Vidzemes reģiona pievilcības veicināšana

geomatika instruments regionu attistibai

Projekts “Lauku ģeomātikas informācijas sabiedrības iniciatīva PLUS”  (Grisi Plus) Vidzemē rit jau gadu, kura laikā ir notikuši vairāki pieredzes apmaiņas braucieni, identificēti projekta partneru labās prakses piemēri, un projekta eksperte Inga Bērziņa ir izstrādājusi izpētes ziņojumu par Vidzemes reģiona situāciju ģeomātikas rīka izmantošanai.

Ģeomātika – instruments reģionu attīstībai 
Ģeomātika ir zinātnes virziens, kas balstīts uz ģeogrāfiska rakstura informācijas ieguvi, apstrādi un izmantošanu. Jūlijā Amatas novada domē notika seminārs un mācību vizīte, kurā Grisi Plus ārvalstu partneri iepazinās ar Vidzemes labajiem piemēriem ģeomātikas jomā. Semināra galvenā atziņa – viens no lauku apvidu attīstības priekšnosacījumiem ir, izmantojot ģeomātikas rīku piedāvātās iespējas, veicināt teritorijas pievilcību un vietējo produktu atpazīstamību.

Par Vidzemes reģiona labajiem piemēriem – Kocēnu novada telpiskās attīstības plānošanas sistēmu pastāstīja „SunGis” pārstāvis Pēteris Brūns. Savukārt ar Vidzemes reģiona sabiedriskā transporta modelēšanas sistēmu iepazīstināja viens no tās izveidotājiem – profesors Arnis Lektauers. Pēc semināra projekta partneri apmeklēja Amatciemu, kur uzzināja, kā, izmantojot ģeogrāfiskās informācijas sistēmas, padarīt lauku teritoriju pievilcīgu iedzīvotājiem. Amatciema īpašnieks Aivars Zvirbulis pozitīvi iespaidoja projekta partnerus, jo izvirzītās ambīcijas un nepieciešamie risinājumi Amatciema popularizēšanai pieprasa jaunu un inovatīvu informācijas sistēmu pielietošanu.

Ziņojums par Vidzemes reģiona situāciju ģeomātikas rīka izmantošanai   
2012. gada nogalē tika izstrādāts ziņojums par Vidzemes reģiona situāciju ģeomātikas rīka izmantošanai. Tā mērķis ir iegūt visaptverošu ieskatu par ģeomātikas rīku izmantošanu lauku teritoriju attīstībai Vidzemes reģionā. Eksperte ziņojumā apraksta Latvijas, īpaši Vidzemes, publisko iestāžu lomu ģeomātikas datu sagatavošanā, ģeomātikas lietotāju sadarbības tīklus, ģeogrāfiska satura informācijas interneta vietnes un labās prakses piemērus gan Vidzemes reģionā, gan projekta partneru valstīs.

Galvenie izpētes ziņojuma secinājumi parāda, ka informācijas tehnoloģijām, ģeomātikas rīkiem un ģeogrāfiskajām informācijas sistēmām ir būtiska nozīme Vidzemes plānošanas reģiona attīstībā un dzīves vietu pievilcības nodrošināšanā. Šie instrumenti rada iespējas teritorijas iedzīvotājiem strādāt attālinātā režīmā, kā arī ātrāk un ērtāk saņemt e-pakalpojumus, neatkarīgi no atrašanās vietas. Ar ģeomātikas rīka palīdzību iespējams popularizēt reģionālos produktus, tādējādi veicinot vietējās identitātes un konkurētspējas paaugstināšanos.

Pieredzes apmaiņas rezultātā 2013. gadā sāksies sagatavošanās darbi, lai Vidzemes reģionā ieviestu vienu no projekta partneru labās prakses piemēriem, tādējādi veicinot reģionā ražoto pārtikas produktu atpazīstamību un ekonomikas attīstību.