Vidzemē diskutē par audiovizuālā sektora izaugsmes iespējām

vidzeme diskute par audiovizuala sektora izaugsmes iespejam

4. un 5. martā Vidzemes plānošanas reģionā viesojās projekta „Informācijas sabiedrības un IKT attīstība audiovizuālajā uzņēmējdarbībā” (Medi@TIC) parteri no vairākām Eiropas valstīm, lai tiktos vadības grupas sanāksmē, kā arī piedalītos seminārā par audiovizuālā sektora sniegtajām iespējām un attīstību Vidzemē. Semināra laikā kā ārvalstu viesiem, tā arī vietējiem interesentiem bija iespēja uzzināt par aktualitātēm un veiksmes stāstiem pašmāju audiovizuālajā sektorā, kā, piemēram, par pasaules atzinību guvušo mobilo aplikāciju “Motocross Elite”, kino blogeru kustība Latvijā, virtuālās un papildinātās realitātes risinājumiem, audiovizuālo iespēju izmantošana Rīgas, kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu programmā un citiem saistošiem tematiem.

5. marta semināra galvenais fokuss bija par sadarbību kopīgu interešu veiksmīgākai sasniegšanai, un kā audiovizuālais un digitālais sektors varētu sadarboties ar tradicionālajām nozarēm, kā tūrisms vai būvniecība. Ārvalstu viesi labprāt dalījās arī savā pieredzē, tā, piemēram, Spānijas partneriem veiksmīgi tiek attīstīta sadarbība starp IKT un pārtikas nozari, Polijā informācijas un komunikācijas tehnoloģijas iet kopsolī ar tūrisma industriju. Maltas un Itālijas partneri vairāk dalījās pieredzē, kas saistīta ar kino industrijas attīstību un piedāvātajām iespējām, ņemot vērā abu valstu pievilcību kā kino uzņemšanas galamērķi. Savukārt viesi no Īrijas izteica vēlmi nākotnē vairāk attīstīt vizuālo sektoru, lai saglabātu un popularizētu savu vēstures mantojumu.

Arī mums pašiem ir daudz iespēju un piemēru, par kuriem ieinteresējās ne tikai ārvalstu viesi, bet arī vietējie interesenti. Tā piemēram, Vidzemes Augstskolas docents Arnis Cīrulis pastāstīja par virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu pielietojamību dažādās nozarēs kā vides plānošanā vai loģistikas nozarē. Par atbalsta iespējām jaunajiem jomas entuziastiem pastāstīja Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatora projektu vadītājs Māris Ozols. Viens šāds veiksmīgs piemērs, kas savu uzņēmējdarbību uzsāka tieši inkubatorā ir SIA „Funa Generation Lab”, kas ir izstrādājuši mobilo aplikāciju/spēli „Motocross Elite”, kas atzinību guvusi pasaules līmenī. Interesi piesaistīja arī kinoblegeru kustība Latvijā, kas vienkāršu mīlestību pret kino pārvērtuši īpašos kinoblogeru seansos, raidījumu youtube.com vietnē, filmu festivālā un aktīvos sešos kino blogos.

3D Karnevāls “Sajūtu Konteineri” ir mākslas projekts un “Rīga 2014” pasākumu programmas sastāvdaļa.  Sajūtu konteineri ir pirmais radošo industriju mijiedarbības rezultātā radītai projekts Latvijā, kas apvieno arhitektūru 3D stereofrāfiju, skaņu, gaismu, smaržu un tausti. Projekta mērķis raisīt cilvēkos sajūtas, kas piedzīvotas bērnībā, vai kuras iespējams piedzīvosim vecumdienās, apmeklējot 7 sajūtu istabas.

Tik daudz un dažādu interesantu piemēru tika apskatīti semināra ietvaros, kas pierāda, ka arī pie mums notiek aktīvs darbs, šeit paveras iespējas un audiovizuālais sektors attīstītās.

Semināra prezetācijas pieejamas šeit.

Par projektu: Tā galvenais uzdevums ir veicināt starptautiskas nozīmes sadarbību un pieredzes apmaiņu starp projekta partneru reģionu uzņēmējiem un augstskolām, meklējot risinājumus audiovizuālās jomas straujākai attīstībai Eiropā.

Līdz šim projektā ir veikts detalizēts audiovizuālā sektora izvērtējums Vidzemē, kas parādījis, ka Vidzemē ir liels potenciāls un vajadzīgie priekšnosacījumi jomas attīstībai. Dokumentā skatīti gan audiovizuālās jomas attīstības priekšnosacījumi, gan vērtēts arī institucionālais atbalsts un finansējums sektora attīstībai. Tāpat pētīta likumdošana un izglītības iespējas, arī galvenie audiovizuālā satura izplatīšanas kanāli. Ar detalizētu sektora izvērtējumu varat iepazīties šeit.

Projekta kontekstā par audiovizuālu saturu tiek uzskatīti gan kinematogrāfiski darbi, gan tradicionālo un tiešsaistes mediju radītais saturs, gan arī izklaides saturs, piemēram, video spēles, gan dažādi funkcionālie risinājumi, kuru pamatā ir tehnoloģijas, praktiskais dizains un lietojamība, piemēram, mobilo tālruņu lietotnes/aplikācijas. Projektā īpaša uzmanība pievērsta audiovizuālā satura veidošanai jaunām izplatīšanas platformām (mobilas tehnoloģijas, digitālā TV, 3D formāts u. c.).

 

Papildus informācija: Laila Gercāne, Attīstības un projektu nodaļas vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, Tālr.: +371 64116007, Mob.: +371 29120536, E-pasts: laila.gercane@vidzeme.lv , www.vidzeme.lv