Atklājot jauno apmeklētāju sezonu, Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči” 25. maijā aicina uz laikmetīgās mākslas izstādi “Atkalāčojums”. Šī izstāde atskatās trīsdesmit gadus senā pagātnē un veido dialogu ar 1995. gadā muzejā notikušu izstādi, muzeju, vidi un ainavu.
1995. gada maijā E. Veidenbauma muzejā tika atklāta izstāde “Kalāčojums”. Tajā piedalījās un Veidenbauma darbus gleznās, instalācijās un vides objektos interpretēja plašs loks tolaik zināmu un aktīvu, un arī jaunu mākslinieku – Ieva Iltnere, Jānis Mitrēvics, Aija Zariņa, Ēriks Božis, Kristaps Ģelzis, Sandra Krastiņa, Ojārs Pētersons un citi, piedalījās arī dzejnieki un mūziķi. Kurators Ivars Runkovskis “Kalāčojumu” raksturoja, atsaucoties uz mākslu kā procesu, kas attīstās, tomēr saglabājas kā māksla, un tajā skatāmos mākslas darbus nosauca par redzamām materializētām metaforām, kas atsedzas caur “jauniem, neparasti tālu izgaismojošiem priekšstatiem par tepat esošo”. Kā būtiskus izstādes konceptuālos ietvarus viņš izcēla decentralizāciju un periferiālo dažādās nozīmēs – ģeogrāfiskā, vēsturiskā, sociālpsiholoģiskā utt., kur “visas šīs nozīmes rada zem-tekstus, īpašas nišas, kurās mākslas darbi “ieiet” kā jauni redzējumi, sajutumi.”
Muzejā joprojām glabājas liecības par šo izstādi, tāpēc pēc trīsdesmit gadiem tapusi izstāde “Atkalāčojums”, kas atgriežas pie sarunas par mākslu kā procesu, vietu, vidi un ainavu, muzeju, mentālo un gara dzīvi, un tam visam caurvijoši – Eduarda Veidenbauma radošo mantojumu. Izstādei “Atkalāčojums” muzeja teritorijā jaunus mākslas darbus veidojuši Anda Lāce, Andris Breže, Andris Eglītis, Ēriks Božis, Kristaps Ģelzis, Haralds Matulis un jauniešu grupa “E.Veidenbauma 1b.klase”, Madara Gruntmane un “Preiļu konceptuālisti”. Muzeja dzīvojamā ēkā skatāma ekspozīcija ar Miķeļa Fišera, Jāņa Mitrēvica, Ojāra Pētersona, Anitas Zabiļevskas, Aijas Zariņas , Dzintara Zilgalvja un Sarmītes Māliņas darbiem, kas tapa izstādei “Kalāčojums” 1995. gadā un kas joprojām atrodas muzejā, kā arī Jāņa Deinata fotoizstāde, kas piedāvā ieskatu par “Kalāčojuma” veidošanu un atklāšanu. Izstādes kuratore ir Ieva Astahovska.
Izstādes atklāšana notiks 2025. gada 25. maijā plkst. 13.00. Programmā: ekskursija izstādē mākslinieku pavadībā, saruna ar ”Kalāčojuma” un “Atkalāčojuma” dalībniekiem, Jāņa Deinata fotogrāfiju izstāde un “Preiļu konceptuālistu” performance “Gulies puķēs”.
Vasaras mēnešos muzejs piedāvās arī publiskās programmas ar izstādes mākslinieku veidotām darbnīcām. Skolu jauniešiem muzeja speciālisti sagatavojuši nodarbību, kas balstās izstādes idejās un laikmetīgās mākslas izpratnē. Izstāde “Atkalāčojums” būs apskatāma līdz 31. oktobrim.
Informāciju sagatavojusi: Andra Ķīse
