Vidzemes reģiona teritorijas plānotāji pilnveido savas zināšanas

petijums ieksejo udenu ietekme uz vidzemes regiona ekonomisko attistibu

Pirmdien un otrdien, 11., 12. Jūnijā, Gulbenes novada Rankā, viesu namā „Lācītes” projekta “Ūdensceļi attīstībai” ietvaros notika apmācību seminārs Vidzemes plānošanas reģionā ietilpstošo novadu teritorijas plānotājiem. Semināra laikā bija iespēja iepazīt plānošanu citā dimensijā, saskatīt plānošanas pieejas un iespējas ārpus ikdienas pienākumiem. Ar savām zināšanām un pieredzi dalījās starptautiski atzīti speciālisti.

Semināra laikā bija iespēja iepazīt plānošanu citā dimensijā, saskatīt plānošanas pieejas un iespējas ārpus ikdienas pienākumiem. Ar savām zināšanām un pieredzi dalījās starptautiski atzīti speciālisti. Jonas Buechel ir vācu tautības speciālists sabiedrības iesaistīšanā, kas seminārā runāja par plānošanas un sabiedrības iesaistīšanas procesiem, izmantojot jaunas un atraktīvas pieejas. Ar lielu humora un personīgās pieredzes devu, Jonas veicināja savstarpēju atvērtību dalībnieku vidū, kas ļāva vienam otru iepazīt tuvāk. Diena tika pavadīta ne tikai klausoties, bet arī aktīvi darbojoties, kā rezultātā tika radītas jaunas un ļoti interesantas idejas, kā:

– PRASI, UN ATBILDĪGI! – ideja balstīta uz sabiedrības aktivitātes paaugstināšanu plānošanas procesā, kas iedrošinātu iedzīvotājus uzdrošināties izteikt savu viedokli, vēlmes un būt par to atbildīgiem.
– SMILTENES NOVADA PAŠVALDĪBAS VĪZIJA 2020 – 2030 – piedāvā integrētu modeli, kurā iesaistīti pašvaldības pārstāvji, uzņēmēji, sabiedrības, NVO pārstāvji, profesionālās izglītības iestādes un bankas, lai kopīgi veicinātu Smiltenes novada iedzīvotāju skaita palielināšanos.
– VISIEM LABI, VISIEM LABI, MANA TĒVA ZEMĪTĒ – stratēģiska vīzija, kā apzināt un efektīvi izmantot esošos resursus konkrētā teritorijā, lai radītu veselīgu, izglītotu, uzņēmīgu un sabiedriski aktīvu iedzīvotāju, piedāvājot tam dažādas mūžizglītības un interešu izglītības iespējas.
– INFRASTRUKTŪRA MŪSU ASINSRITE – ir modelis, kurš balstīts uz infrastruktūras attīstīšanu, kas veicinās uzņēmējdarbības, ekonomikas attīstību, radīs jaunas darba un dzīves vietas, palielinot nodokļu ieņēmumus pašvaldībā.

Vides eksperti Loreta Urtāne un Andris Urtāns sniedza lekciju par ūdensceļu potenciālu un izmantošanas iespējām pašvaldībās, vadlīnijām, kas top projekta ietvaros, likumdošanu un aizsargjoslām ap ūdeņiem.

Marc Geldof ir beļģu tautības pilsētplānotājs, kas jau 2007. gadā piedalījies Vidzemes plānošanas reģiona teritorijas plānojuma 2007. – 2027. gadam telpiskās attīstības perspektīvas izstrādāšanā. Seminārā viņš runāja par telpisko plānošanu kā instrumentu stratēģiskai attīstības pieejai. Papildus tika rādīti dažādi ilgtermiņa un īstermiņa attīstības projektu piemēri no Beļģijas un Latvijas pilsētām, kā arī lauku teritorijām, akcentējot ūdens plānošanas nozīmi vietas pievilcības celšanā.

Vidzemes plānošanas reģions saņēmis vairākas atsauksmes no semināra dalībniekiem, kas pierāda, ka šāda veida semināri ir noderīgi un iegūtās zināšanas var izmantot turpmāk.

Cesvaines domes projektu koordinatore Liene Zīlīte: „Paldies par saturīgi noorganizēto semināru un iespēju iepazīt gan savus kolēģus, gan cilvēkus no plānošanas reģiona! Par semināru varu teikt, ka tas man patika un iedvesmoja jaunām idejām par savā novadā veicamo. Semināra laikā domas lidoja, tapa uzmetumi 3 projektiem. Man patika Jonasa pieeja darbam, tas, ka varēja iztiekties un uzklausīt arī citu domas. Neoficiālās sarunās varēja salīdzināt pieredzi un padarīto, tas man, kā jaunam darbiniekam šajā lauciņā, bija īpaši interesanti un noderīgi.  Arī turpmāk labprāt apmeklētu VPR rīkotos seminārus.”

Pārgaujas novada teritorijas plānotāja Dace Ruble saka: „Galvenie ieguvumi no semināra bija kontaktu nostiprināšana ar citiem novadu speciālistiem, radoša pieeja ideju realizēšanai ar nelieliem finanšu resursiem, sabiedrībai saprotamas informācijas sagatavošana, aprite un publiskošana. Interesants bija darbs pie ideju, lozungu, afišu un reklāmu izstrādes.”

Emma Cera no Ērgļu novada pašvaldības: „Seminārs bija labs un noderīgs. Veiksmīga bija sinhronā tulkošana, jo tulki runāja ar izteiksmi. Praktiskie darbi grupās kārtējo reizi pierādīja, ka sadarbojoties un saliekot kopā dažādas idejas var visu izdarīt labāk. Pozitīvi vērtēju to, ka seminārs bija 2 dienas, jo varēja aprunāties ar citiem dalībniekiem, pasmelties citu pieredzi un saliedēties.”

Ingūna Zukure no Mazsalacas novada: „Informācija bija negaidīti laba, īpaši man kā iesācējai teritorijas plānošanas jomā. Daudzas plānošanas lietas sakārtojās ” pa plauktiņiem”.
Radās jauns redzējums uz ūdens objektu/krasta zonu/ u.c. izmantošanu plānošanā.
Interesanti fakti par ūdeņiem un mūsu likumiem.”

Apmācības tika rīkotas projekta „Waterways Forward” ietvaros, lai runātu par ūdensceļu plānošanu, ūdeni kā resursu publiskās telpas attīstīšanai un sasaistei ar citiem tūrisma objektiem. Projekta ietvaros top dokuments „Vadlīnijas ūdensceļu plānotājiem, apsaimniekotājiem un īpašniekiem”, kas atvieglos darbu ne tikai pašvaldību darbiniekiem, bet arī veicinās sabiedrības izpratni par ūdensceļu izmantošanas iespējām.

Vidzemes plānošanas reģions arī turpmāk plāno organizēt apmācību seminārus par teritorijas plānotājiem aktuālām tēmām, kas atvieglotu ikdienas darbu un paaugstinātu novada pašvaldību darbinieku kapacitāti.

Informāciju sagatavoja:
Anda Eihenbauma
Telpiskās attīstības plānotāja
Vidzemes plānošanas reģions
Tālr.: +371 64219021
E-pasts: anda.eihenbauma@vidzeme.lv