Tradicionālajam pakalpojumu klāstam ūdenstūrismā jāpaplašinās

projekta riverways atklasanas seminars

Novembra sākumā projekta Riverways ietvaros Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji Apē tikās ar Apes novada pašvaldības pārstāvjiem, tūrisma uzņēmējiem, upes krastos dzīvojošajiem iedzīvotājiem, kas paši brīvprātīgi tīra upes krastus, kā arī citiem interesentiem. 

Diskusiju iesāka projekta vadītāja Ineta Puriņa, pastāstot klātesošajiem par projekta mērķi un galvenajām aktivitātēm, kuras paredzēts īstenot Vidzemē. Apes pusē projekta Riverways ietvaros paredzēta infrastruktūras attīstība upes krastos, jo laivotājiem nepieciešams iezīmēt konkrētas iekāpšanas un izkāpšanas vietas.

Tāpat projekta laikā tiks sakārtotas arī vairākas atpūtas vietas, kuras varēs izmantot gan tūristi, gan vietējie iedzīvotāji, lai atpūstos pie dabas.

Diskusijas dalībnieki, aicināti izteikt idejas par jaunu tūrisma produktu radīšanu ūdenstūrismā, norādīja uz nepieciešamību paplašināt tradicionālo ūdenstūrisma pakalpojumu klāstu, gan rīkojot dažādus pasākumus, gan arī iesaistot pie upes dzīvojošos mājražotājus, kas savu produkciju varētu piedāvāt laivotājiem. Šāda veida aktivitātes un specifiski piedāvājumi varētu popularizēt tās upes, kurās laivošanas distances nav pārāk garas. Interesants šķita arī ierosinājums ūdenstūristiem piedāvāt laivot upē, ar iespēju noslēgumā, piemēram, doties ekskursijā. Diskusijas dalībnieki atzina, ka liela nozīme ir pasākumiem- tika aicināts raudzīties uz upi kā iespēju, veidojot dažādas radošas tūrisma izklaides – piemēram, pārgājiens pa upi, velkot bērnus mazās laiviņās un nodēvējot procesu par „vaidavingu”.

Tikšanās laikā tika pārrunāti arī vairāki praktiskas dabas jautājumi, piemēram, par atkritumu apsaimniekošanu. Diskusijas dalībnieki atzina, ka atkritumi un to vākšana uz upes Apes pusē lielas grūtības nesagādā, taču piekrita, ka uzņēmumiem, kas izīrē laivas, būtu jāparūpējas par tūristu atstāto atkritumu savākšanu kopā ar laivu. Tika secināts, ka tuvākajā apkārtnē nav neviena uzņēmuma, kas izīrē laivas tūristiem, tāpēc būtu noderīgi, ja lielākie laivu iznomātāji savus pakalpojumus piedāvātu arī attālākos reģionos. Lai šo problēmu daļēji risinātu, pašvaldība iecerējusi ar projekta palīdzību iegādāties vairākas laivas.

Šāda veida diskusijas par ūdenstūrisma attīstību tiek organizētas arī par citām Vidzemes upēm, noskaidrojot gan ūdenstūrismā iesaistīto pušu viedokli un redzējumu par tālāko nozares attīstību, gan arī aicinot diskusiju dalībniekus uz savstarpēju sadarbību, popularizējot ūdenstūrismu gan vietējā, gan starptautiskā mērogā. Tās tiek organizētas, pārrunājot gan tūrisma infrastruktūru, gan apsaimniekošanas problēmas, kā arī apzinot neizmantotos resursus un iespējas, lai radītu jaunus tūrisma piedāvājumus, spēcinot arī iesaistīto pušu sadarbību.

Ar Kurzemes plānošanas reģiona vadību un 39 Latvijas un Igaunijas partneru atbalstu tapis jauns projekts “Ūdenstūrisma kā dabas un aktīva tūrisma komponentes attīstība Latvijā un Igaunijā” jeb “Riverways”. Projekta mērķis ir uzlabot apstākļus ilgtspējīga ūdenstūrisma attīstībai un paaugstināt ūdenstūrisma konkurētspēju Latvijā un Igaunijā.

Informāciju sagatavoja:
Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste
anita.abolina@vidzeme.lv
+371 29454752