Vidzemes plānošanas reģions kopā ar starptautiskajiem partneriem gatavojas hakatonu ciklam

Sākusies gatavošanās 18 hakatonu norisei septiņās Baltijas jūras reģiona valstīs. Vidzemes plānošanas reģions ir viens no deviņiem projekta “Pāreja uz aprites ekonomiku Baltijas jūras reģionā” jeb saīsinājumā “BioBoosters partneriem un Latvijā organizēs divus hakatonus. Uzņēmumiem, kam aktuāla pāreja uz aprites bioekonomiku iespēja iesaistīties jau tagad.

Starptautisko partneru sadarbība projekta ietvaros arī konkrēto reģionu uzņēmējiem paver plašākas iespējas atrast inovatīvus risinājumus un atbalstu aprites ekonomikas principu ieviešanai savā uzņēmējdarbībā. Aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas paredz esošo materiālu un produktu koplietošanu, iznomāšanu, atkārtotu izmantošanu, remontu, atjaunošanu un pārstrādi pēc iespējas ilgākā laika periodā. Tādējādi tiek pagarināts produktu aprites cikls. Praksē tas nozīmē atkārtoti izmantot resursus un līdz minimumam samazināt atkritumu apjomu. 

Hakatona formāts uzņēmējiem var būtu saistošs gan kā izaicinājuma pieteicējiem, gan kā risinājumu meklētājiem. Kā izaicinājuma pieteicēji šajā hakatonu ciklā būs gaidīt uzņēmumi, kas lēmuši par labu pārejai uz aprites bioekonomiku un šajā pārejas procesā sastapušies ar izaicinājumiem, kuru atrisināšanai idejas labprāt iegūtu ārpus uzņēmuma robežām, savukārt, risinājumu meklētāji var pieteikties jau gatavas komandas/uzņēmumi vai individuāli dalībnieki. Abos gadījumos dalība hakatonā paver iespējas jaunām sadarbībām, tai skaitā starptautiskā mērogā. Daži piemēri izaicinājumiem, kurus varētu risināt  hakatona laikā:

  • apzināt potenciālās uzņēmējdarbības iespējas, radot pievienoto vērtību blakusproduktiem, kas rodas bioresursu izmantošanas rezultātā; 
  • identificēt potenciālās uzņēmējdarbības iespējas bioresursu datu izmantošanā (digitalizācija);
  • attīstīt uz datiem balstītu lēmumu pieņemšanu, lai uzlabotu bioresursu izmantošanas ekonomisko, sociālo un vides ilgtspēju.

Lai labāk izprastu hakatona būtību kā arī izaicinājumu iesniedzēju un risinājumu meklētāju potenciālos ieguvumus, projekta BioBoosters” komanda aicina uzņēmējus pieteikties vebināramUzsaukums BioBoosters izaicinājumu iesniedzējiem”, kas notiks 30.martā no pulksten 15.00 līdz pulksten 16.00 ZOOM platformā. Vebināra laikā būs iespējams dzirdēt kopumā četrus Somijas uzņēmumu hakatonu pieredzes stāstus, esot izaicinājumu nodrošinātāju un risinājumu meklētāju lomā. Vebināra noslēgumā tiks atvērta izaicinājumu pieņemšana nākamajiem hakatoniem. 

Vebināra programma un pieteikšanās saite, kas aktīva līdz 28.martam:
https://www.jamk.fi/en/event/launch-webinar-for-bioboosters-challenge-provider-call  

Visi projekta partneri pēc vienotas metodoloģijas īstenos hakatonus, kam par pamatu ņemta projekta vadošā partnera Jamkas Lietišķo zinātņu universitātes (JAMK) 12 hakatonu īstenošanas pieredze. Uzsākot vienota hakatona modeļa izveidi, projekta partneri pagājušajā nedēļā tikās Zviedrijas pilsētā KristianstadāZināšanu apguves un apmaiņas brauciena ietvaros tika izmantota iespēja apmeklēt pārtikas nozares hakatonu “Krinova FOODHACK 2023”Atšķirībā no “BioBoosters” hakatonu koncepta, kur paredzēts tikai viens izaicinājums, šajā risinājumu meklētāji varēja izvēlēties vienu no astoņiem izaicinājumiem. Papildus tam, gandrīz divas dienas projekta partneru pārstāvji 25 cilvēku sastāvā strādāja pie komandas veidošanas, hakatona organizēšanas praktiskiem jautājumiem, kā arī apsprieda idejas par efektīvu komunikāciju, talkā ņemot mākslīgo intelektu. 

Projekts “BioBoosters” uzsākts 2023. gada janvārī, to īsteno partneri no Somijas, Zviedrijas, Vācijas, Polijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Projekts ilgs trīs gadus un tā kopējais budžets ir 2,8 miljoni eiro. Projektu līdzfinansē Interreg Baltijas jūras reģiona programma.