Valmierā atzīmē “Dažādo kurpju dienu”

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa ceļš viņa kurpēs, vēsta sena paruna. Tāpēc “Dažādo kurpju dienā” 15. septembrī ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu un iesaistīties mākslinieciskās un radošās aktivitātēs, simboliski paužot atbalstu deinstitucionalizācijas mērķa grupām – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Īpašs pasākums noticis arī Valmierā.

Katrs cilvēks vēlas būt mīlēts, pieņemts un saprasts – arī tad, ja dzīvo ar garīga rakstura, funkcionāliem traucējumiem vai bez vecākiem, kas varētu sniegt nepieciešamo atbalstu. Aizspriedumi un noraidoša sabiedrības attieksme ir lielākā barjera bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem veidot dzīvi ārpus institūcijām un iekļauties sabiedrībā.

“Dažādo kurpju dienas” dalībnieki kopīgiem spēkiem rada mākslas objektu “Iekāp otra kurpēs”, izkrāsojot lielizmēra kurpes, un darbojas sociālo pakalpojumu dienas centru organizētās un vadītās radošajās darbnīcās, lai labāk izprastu, kā savas dienas vada cilvēki ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem. Valmierā īstenota Fonda “Iespēju tilts” vadīta kreppapīra kļavu lapu dekorēšanas un koka dūceņu izgatavošanas darbnīca.

“Valmieras novada pašvaldība nepārtraukti attīsta sociālos pakalpojumus un infrastruktūru, kas apliecina pašvaldības ceļu uz iekļaujošu sabiedrību. Tas rada iespēju, katram cilvēkam izmantot savu potenciālu, būt piederīgam, uzlabot saskarsmi un veido dabisku un pašsaprotamu attieksmi,” pauž Ričards Gailums, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības, sadarbības un sociālajos jautājumos.

Ar Eiropas Savienības fondu finansiālu atbalstu Latvijā tiek īstenoti deinstitucionalizācijas projekti, kuru ietvaros daudzviet tiek piedāvāti sabiedrībā balstīti pakalpojumi, kas paver iespēju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un arī bērniem, kas ir spiesti dzīvot ārpusģimenes aprūpē, integrēties sabiedrībā.

“Pēdējo gadu laikā ir radīti priekšnoteikumi iekļaujošākas sabiedrības izveidei. Tagad atlicis vien saprast, pieņemt un iesaistīties, lai mēs tiešām par tādu sabiedrību kļūtu. Ieraudzīt cilvēku varēšanu, nevis viņu nevarēšanu, ir vienlīdz svarīgi ikvienam cilvēkam. Saņemt iedrošinājumu un novērtējumu, nevis kritiku. Draudzēties un sadarboties, nevis baidīties. Tas mums tagad jādara,” par deinstitucionalizācijas projekta norisi Vidzemē stāsta projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķelsone.

Savukārt ziņu portālā TVNET.lv izveidota īpaša sadaļa, kurā tiks publicēti 15 cilvēkstāsti. Sadarbībā ar satura veidotāju Edart TV radīta arī dokumentālā īsfilma, kas atklāj cilvēku ar īpašām vajadzībām, kā arī bez vecāku gādības palikušo bērnu ikdienu, ļaujot “iekāpt viņu kurpēs”.

Vairāk informācijas – www.cilveksnevisdiagnoze.lv

Guntis Kaldovskis, Labklājības ministrijas vecākais eksperts