Projektā “Putriņa vārās, vārdi nāk mājās” aicina apzināt Valmieras novada vietvārdus un kulināro mantojumu

Koča, pļepenīca, ripiņputra – tie ir tikai daži no daudzveidīgiem dažādu novadu putru nosaukumiem. Sapraša, Brantiņu mežs, Vilkastes pļava- tikai daži no ģeogrāfisku objektu nosaukumiem jeb vietvārdiem, par kuru izcelsmi dažkārt pat nenojaušam. Ēšanas tradīcijas un vietvārdi jeb toponīmi laika gaitā mainās, pat pazūd, tāpēc biedrība “Ķoņu kalna dzīves skola” un Ķoņu bibliotēka, sadarbībā ar Valmieras Integrēto bibliotēku un citām novada bibliotēkām, projektā “Putriņa vārās, vārdi nāk mājās” šovasar aicina Valmieras novada iedzīvotājus, iestādes, interešu kopas  apzināt vietējo nemateriālo kultūras mantojumu. Šī projekta ietvaros pētāmās tēmas būs vietvārdi un kulinārā mantojuma pamats- putras (Ēšanas tradīcijas, receptes, paradumi u.c.).

Lai arī iesācēji  saprastu, kas darāms, 15. jūnijā pl. 17.30 Valmieras Integrētajā bibliotēkā aicinām uz iedvesmojošu sarunu ar novadnieci Rūtu Šmiti, Ziedoņa muzeja vadītāju, grāmatas “Latgales pēdējie mohikāņi” līdzautori, kura dalīsies pieredzē par saviem piedzīvojumiem nemateriālā kultūras mantojuma vākšanas ekspedīcijās un dos praktiskus ieteikumus klātesošajiem – ko un kā darīt, lai apzinātu un piefiksētu materiālus.

Vasarā dalībnieki tiksies arī stāstnieku darbnīcās un individuālās konsultācijās, rudenī paveikto prezentēs Putras dienā Putras ciemā, bet līdz decembrim materiāli tiks apstrādāti un ievietoti Valmieras bibliotēkas novadpētniecības platformā, kura pieejama ikvienam interesentam. Projekta laikā filmētās nodarbības tiks filmētas un būs pieejamas apskatei ikvienam. 

Ar šīm norisēm vēlamies iesaistīt dažāda vecuma aktīvos kopienu iedzīvotājus jaunu iemaņu apgūšanā – nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanā, fiksēšanā, zināšanu pārnesē un popularizēšanā. Tas ir īpaši svarīgi šobrīd, kad nereti nelielas kopienas iedzīvotāji pēc novadu apvienošanas aptaujās atzīst, ka zaudējuši mazo pagastu vai ciematu nozīmi kopējā novada fonā. Katra dalībnieka individuālais ieguldījums vēstures apzināšanā bagātinās kopējo kultūrvidi, savstarpēji tiekoties dažādu kopienu aktīvie dalībnieki ar savu paveikto iedvesmos citus jauniem atklājumiem, paveiktais stiprinās mazo pagastu identitāti un atpazīstamību. 

Projekta realizācija iespējama, pateicoties  VAS “Latvijas Valsts meži” un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās un Vidzemes plānošanas reģiona īstenotās Vidzemes kultūras programmas 2022 atbalstam.

Informāciju sagatavojusi: Kadrija Mičule, projekta vadītāja