt uzņēmumu ikdienas izaicinājumus, sākot ar ražošanas procesu pārvaldību un beidzot ar efektīvāku resursu izmantošanu,” viņa norādīja, piebilstot, ka uzņēmumi, kas izmanto šos risinājumus, spēj būtiski uzlabot savas darbības rezultātus.
Semināra praktiskajā daļā tika apskatīti vairāki risinājumi uzņēmējdarbības procesu digitalizācijai, tostarp resursu pārvaldība, grāmatvedība, pārdošana un ražošanas procesa uzraudzība. Ilze Čerevko, SIA “Moneo” biznesa konsultante, demonstrēja, kā uzņēmuma izstrādātās sistēmas palīdz automatizēt un pārvaldīt noliktavu atlikumus, grāmatvedības datus un pārdošanas procesus, uzlabojot efektivitāti un precizitāti.
Raivis Ekšteins, SIA “InPass” līdzīpašnieks, stāstīja par darba laika uzskaites un ražošanas uzraudzības sistēmām. Viņš skaidroja, ka šie risinājumi palīdz uzlabot resursu izmantošanu un precizitāti, vienlaikus piedāvājot reāllaika datus par ražošanas efektivitāti un darbinieku noslodzi.
Jānis Dombrovskis, AS “Mapon” pārdošanas projektu vadītājs, pievērsās loģistikas nozīmei pārtikas nozarē. Viņš norādīja, ka, lai nodrošinātu efektīvu saražotās produkcijas piegādi, ir būtiski digitalizēt autoparka pārvaldību. Šāda pieeja palīdz optimizēt maršrutus, samazināt degvielas izmaksas un uzlabot piegāžu precizitāti, kas ir īpaši svarīgi pārtikas produktiem ar īsu derīguma termiņu.
Noslēgumā tika prezentēta uzņēmuma “Smiltenes piens pieredze, kas kalpoja par iedvesmojošu piemēru digitalizācijas iespējām. Uzņēmuma komercdirektors Anrijs Vazdiķis atklāja, ka šogad investīcijas uzņēmuma attīstībā sasniedz trīs miljonus eiro, daļa no līdzekļiem tika ieguldīti arī digitalizācijā. Viņš uzsvēra, ka šie risinājumi būtiski veicinājuši uzņēmuma konkurētspēju, tāpēc uzņēmums plāno turpināt investēt digitalizācijā, tostarp ieviest skeneru sistēmu noliktavā, lai uzlabotu loģistikas procesus un efektivitāti.
Ilze Ābele, “Smiltenes piena” projektu vadītāja, stāstīja, ka uzņēmums ar EDIC atbalstu realizējis digitalizācijas projektu, kura ietvaros ieviesta MilkoScan™ FT3 tehnoloģija. Šī iekārta ievērojami uzlabojusi kvalitātes kontroles procesus, ļaujot precīzāk analizēt piena kvalitāti un paātrinot piena pieņemšanas procesu. Viņa norādīja:
“MilkoScan™ ļauj mums ne tikai uzlabot ražošanas ķēdi un uzņēmuma efektivitāti, bet arī veikt analīzes gandrīz divreiz ātrāk, kas paātrina piena pieņemšanas procesu.”
Semināra noslēgumā dalībniekiem bija iespēja apmeklēt Valmieras tehnikuma pārtikas pārstrādes laboratorijas, kurās tiek sagatavoti jaunie speciālisti reģiona pārtikas ražošanas nozarei. Tāpat dalībnieki izmantoja iespēju individuāli konsultēties gan ar EDIC pārstāvi, gan ar risinājumu sniedzējiem – Moneo, Mapon un InPass. Vairāk nekā 10 uzņēmumi bija pieteikuši konsultācijas, lai pārrunātu savas uzņēmējdarbības specifiskās vajadzības un iespējamos risinājumus. Konsultāciju laikā uzņēmumi interesējās par pieejamajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, pirmajiem soļiem digitalizācijas procesu uzsākšanai, kā arī par EDIC atbalsta iespējām un pieteikšanās procesu. Šīs sarunas kalpoja kā praktisks ceļvedis turpmākajiem uzņēmumu digitalizācijas soļiem.
Pasākums notika projekta “EDIC: atbalsts digitalizācijai un mākslīgā intelekta attīstībai Latvijā” (Nr. 2.2.1.1.i.0/23/I/CFLA/001) un projekta “Development of AI – ICT for Manufacturing EDIH in Latvia” (Nr. 101083983) ietvaros.
Finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.
Uzziņai: Atbalsts uzņēmējiem – Digitālo inovāciju centri Latvijā
Līdz 2026. gada vidum no dažādiem finansējuma avotiem Latvijas uzņēmumu digitalizācijai piešķirti vairāk nekā 183 miljoni eiro, tostarp no programmas „Digitālā Eiropa”, Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), kā arī no Atveseļošanas fonda uzņēmumu digitalizācijai atvēlētais finansējums kopsummā sastāda vairāk nekā 13 miljonus eiro.
Eiropas Savienības programmā “Digitālā Eiropa” 2022. gadā savu darbību visā Eiropā sāka Eiropas Digitālās inovācijas centri (EDIC), divi no tiem arī Latvijā: “Latvijas Digitālais akselerators” (https://www.digitallatvia.lv) fokusējas uz produktu inovācijām, sniedzot atbalstu jaunu digitālo platformu, preču un pakalpojumu dizainam, testēšanai un ieviešanai ražošanā, savukārt “Eiropas Digitālās inovācijas centrs Latvijā” (https://www.dih.lv) koncentrējas uz atbalstu uzņēmumu esošo procesu pilnveidei, mārketinga un inovatīvu digitalizācijas risinājumu ieviešanai un attīstībai.
Centros iespējams saņemt padomus un testēt digitālās inovācijas, kā arī iegūt informāciju par sev nepieciešamā risinājuma izstrādi, attīstību. Izveidoti arī centru reģionālie kontaktpunkti, Vidzemē tie atrodas Valmierā un Cēsīs.