VIDEO: ReTV raidījums “Latvijas stāsti” par Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatori Ingu Madžuli

video retv raidijums latvijas stasti par vidzemes planosanas regiona remigracijas koordinatori ingu madzuli

Attēlā: Inga Madžule, Ekrāna tvērums

Inga Madžule, Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore, jau divus gadus palīdz remigrantiem atgriezties un iejusties Latvijā. Pati piedzīvojusi atgriešanās izaicinājumus, viņa savu 20 gadu pieredzi ārvalstīs – Vācijā un Austrālijā – izmanto darbā ar cilvēkiem, kuri atgriežas pēc ilgstošas prombūtnes. “Kad atgriezos, man šķita, ka pazīstu savu pilsētu, bet sajūta bija kā svešiniecei. Ir ģimene un darbs, bet pietrūkst draugu un piederības sajūtas,” atceras Inga.

Šī pieredze mudināja viņu palīdzēt citiem, kas iziet līdzīgu ceļu. Inga organizē pārgājienus un stāstu pēcpusdienas, kur remigranti var satikties, dalīties pieredzē un veidot jaunas draudzības. “Cilvēkiem ir svarīgi saprast, ka viņi nav vieni un ka viņu stāsts nav unikāls. Tas sniedz drošību un atbalstu,” viņa saka. Tāpat Inga ikdienā palīdz remigrantiem ar praktiskiem jautājumiem, kas var šķist nenozīmīgi, bet nesen atbraukušajiem ir būtiski. “Dažreiz cilvēki jautā, kur nopirkt matraci, kleitas darbam vai atrast frizieri. Es ar lielāko prieku dalos informācijā un sniedzu palīdzību, jo tas palīdz viņiem ātrāk iejusties Latvijā,” viņa piebilst.

Remigrantu stāsti – pieredze un atziņas

Ruta ar savu ģimeni pēc 13 gadiem Beļģijā nolēma atgriezties Latvijā, lai bērni varētu piedzīvot Latvijas dzīvi un tradīcijas. “Mēs ilgi plānojām šo soli, jo gribējām, lai bērni iepazīst Latvijas ziemu un kultūru,” saka Ruta. Lai gan sākums nebija viegls, ģimene nu jūtas laimīga par savu izvēli. “Mēs dziedam latviešu dziesmas, bērni ir atraduši draugus skolā, bet reizēm, protams, pietrūkst ģimenes Beļģijā,” viņa stāsta. Ģimene aktīvi piedalās vietējos pasākumos, un Rūtas vīrs un bērni ar prieku apgūst Latvijas tradīcijas.

Zobārsti Ilze, kura ar vīru Serdžio atgriezusies no Čīles, savā stāstā dalās ar to, kā viņi apvieno profesionālo darbību ar jaunu dzīvi Cēsīs. Serdžio kā zobārsts-radiologs un Ilze kā zobārste strādā gan Latvijā, gan citās valstīs, taču viņu ģimenei Latvija kļuvusi par mājvietu. “Mēs esam atraduši savu vietu šeit, un bērniem ir lieliska iespēja dzīvot tuvāk dabai. Šeit ir mierīgi un skaisti,” viņi saka, norādot, ka Latvijas vide ir ideāla vieta ģimenes dzīvei un profesionālajai izaugsmei.

Alise, kas atgriezusies Latvijā pēc 13 gadiem Anglijā, raidījumā stāsta par savu atgriešanās pieredzi un sajūtām. “Ir pagājuši septiņi mēneši, bet šķiet, ka laiks skrien un vienlaikus stāv uz vietas,” viņa saka. Alise atklāj, ka adaptācijas process joprojām turpinās. “Man vēl arvien ir grūti pierast – sajūta, ka esmu starp divām valstīm,” viņa dalās. Viņa stāsta, ka sākumā bija bažas par to, vai izdosies veiksmīgi pielāgoties dzīvei Latvijā, taču tagad Alise priecājas par savu izvēli. “Mēs ļoti gribējām atgriezties, un tagad es katru dienu izjūtu prieku, ka esam mājās,” viņa saka, piebilstot, ka Latvija pēdējo gadu laikā ir ievērojami mainījusies un piedāvā daudz iespēju.

Ingas darbs – atbalsts ikdienā un emocionāls stiprinājums

Inga Madžule uzskata, ka atgriešanās dzimtenē ir ne tikai praktisks, bet arī emocionāls process, kam nepieciešama rūpīga sagatavošanās. “Es vienmēr iesaku cilvēkiem plānot savu atgriešanos vismaz pusgadu vai gadu iepriekš,” viņa saka. Inga piebilst, ka remigranti bieži ir ļoti uzņēmīgi un motivēti cilvēki, un viņas darbs ir palīdzēt viņiem atrast savas iespējas Latvijā. “Šis ir mans sirds darbs. Man ir svarīgi, lai cilvēki justos pieņemti un spētu veidot savu dzīvi šeit.”

Plašāk par Ingas Madžules pieredzi darbā ar remigrantiem Vidzemē skaties ReTV raidījumā “Latvijas stāsti”!

Jautājumiem:
Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā
inga.madzule@vidzeme.lv
+371 29374285

Informāciju sagatavoja:
Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists
dzintars.mocs@vidzeme.lv
+371 28246484