Sabiedriskā transporta kustībai Vidzemē jauna plānošanas sistēma

vidzemes planosanas regiona tiek uzsakts jauns projekts par sabiedriska transporta pakalpojumu kvalitates uzlabosanu

Lielai daļai Vidzemes iedzīvotāju sabiedriskais transports ir nozīmīgs pārvietošanās veids. Lai gan visvairāk vidzemnieku izmanto autobusu pakalpojumus, reģionā atrodama arī dzelzceļa līnija. Pēdējo gadu laikā finansiālais atbalsts no valsts puses sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzējiem samazinās, taču prasības pēc regulāri pieejama pakalpojuma paliek tādas pašas vai pat paaugstinās. Izprotot ikdienas problēmas, ar ko saskaras sabiedriskā transporta maršrutu plānotāji, Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Rīgas Tehnisko Universitāti (RTU) izstrādājis modeli, ar kura palīdzību vienkārši var izvērtēt katra maršruta posma nozīmi. Tāpat modelis sniedz iespējas izskatīt, kāda būtu ietekme uz kopējo reģiona sabiedriskā transporta plūsmu, slēdzot kādu no iepriekš esošajiem maršrutiem.

Sabiedriskā transporta modelis izveidots ņemot vērā Vidzemes iedzīvotāju vajadzības  un sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju kapacitāti,  kas savukārt parāda reģiona iedzīvotāju iespējas saņemt valsts, pašvaldību un citus nepieciešamos pakalpojumus, izmantojot sabiedrisko transportu. Izveidotais modelis darbojas kā datorizēts maršruta sistēmas atainojums reālajā laikā, kurā ir redzami visi pašreizējie reģiona maršruti. Tos pārplānojot, sistēmā jau laicīgi  var izvērtēt, kādu ietekmi izmaiņas atstās uz kopējo reģiona sabiedriskā transporta plūsmu.

Pirmā prezentācija par izstrādāto modeli norisinājās aprīļa Sabiedrisko pakalpojumu komisijas sēdē. Tur klātesošie iepazinās ar Vidzemes sabiedriskā transporta modelēšanas sistēmas izveides rezultātiem – Vidzemē vidēji 59% iedzīvotāju ir nodrošināti ar transporta pieturām divu kilometru rādiusā. Sēdes dalībnieki atzina, ka veiktais pētījums ir noderīgs, tomēr konkrētos ieteikumus sabiedriskā transporta kustības uzlabošanai nevar pilnībā īstenot dotāciju samazinājuma dēļ. Tādēļ svarīgi ir situāciju izvērtēt un modelēt, ņemot vērā finanšu samazinājumu sabiedriskā transporta pakalpojumiem. Par pētījuma vērtību atzinīgi izteicās arī SIA „VTU Valmiera“ valdes priekšsēdētājs Oskars Spurdziņš: “Modelis ir svarīgs instruments reģiona politikas līmenī, ar kuru varētu pamatot pieņemtos sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju lēmumus.”

Lai gan kopumā sabiedriskā transporta plūsma reģionā ir apmierinoša, vēl ir kur attīstīties un pilnveidoties. Tāpēc, bez paša modeļa izstrādes, RTU pārstāvji izveidos konkrētus, Vidzemes situācijai atbilstošus ieteikumus, lai iedzīvotājiem būtu iespēja saņemt valsts, pašvaldību un citus nepieciešamos pakalpojumus iestāžu darba laikā, izmantojot sabiedrisko transportu. Ieteikumi sabiedriskā transporta plūsmas uzlabošanai Vidzemes reģiona Sabiedrisko pakalpojumu komisijas sēdes dalībniekiem tiks prezentēta 20. jūnijā. Tāpat komisijas locekļiem organizēs apmācības, lai katrs no pārstāvjiem pats var strādāt ar konkrēto modeli un izvērtēt iespējamās izmaiņas.

Jāsaprot, ka sabiedriskais transports un tā attīstība nav tikai reģiona līmeņa jautājums – būtiski situāciju šajā jomā uzlabot visā valstī. Tāpēc Vidzemes plānošanas reģions 27. jūnijā organizē valsts mēroga konferenci, kurā uz prezentāciju aicināti arī pārstāvji no Autotransporta Direkcijas, Satiksmes Ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, kā arī vairāki Saeimas deputāti. Modeļa demonstrācijā un prezentācijā par galvenajiem principiem veiksmīgai sabiedriskā transporta maršrutu plānošanai aicināti piedalīties arī pašvaldību darbinieki, kā arī citu plānošanas reģionu pārstāvji.

Izstrādātais modelis sniedz neatsveramu ieguvumu visiem Vidzemes reģiona iedzīvotājiem, kas izmanto sabiedriskā transporta pakalpojumus, tāpat arī reģionā esošajiem pasažieru pārvadātājiem, reģiona pašvaldībām, jo radīts pamats kvalitatīva sabiedriskā transporta pakalpojuma sniegšanai.

Vairāk par gaidāmo konferenci 27. jūnijā informācija tuvākajā laikā būs pieejama Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā www.vidzeme.lv .

100% no Projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

 

Informāciju sagatavoja:
Māra Poikāne un Anita Savoņi
Vidzemes plānošanas reģions
E-pasts: mara.poikane@vidzeme.lv
Cēsu iela 19-54, Valmiera, LV-4201
Tālr.: +371 64219027
Mob.: +371 26454562
E-pasts: mara.poikane@vidzeme.lv
www.vidzeme.lv
Papildus informācija:
Ina Miķelsone
Projektu vadītāja
Attīstības un projektu nodaļa
Vidzemes plānošanas reģions
Cēsu iela 19-54, Valmiera
Tālr. +371 64219021
Fakss +371 64116012
Mob.+371 29289487
ina.mikelsone@vidzeme.lv