RATIO projekta piemērs: reģionam sava inovāciju atbalsta programma

RATIO projekta partneri strādā pat viskarstākajās jūlija dienās Eiropā, sanākot kopā  partnervalstu  pieredzes apmaiņas pasākumā 17. – 19. jūlijā Prāgā.  Šoreiz čehu partneriem no Usti reģiona laiks lepoties ar sevi. No Čehijas pieredzes varam mācīties – reģioni ar apņēmīgu rīcību var izdarīt  daudz un  ātri. Tie spēj radīt inovāciju atbalsta rīkus, veidot sadarbību ar pašvaldībām, zinātniekiem, profesionālajām skolām un uzņēmējiem. Iespējams, ka ar papildus atbalstu un iespējām attīstībai MVU aktīvāk domās par  inovācijām savā biznesā.

Kā saka čehu eksperti, uzņēmējdarbību valstī nevar balstīt uz vienu dominējošu nozari. Usti vienmēr ir bijis industriāls reģions. Lai saglabātu  konkurētspēju un sekmētu reģiona ekonomisko izaugsmi, ražošanai jābūt balstītai uz zināšanām un inovācijām. Usti reģions aktīvi rīkojas pats, negaidot valsts vai Eiropas Savienības inovāciju atbalsta instrumentu ieviešanu. 2015. gada nogalē izveidots Inovāciju atbalsta centrs, kura dibinātāji ir reģiona pārvalde (nodrošina 90% finansējuma), 3 universitātes un biznesa centrs. Centra darbības mērķis ir sniegt ieguldījumu reģiona ekonomikas izaugsmē, palielinot uzņēmumu konkurētspēju, sekmējot inovācijas, moderno tehnoloģiju ieviešanu ražošanā, aktivizējot sadarbību starp ražotājiem un pētniecības institūcijām. Gada laikā ir sasniegti ļoti labi rezultāti: izveidoti 7 jauni uzņēmumi, 14 stratēģiskās partnerības, 15 uzņēmumi  uzsākuši sadarbību ar pētniekiem, radītas 200 jaunas darba vietas. Kā labs piemērs tika minētas arī koprades mājas izveide, kur jaunie  var sākt  savu darbību, testēt idejas un atsperties ceļā uz nopietnu ražošanu.

Pakalpojumi un konsultācijas Inovāciju centrā klientiem ir bez maksas. Viena no inovāciju atbalsta programmām ir Inovāciju vaučeris ar kopējo finansējumu EUR 75 000- 110 000 gadā. Tā atbalsta produkta dizaina uzlabošanas ieceres, jaunu darba metožu ieviešanu, diagnostiku, produkta testēšanu, prototipu izstrādi u.c. Maksimālā atbalsta summa vienam uzņēmumam nav liela – EUR 4444, līdzfinansējums pašam – 15%. Naudu gan iespējams  atgūt pēc projekta noslēguma atbilstoši programmas nosacījumiem. Kā uzsver čehi,  diemžēl izglītoti jaunieši labāk grib būt darba ņēmēji kā darba devēji. Jāpiezīmē, ka valsts Inovāciju vaučera programmu uzsāka tikai 2017. gadā, kad Usti reģions jau bija padarījis ļoti daudz pašu spēkiem.

Čehijas apmeklējuma laikā bija iespēja iepazīt arī inovatīvu, daudzprofila   uzņēmumu Hennlich CZ, kas tirgum piegādā  tehnoloģiskās komponentes, piedāvā kompleksus inženiertehniskos risinājumus mašīnbūvniecībā, aviorūpniecībā, kalnrūpniecībā un citās nozarēs. Firmas darbībā 60% aizņem tirdzniecība, 40% -pētniecība, veiksmīgi piesaistot arī Eiropas Savienības fondu naudu.  Ik gadu 10 milj. čehu kronu tiek investēti pētniecībā. Uzņēmums izmantojis arī Usti reģiona Inovāciju vaučera programmu, sadarbības veidošanai ar universitātēm. Hennlich CZ ir gan veiksmīgs biznesā, gan sociāli atbildīgs uzņēmums.  Viņu filozofija – Hennlich CZ nav tikai stāsts par biznesu. Lielākā vērtība ir cilvēks, t.i. rūpes par darbinieku, viņu kvalifikācijas celšanu, veselību, par ģimeni un bērniem, nodrošinot bērnu aprūpi darba laikā , rīkojot vasaras nometnes pilnvērtīgai ģimenes atpūtai, piedāvājot  speciālus kursus jaunajām māmiņām, pilnu vai nepilnu darba slodzi, atgriežoties no bērnu kopšanas atvaļinājuma. Tādējādi  kvalificēti kadri tiek ilgstoši noturēti uzņēmumā. Firmas  vadība uzskata, ka labumu no biznesa jāgūst ne tikai īpašniekiem, bet ikvienam šeit strādājošam.

Uzklausot Īrijas Korkas tirdzniecības kameras ekspertu viedokli, bija patīkami dzirdēt atzinīgus vārdus arī par Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera darbu, ko koordinē VPR projektu vadītājs  un RATIO eksperts Kristaps Ročāns. Klastera koncepciju  kā labās prakses piemēru ir gatavi pārņemt īri un arī poļi.  Pamatojums viņu izvēlei ir Latvijas partneru veiksmīgā pieredze klasteru darbības  jomā, spēcīgs publiskā  sektora atbalsts, labi dokumentēts klastera attīstības process, dalība Eiropas Savienības projektos un sadarbība ar citām valstīm.

Arī Latvija saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem un šķēršļiem inovāciju attīstībā: trūkst reģionālā un vietējā inovāciju politika, inovāciju atbalsta instrumentu nepietiekošs skaits un ļoti niecīgs finansējums, sarežģīta  pieteikšanās un birokrātiska  administrēšana. Čehijas pieredzes apmaiņas braucienā iegūtās zināšanas un idejas lieti noderēs Vidzemes reģiona Rīcības plāna izstrādē, kurā tiks pētīta Vidzemes reģiona situācija inovāciju ieviešanas jomā, inovāciju atbalsta instrumentu pieejamība un izmantošana, izstrādātas  rekomendācijas inovāciju politikas uzlabošanai.

Izvērtējot redzēto, RATIO projekta eksperte Irīna Kulitāne secina, ka arī pašu spēkiem varam izdarīt daudz. Nevar paļauties bezgalīgi uz Eiropas naudu, kas mazināsies. Jāstrādā pie cilvēku spēju attīstīšanas, kompetencēm.  Jo darba rezultāts ir no cilvēka atkarīgs. Labu ideju var norakt vai arī attīstīt. Lai ko veidotu, visa sākums un beigas ir cilvēks – viņa  prasmes, spējas un motivācija.

RATIO projekts tiek īstenots Interreg Europe programmas ietvaros.

Vairāk par projektu lasi šeit.

 

Papildus informācija:
Laima Engere, RATIO projekta vadītāja
e-pasts: laima.engere @ vidzeme.lv, tālr. 28376912