Projektā „Pārvietojies zaļi” eksperti iepazīst vērtīgo ungāru pieredzi: mobilie pasta un sociālie pakalpojumi

uzlabos sabiedriska transporta pakalpojumus vidzeme

No 29. līdz 31. oktobrim projekta „Pārvietojies zaļi” (Move on Green) ietvaros izveidotā ekspertu grupa devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Ungāriju. Brauciena mērķis bija iepazīties ar mobilo pakalpojumu nodrošināšanu lauku reģionos, izmantojot mobilā pasta pakalpojumus un ciema aprūpes pakalpojumu (sociālo pakalpojumu mobilitāte). Šo pieredzi projekta noslēgumā vēlas pārņemt arī Vidzemes plānošanas reģions, lai veicinātu dažāda veida pakalpojumu pieejamību lauku reģionu iedzīvotājiem. Uz Ungārijas Soli ciemu pēc pieredzes devās Iveta Sietiņsone, Cēsu novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” direktore, Vaira Zauere, Amatas novada sociālā dienesta vadītāja, Kristaps Krūmiņš VAS “Latvijas Pasts” pārstāvis, kā arī projekta eksperte Kristīne Malnača.

Mobilā pasta pakalpojumus Ungārijā sniedz „Ungārijas pasts” apdzīvotās vietās, kur iedzīvotāju skaits nepārsniedz 1000. Viena mobilā pasta mašīna ik dienu apkalpo 2-3 ciematus un dienā nobrauc vidēji 71,69 km. Mobilais pasts sniedz tādu pakalpojumu, kā vēstuļu un paku piegāde un saņemšana, rēķinu apmaksa, pensiju piegāde, skaidras naudas izņemšana ar norēķinu karti, laikrakstu un žurnālu tirdzniecība. Latvijā pašlaik ir 64 mobilās pasta nodaļas, kas pilda līdzīgas funkcijas, izņemot skaidras naudas izņemšanu, kas ir plānota nākotnē, tāpēc „Latvijas pasts” pārstāvim Ungāru pieredze šķiet īpaši interesanta un noderīga.

Mobilā pasta pakalpojuma ieviešanai ir vajadzīgs aptuveni pusotra gada. Šajā laikā notiek pārrunas ar iesaistītajām pusēm – pasta darbiniekiem, ciema pārvaldi, iedzīvotājiem. Tiek radīta nepieciešamā infrastruktūra – iegādāta un aprīkota automašīna, instalētas telekomunikācijas un veikti citi sagatavošanās darbi.

Ciema iedzīvotāji mobilā pasta pakalpojumus ir atzinuši par labu servisu, ērti izmantojamu un nevēlas atgriezties pie iepriekšējās kārtības, kad pasta nodaļa atradās ciematā.

Runājot par ciema aprūpes pakalpojumiem, ideja radusies 1990. gadā ciemu attīstības asociācijai, bet 1991. gadā šis pakalpojums ieguva Ungārijas Labklājības ministrijas atbalstu un 2005. gadā tika iekļauts sociālajā likumā, kā viens no 10 sociālajiem pamatpakalpojumiem. Šis pakalpojums tiek sniegts vairāk kā 800 ciematos Ungārijā.

Soli ciematā aprūpes pakalpojums iedzīvotāji saņem jau divus gadus, un to nodrošina vietējā baznīca. Baznīca ir iegādājusies nelielu autobusu, kas tiek izmantots transporta pakalpojumiem. Ciemata iedzīvotājiem ir iespēja nokļūt līdz novada centram, veikalam, ārstam, ir iespējams ārstu atvest pie pacienta. Autobuss tiek izmantots arī ciema pašdarbības kolektīvu nogādāšanai uz kādu sarīkojumu, bērnu pārvadājumiem un līdzīgi. Pārsvarā ciema transporta pakalpojumus izmanto gados veci cilvēki, bērni un jaunieši, kuriem vēl nav autovadītāja tiesību. Ciema autobuss tiek izmantots gan plānotiem pasākumiem, gan neplānotās situācijās, piemēram, kad sniega vētras dēļ ir aizputināts ceļš un bērniem jāizmanto apkārtceļš, lai no skolas nokļūtu mājās.

Ciema aprūpes pakalpojuma apraksts ir noteikts nacionālajos ietvardokumentos. Pamatpakalpojumi ir iesaistīšanās ēdiena piegādē, mājas aprūpē, informācijas apmaiņā, transporta pakalpojumi veselības aprūpei, bērnu un jauniešu pārvadājumi. Papildus pakalpojumi ir iesaistīšanās sporta, kultūras, atpūtas pasākumu organizēšanā, transporta pakalpojumi mājsaimniecībām, sociālo konfliktu risināšana u.c.  Katrs ciems izvēlas piemērotākos pakalpojuma veidus. Soli ciemā autobusu izmanto arī sociālie darbinieki, kuri veic mājas aprūpi veciem cilvēkiem.

Šo pakalpojumu sniegšanai tiek saņemts finansējums no valsts budžeta, kas sastāda 7000 eiro gadā, no kā tiek maksāta darbinieka alga un transportlīdzekļa darbības izmaksas. Par transporta pakalpojumiem iedzīvotājiem nav jāmaksā. Ciema aprūpes pakalpojums ir ekonomiski izdevīgākais risinājums mazapdzīvotās teritorijās, un jaunais Ungārijas lauku attīstības plāns atbalsta šī pakalpojuma turpināšanu.

Projekta „Pārvietojies zaļi” mērķis ir veicināt ilgtspējīgu un pārdomātu transporta attīstību Eiropas lauku reģionos un uzlabot cilvēku pārvietošanās iespējas, balstoties uz vides, sociālajiem un ekonomiskajiem aspektiem. Ņemot vērā Vidzemes plānošanas reģiona teritoriālās īpatnības – lielākais reģions pēc platības, taču ar zemāko iedzīvotāku blīvumu, šāda veida mobilitātes pakalpojumi šķiet īpaši vērtīgi, kurus noteikti vērts pārņemt arī Vidzemē.

Nākamais solis pēc vizītes Ungārijā ir identificēt nepieciešamās izmaiņas, lai pēc iespējas efektīvāk pārņemtu labo praksi.

Projektā “Pārvietojies zaļi” iznākusi 4. ziņu lapa, kurā variet lasīt par aktuālāko projekta norisē. Ziņu lapa pieejama šeit.

Projektu “Pārvietojies zaļi!” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonda programma „Interreg IVC”. Projekta mērķis ir uzlabot Eiropas reģionālās politikas efektivitāti attiecībā uz ilgtspējīgu transporta sistēmu lauku teritorijās. “Pārvietojies zaļi” dalībnieki pārstāv 10 Eiropas Savienības valstu lauku reģionus.

Papildu informācija: Lelde Ābele, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.:  29266757, e-pasts: lelde.abele@vidzeme.lv.

projekta parvietojies zali eksperti iepazist vertigo ungaru pieredzi mobilie pasta un socialie pakalpojumi