Lai iegūtu zināšanas un pilnveidotu reģionālās politikas attīstību sociālās aprūpes jomā, Vidzemes plānošanas reģions (VPR) ir iesaistījies starptautiskajā projektā “Tehnisko standartu veicināšana palīgtehnoloģijām Eiropas sociālās aprūpes pakalpojumos” (TechSocialcare). Tā mērķis ir uzlabot politikas instrumentus partneru valstīs, veicinot vienotu tehnisko standartu izstrādi palīgtehnoloģiju un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanai aprūpes jomā.
No 20. līdz 21. maijam Prāgā notika projekta pirmais starpreģionālais pasākums, kurā tikās projekta partneri no astoņām Eiropas valstīm. Kopā ar VPR pasākumā piedalījās arī Nacionālā rehabilitācijas centra „Vaivari” valdes locekle un pansionāta “Valmiera” direktora vietniece, pārstāvot projekta ietvaros iesaistītās puses – organizācijas, kuras ikdienā nodrošina sociālās aprūpes pakalpojumus reģionā.

Klātesošajiem prezentāciju veidā bija iespēja uzzināt vairāk par situāciju partnervalstu reģionos un plānotajām izmaiņām politikas dokumentos, kas saistīti ar sociālo un veselības aprūpi. VPR pārstāve Lienīte Priedāja-Klepere pastāstīja par “Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmu 2022–2027”. Prezentācijas laikā tika uzsvērta viena no šīs programmas prioritātēm – uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Akcentēta arī līdzšinējā pieredze deinstitucionalizācijas jomā, īstenojot projektu “Vidzeme iekļauj”, kas jau pirms šī projekta kalpojusi par pamatu sadarbības veidošanai starp reģionu, pašvaldībām un pakalpojumu sniedzējiem.

Tālāk pasākuma programmā uzmanība tika pievērsta labo prakšu izpētei Čehijā. Partneri un iesaistītās puses noklausījās vairākas ekspertu prezentācijas par palīgtehnoloģiju izmantošanu sociālajā un veselības aprūpē, sniedzot ieskatu gan politikas, gan praktisko risinājumu līmenī. Viens no piemēriem izklāstīja, kā sociālajā aprūpē cilvēkiem ar dažādām saslimšanām tiek izmantotas videospēļu un telerehabilitācijas iespējas. Tika uzsvērta šādas pieejas pozitīvā ietekme gan uz motivāciju rehabilitācijai, gan uz tādiem rādītājiem, kā līdzsvara sajūta, kognitīvās spējas un pašapziņa.

Otrajā pieredzes apmaiņas dienā notika vizītes uz aprūpes un tehnoloģiju centriem. Dalībnieki apmeklēja “Smart Care” centru, kur iepazinās ar diennakts tālaprūpes pakalpojumiem, kompensējošo palīglīdzekļu nomas sistēmu un speciālām terapiju telpām. Savukārt, TELMED palīgtehnoloģiju demonstrācijas telpā aplūkoti dažādi tehnoloģiskie risinājumi, kas paredzēti senioru ikdienas atbalstam. Viens no tiem – sensori, kas uzrauga kustību mājas vidē, nepārtraukti netraucējot lietotāja ikdienu. Tāpat demonstrēta viedierīce, kas atgādina par zāļu lietošanu, veic veselības mērījumus un sniedz piekļuvi izklaides un saziņas iespējām. Īpašu interesi izraisīja arī sociālais robots, kas izstrādāts kā emocionālais atbalsta rīks. Tas spēj runāt, dziedāt, dejot, reaģēt uz cilvēka emocijām un mērīt veselības rādītājus. Robota mērķis nav aizstāt aprūpētāju, bet gan sniegt pozitīvu emocionālu pieredzi, mazināt vientulību un uzturēt kognitīvās spējas.
Šie piemēri apliecināja, ka tehnoloģijas sociālajā aprūpē tiek izmantotas ar mērķi stiprināt cilvēka neatkarību, uzlabot drošību un nodrošināt cieņpilnu ikdienu, vienlaikus atvieglojot aprūpes sistēmas slogu. Pieredzes apmaiņas laikā vairākkārt uzsvērts, ka pārdomāta un ilgtspējīga sociālās un veselības aprūpes politika nav veidojama bez visaptveroša skatījuma, kurā līdzvērtīgi pārstāvētas visas iesaistītās puses – iedzīvotāji, pakalpojumu saņēmēji, aprūpes speciālisti un politikas veidotāji. Tikai izprotot katras grupas vajadzības un veidojot ciešu sadarbību, iespējams attīstīt aprūpes sistēmu, kas atbilst mūsdienu sabiedrības nepieciešamībām un vērtībām.

Turpmākie uzdevumi projektā vērsti uz vietējās situācijas izpēti. Tiks apzinātas galvenās vajadzības un izaicinājumi sociālās aprūpes jomā Vidzemes plānošanas reģionā, īpašu uzmanību pievēršot palīgtehnoloģiju, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanas iespējām. Šī izpēte ietvers gan politikas dokumentu analīzi, gan ciešu sadarbību ar nozares profesionāļiem un pakalpojumu sniedzējiem, lai identificētu konkrētus uzlabojumu virzienus.