2017. gada 27. oktobrī Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk -VPR) Attīstības padomes sēdes galvenais jautājums bija iepazīšanās ar VPR Deinstitucionalizācijas plāna 2017.-2020. gadam 1.redakciju. Plāna izstrādātāji Vidzemē – SIA Dynamic University sanāksmes dalībniekus informēja par plāna izstrādes procesu, lielāko uzsvaru liekot uz pieejamā finansējuma izlietošanas principiem.
Plāna izstrādātājiem pašvaldībām jāpiedāvā risinājums, kas tiks ņemts par pamatu tam, kā deinstitucionalizācijas projektā Vidzemes pašvaldību starpā tiks sadalīts infrastruktūras izveidei paredzētais finansējums.
Vienlaikus plāna izstrādātāji uzsvēra, ka būtiski, lai sociālo pakalpojumu izvietojums būtu vienmērīgs, maksimāli piemērojoties iedzīvotāju individuālajām vajadzībām. Pārdomājot efektīvu līdzekļu izlietojumu vienai mērķa grupai, ja nav pietiekošs pieprasījums, nevajadzētu veidot vienus un tos pašus sociālos pakalpojumus blakus novados, bet drīzāk nodrošināt daudzveidīgāku pakalpojumu klāstu attīstot dažādus pakalpojumus sasniedzamā attālumā. Šādu principu ievērot aicina gan Vidzemes plānošanas reģions, gan arī deinstitucionalizācijas plāna izstrādātāji, jo uz sadarbību balstīts sociālo pakalpojumu piedāvājums ir daudz efektīvāks un ilgtspējīgāks.
Tāpat būtiski, lai pašvaldību speciālisti, plānojot sociālos pakalpojumus, spētu paraudzīties uz situāciju kompleksi – piemēram, apzinoties, ka nepieciešams saviem iedzīvotājiem nodrošināt grupu dzīvokļus to dzīves apstākļu uzlabošanai, jāpārdomā arī šo cilvēku nodarbinātības un jēgpilna brīvā laika pavadīšanas iespējas. Kā atzina Viesturs Kleinbergs, SIA Dynamic University pārstāvis – ļoti būtiska ir pašvaldības vadītāju un speciālistu motivācija.
V. Kleinbergs prezentāciju noslēdza ar zīmīgu piebildi: “Jāatzīst, ka kopumā ir tādas pašvaldības Latvijā, kurās esam saklausījuši bažas par to, kas notiks ar tukšajām ēkām pēc tam, kad kāds ilgstošas sociālās aprūpes centrs deinstitucionalizācijas procesa ietvaros paliks tukšs, jo tā esošie klienti spēs pāriet uz dzīvi sabiedrībā, kur tiem tiks piedāvāts nepieciešamais atbalsts. Ziniet, reizēm efektīvākais līdzeklis ir paņemt buldozeru un ēkas nojaukt. Mums jābeidz uztraukties par ēkām, bet vairāk jārūpējas par cilvēku labsajūtu un veselību. Un jākoncentrējas uz to, lai ikvienam, lai kāds ir viņa veselības stāvoklis, lai kur atrastos viņa izvēlētā dzīvesvieta, būtu pieejami atbilstoši sociālie pakalpojumi! Esmu pārliecināts, ka Vidzemē tas izdosies!”
Vairāk informācijas: Ineta Puriņa, projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja, ineta.purina@vidzeme.lv; mob.t. 26382820