Aizvadīts otrais Vidzemes sociālo darbinieku pieredzes brauciens: dalībnieki atzīst, ka sociālajā jomā jādarbojas efektīvi un ar izdomu

zinami konkursa es strukturfondi vidzeme 3 kartas uzvaretaji izsludinata konkursa 4 karta

25.-26.februārī Vidzemes sociālie darbinieki devās jau otrajā pieredzes apmaiņas braucienā, ar mērķi aplūkot, kā citviet Vidzemē tiek strādāts sociālajā jomā, īstenojot gan struktūrfondu projektus, gan realizējot citas iniciatīvas.

Pieredzes brauciens tika sākts ar Raunas novada Gatartas pansionāta apmeklēšanu. Tieši Gatartas pansionātu brauciena dalībnieki novērtēja kā vienu no vērtīgākajiem brauciena apskates objektiem. Šeit īpaši pārsteidza tas, ka, neskatoties uz to, ka Gatarta ir salīdzinoši mazs pansionāts, tas ir īstenojis daudzas ļoti veiksmīgas un nozīmīgas iniciatīvas, piemēram, vieni no retajiem, kuriem ir savs ergoterapeits ar labi aprīkotu inventāru. Daudzi dalībnieki atzina, ka no Gatartas noteikti pārņemama ir iniciatīva par mobilajām dobēm, kas ļauj veciem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem ratiņkrēslos sēt, stādīt un apkopt dažādus augus un dārzeņus, jo dobes uzstādītas uz paaugstinājumiem.

Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centrs „Ozoli” brauciena dalībniekiem atmiņā paliks ar iestādes vadītājas nesavtīgo darba mīlestību un patīkamo auru, kas mājo iestādē. Iestāde savas pastāvēšanas 5 gados ir izveidota par ļoti mājīgu vietu bērniem un jauniešiem, kuriem nav iespējas izaugt savā ģimenē un savās mājās.

Par Madonas novada sociāla dienesta darbību kopumā un piesaistītājām investīcijām sīkāk stāstīja dienesta vadītāja vietniece Anita Biķerniece. Šeit pieredzes apmaiņas pasākuma dalībnieki diskutēja par aktuālo problēmu vairākos novados – trūkst darbinieki ar nepieciešamo izglītību. Diskusija izvērtās arī par sociālo dienestu un dažādu biedrību sadarbību – šobrīd esošā sadarbība ir vāji attīstīta. Madonā brauciena dalībniekiem bija iespēja aplūkot biedrības „Mēs saviem bērniem” aktīvo darbību, kas šobrīd nodrošina dažādas dziedinošās terapijas Madonas un tuvējo novadu bērniem ar īpašām vajadzībām. Īpašu interesi šeit izraisīja dziedinošā terapija, kas darbojas kā laba metode darbā ar šādiem bērniem, lai atvērtu viņus darbam ar citiem speciālistiem. Neliels ieskats tika dots arī Madonas bērnu un jauniešu centrs „Kubs” darbībā, kas Madonā pilda spēcīgu sociālo funkciju – īpaši pievēršot uzmanību sociālā riska bērniem, iesaistot viņus dažādās aktivitātēs.

Dienas izskaņā tika aplūkota Dzelzavas internātpamatskola, kurā papildus pamatizglītībai audzēkņi var apgūt arī profesionālo pamatizglītību (1.līmeni) – galdnieka un pavāra palīgs, kā arī eksperimentālo programmu – konditora palīgs.

Brauciena otrās dienas sākumā dalībniekus priecēja Lubānas novada sociāla dienesta pieredze. Tā kā Lubānas novads ir viens no mazākajiem novadiem, kurā mīt ap 2700 iedzīvotājiem, šeit sociālo darbinieku priekšrocība ir tā, ka visus savus klientus var paturēt redzeslokā un ātri reaģēt uz dažādām problēmsituācijām. Vislielāko atzinību no brauciena dalībniekiem izpelnījās Lubānas novada sociālā dienesta sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām, proti, šeit tās ir kā sociālā dienesta resurss, caur kurām piesaistot dažādu projektu investīcijas, ir iespējams organizēt atbalsta pasākumus sabiedrības riska grupām. Lubānas novadā šobrīd uzsvars tiek likts tieši uz izglītojošām aktivitātēm, piemēram, emocionālā audzināšana, ceļvedis audzinot pusaudzi.

Pieredzes apmaiņas pasākuma noslēgumā dalībnieki viesojās Varakļānu novadā, kur tika iepazīstināti ar alternatīvās aprūpes centru, kā arī veselības aprūpes centru. Arī šeit izvērtās diskusijas par aktuālajām problēmām sociālajā darbā, īpaši pievēršoties jautājumiem par veco ļaužu aprūpi.

Izvērtējot braucienā redzēto, dalībnieki secināja, ka neskatoties uz novada lielumu vai tā atrašanās vietu, nozīmīgās problēmas, ar kurām sociālie darbinieki ikdienā saskaras, ir ļoti līdzīgas. Kāda dalībniece pēc redzētā atzina, ka nepieciešams strādāt vēl dedzīgāk un aktīvāk, jo redzētais pierāda, ka nepieciešams paskatīties uz situācijām ar lielāku izdomu un daudzpusīgāk, lai rastu efektīvākus problēmu risinājumus, jo, piemēram, Lubānas novada pieredze ir lielisks pierādījums tam, ka arī mazi novadi var paveikt lielas lietas.

Pieredzes apmaiņas braucieni sociālajiem darbiniekiem tiek organizēti ESF, ERAF un KF projekta „Tehniskā palīdzība Vidzemes plānošanas reģiona ES fondu informācijas centra darbībai” (vienošanās Nr. VSID/TP/CFLA/11/03/003) ietvaros.

Informāciju sagatavoja:
Maija Rieksta
ES fondu informācijas centra Tehniskās palīdzības projekta speciāliste
maija.rieksta@vidzeme.lv
Mob.t. +371 26099521
www.vidzeme.lv

aizvadits otrais vidzemes socialo darbinieku pieredzes brauciens dalibnieki atzist ka socialaja joma jadarbojas efektivi un ar izdomu