Uzsākts darbs pie inovatīvas un ilgtspējīgas piesārņoto vietu attīrīšanas Vidzemē

Aizvadītajā nedēļā Zviedrijas pilsētā Linčepingā, tiekoties partneriem no Zviedrijas, Somijas un Latvijas, kopīgi tika uzsākts darbs pie Centrālā Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE). Projekta uzsākšanas konferencē tika likti pamati 4 gadus ilgam darbam, lai veicinātu inovatīvas un ilgtspējīgas piesārņotu vietu attīrīšanas izplatību Centrālbaltijas reģionā.

Projekta INSURE galvenais mērķis ir samazināt bīstamo vielu un piesārņoto vietu ietekmi uz vidi. Samazinot šādu vielu nokļuvi gruntsūdeņos un virszemes ūdeņos, tiek mazināta arī kaitīgo vielu ieplūde Baltijas jūrā, kas ir aktuāla problēma visām projekta dalībvalstīm. Lai to risinātu, projekta ietvaros tiks testētas un attīstītas izmaksu efektīvas un ilgtspējīgas piesārņoto vietu attīrīšanas metodes. Uzsvars šeit tiks likts uz in situ attīrīšanu, kas nozīmē, ka attīrīšana tiek veikta piesārņojuma vietā, izmantojot dažādas bioloģiskās metodes, aizstājot ierasto piesārņojuma izrakšanas un aizvešanas metodi, kas daudzos gadījumos ir ne vien ļoti dārga, bet arī videi nedraudzīga.

Vidzemes plānošanas reģions projektā piedalās ar pilotteritorijām Vecpiebalgas un Burtnieku novados, kur tiks veikta izpēte bijušo pesticīdu noliktavu teritorijās, analizēts piesārņojums un veikta tā attīrīšana. Latvijā ir identificētas ap 3000 piesārņotas un potenciāli piesārņotas vietas, taču it īpaši pašvaldībām trūkst zināšanu un pieredzes, kā tās pārvaldīt. Izpēte un attīrīšana projekta pilotteritorijās varēs kalpot kā piemērs tam, kā turpmāk pašvaldībām vai citiem piesārņoto teritoriju īpašniekiem rīkoties, lai efektīvi pārvaldītu un attīrītu piesārņotās teritorijas. Uz pētījumu pamata tiks izstrādātas stratēģijas, ietverot būtiskākos aspektus, kas būtu jāņem vērā, lai izvēlētos atbilstošu piesārņojuma attīrīšanas metodi, kas būtu vienlaikus gan izmaksu efektīva, gan arī videi draudzīga.

No Latvijas projektā kā partneris iesaistījusies arī Valmieras pilsētas pašvaldība, kas veiks bijušās SIA “Valmieras Siltums” mazuta saimniecības Dzelzceļa ielā attīrīšanu. Savukārt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) projektā iesaistīsies datubāzes, mobilās aplikācijas un GIS darbam ar piesārņotajām vietām izstrādē. Šobrīd LVĢMC pārraudzībā esošā potenciāli piesārņoto vietu reģistra datu bāze ir novecojusi un neefektīva, lai to varētu izmantot kā efektīvu rīku piesārņoto vietu pārvaldīšanā.

Latvijas partneriem šāda starptautiskā sadarbība ar partneriem no Austrumgotlandes apgabala administrācijas un Motalas municipalitātes (Zviedrija), kā arī no Helsinku universitātes un Populus Grupas (Somija) ir īpaši vērtīga, ņemot vērā viņu līdzšinējo pieredzi un labās prakses piemērus darbā ar piesārņotājām vietām. Vairāk par projektu lasiet šeit.

Papildus informācija:

Maija Rieksta, Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, Tel.: +371 26099521, e-pasts: maija.rieksta@vidzeme.lvwww.vidzeme.lv